Podwieczorki muzyczne dla dzieci

Podwieczorki muzyczne dla dzieci to niedzielne, popołudniowe spotkania dla najmłodszych mieszkańców Wołomina, adresowane do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Ich celem jest rozbudzenie wrażliwości muzycznej i zamiłowania do muzyki klasycznej. Program Podwieczorków został opracowany przez profesjonalnych muzyków i doświadczonych pedagogów w taki sposób, aby łączył naukę z zabawą. Dzieci uczestniczące w spotkaniach poznają utwory muzyczne polskich i światowych klasyków muzyki poważnej, zapoznają się także z dźwiękami różnych instrumentów muzycznych. Wychowawczy charakter podwieczorkowych spotkań polega również na spędzaniu tego czasu z rodzicami, którzy są włączani do wspólnej zabawy. Ponieważ zajęcia odbywają się w Izbie Muzealnej Wodiczków, dzieci poznają przy okazji historię swojego miasta.

Mikołajki – 08.12. 2019

Historia Pluszowego Misia – 24.11. 2019

Podwieczorek Niepodległościowy – 21.11. 2019

Oj, zagrajcież nam poleczkę – 27.10. 2019
IMG_4159_male
 
 
 
 

Jesienny walczyk – 29.09. 2019
IMG_3980_male
 
 
 
 

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Słoneczny duecik – gitara i flecik, 16.06. 2019
IMG_2938Galeria
 
 
 
 

Podwieczorek Moniuszkowski dla dzieci, 26.05. 2019
IMG_2662Galeria
 
 
 
 

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Moniuszko dzieciom, 24.05. 2019
IMG_2557Galeria
 
 
 
 
 
Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Jak klarnet ścigał się z fagotem, 28.04. 2019
Jak klarnet ścigał się z fagotemW ostatnim „Podwieczorku muzycznym dla dzieci” pod tytułem „ Jak klarnet ścigał się z fagotem?” wystąpili Bernard Turkowicz – klarnet, Piotr Kosiński – fagot, Izabela Wilczak – akompaniament i prowadzenie koncertu.
Już na początku dzieci usłyszały brzmienie tytułowych instrumentów. Fragment koncertu W. A. Mozarta na fagot zagrał Piotr Kosiński, a „Błękitnej rapsodii” G. Gershwina na klarnet Bernard Turkowicz. Utworzono też prawdziwą orkiestrę z prawdziwymi instrumentami, w której wzięły udział nie tylko dzieci ale także rodzice. Wszyscy wspólnie odegrali utwór W.A. Mozarta „Eine kleine Nachtmusik”.
Dzieci dowiedziały się też z czego zbudowane są oba instrumenty, z ilu części się składają, oraz najważniejsze – jak brzmią. Zarówno klarnet jak i fagot mogą grać muzykę szybką, wolną, wesołą, potrafią grać nisko i wysoko, potrafią grać wspólnie i zgodnie w orkiestrze, ale pięknie brzmią także grając solo. Potrafią naśladować głosy ptaków i zwierząt. Nie obyło się bez wiosennych zagadek i wspólnego śpiewania. Była bajka o Biedronce Uli, o wiewiórce, kogutach, bocianach i wronach, wielorybach, krokodylu i rybach. W utworze J. Straussa słychać było też różne odgłosy wiosny, które dzieci bezbłędnie odgadywały.
Największą sympatię dzieci zdobył Przyjaciel Wiosny, wesoły i radosny, który przyszedł w zielonej ukwieconej pelerynie i wielkim kapeluszu na głowie. Po wysłuchaniu utworu „Wiosna” Antonio Vivaldiego wszyscy chcieli być przyjaciółmi wiosny, nawet czerwone biedroneczki włączyły się do wspólnej zabawy.
Po takim radosnym Podwieczorku muzycznym ciepła, ukwiecona wiosna na pewno niedługo do nas zawita. Spotkanie zakończyło się tradycyjnym, wspólnym zdjęciem i słodkim poczęstunkiem. Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Mistrz i uczeń – Walc kwiatów, 07.04. 2019
IMG_1616W ostatnią niedzielę w Izbie Muzealnej Wodiczków w Wołominie na wiosenny „Podwieczorek muzyczny dla dzieci” przyszli młodzi wołomińscy melomani. Na program złożyły się utwory wykonane przez pianistkę Annę Kornacką oraz utwory na flet w wykonaniu Beaty Kierzkowskiej. Artystkom towarzyszyły uczennice szkół muzycznych, które uczą się grać pod okiem swoich nauczycieli już od kilku lat: Aleksandra na flecie, Natalia na fortepianie i Maja na gitarze.
Na program koncertu złożyły się następujące utwory: „Karnawał wenecki op.14″ P. A. Genina, „Walc kwiatów” E. Kóhlera, „Rondo” P. Mullera, „Pieśń Pastuszka” i „Pieśń Papagena” W. A. Mozarta, „Tango” P. Draytona, „Klauny” P. Harrisa i „Rondo” L. van Beethovena.
Animatorka Małgorzata Chmielewska w przerwach między utworami zapraszała dzieci do aktywnego udziału w spotkaniu: były wiosenne zagadki z nagrodami, była nauka walca z chusteczkami, a na zakończenie zabawa pod tytułem „Mój kask ma cztery rogi”, do której włączyli się także rodzice. Tradycyjnie koncert zakończył się wspólnym zdjęciem i słodkim podwieczorkiem.
Te wyjątkowe koncerty, uwrażliwiające dzieci na muzykę klasyczną, znalazły uznanie wśród mieszkańców Wołomina i znalazły się wśród zwycięskich projektów Wołomińskiego Budżetu Obywatelskiego. I są w tym roku finansowane przez Gminę Wołomin. Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Wokół operowej sceny, 24.03. 2019
DSCN3891Muzyczną oprawę podwieczorku zapewnił Duet Grazioso w składzie Anna Kornacka, fortepian, i Beata Kierzkowska, flet. Koordynatorem spotkania była Izabela Wilczak, a spotkanie z muzyką operową i operetkową prowadziła Małgorzata Chmielewska. Małgosia wyjaśniła dzieciom, co to jest opera, operetka i czym obie te formy spektaklu różnią się od spektakli teatralnych. Duet Graziozo wykonał trzy utwory z opery „Wesele Figara” V. A. Mozarta, a dzieci w skupieniu słuchały nagradzając każdy utwór gromkimi brawami. Po wysłuchaniu walca z operetki „Piękna Helena” J. Offenbacha rozpoczęła się nauka tańczenia walca. Kiedy dzieci opanowały podstawowe kroki tego tańca, Małgosia rozdała im różnokolorowe, powiewne chusty. W rytmie walca, powiewając chustami, dzieci tańczyły nabierając coraz większej wprawy. Po kursie tańca dzieci przystąpiły do rysowania na zadany przez Małgosię temat, którym były różne emocje. Towarzyszył im Duet Graziozo, który wykonał cztery utwory: arię Lauretty „O mio babbino caro” z opery „Gianni Schicchi” J. Pucciniego, arię Adeli z „Zemsty Nietoperza” J. Straussa, walc z opery „Faust” Ch. Gounoda oraz aria Księcia Mantui „La donna è mobile” z opery „Rigoletto” G. Verdiego. Ostatnim punktem programu było zadanie muzyczne, w którym dzieci wzięły aktywny udział, klaszcząc, pstrykając, grając na cymbałkach i na marakasach w rytm utworu z opery „Rigoletto” G. Verdiego. Cudownym zaklęciem tego podwieczorku było „Chcę powiedzieć kilka słów…”. Na zakończenie do sali został wniesiony nakryty stół i wszyscy goście zostali zaproszeni na podwieczorkowy słodki poczęstunek. Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Wiosenne muzykowanie, 10.03. 2019
IMG_1198Przybyłe do Izby dzieci i ich opiekunów przywitała Izabela Wilczak, która poprowadziła podwieczorek zatytułowany „Wiosenne muzykowanie”. Przedstawiła wykonawców – dzieci i pedagogów z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Halinowie. Jako pierwsi wystąpili Małgorzata Rąbalska – skrzypce oraz Paweł Filasiński – gitara klasyczna, pedagodzy z tej szkoły, wykonując utwór Astora Piazzoli „Cafe 1930”.

IMG_1273Małgorzata Rąbalska wraz z Anną Kornacką na zmianę akompaniowały na pianinie młodziutkim wykonawcom, którzy wystąpili w koncercie grając na:
– skrzypcach – Antonina Krysiuk, Natalia Trojanowska,
Ewa Onaszkiewicz, Małgorzata Pietrak, Weronika Grala,
– pianinie –      Klara Kordek i Julia Trojanowska.

IMG_1258Wśród wykonywanych utworów znalazły się pozycje skomponowane przez A. Cofalika: „Kotek”, „Kurczątko” i „Kucyk”, J. S. Bacha „Menuet G”, L. van Beethovena „Dla Elizy” oraz R. Schumanna „Śmiały jeździec”. Wykonawcy utworów Antoniego Cofalika mieli możliwość powtórnego wykonania utworów. W trakcie drugiego wykonania dzieci zgromadzone w Izbie naśladowały dźwięki wydawane przez tytułowe zwierzątka. Utwór „Menuet G” był okazją do zatańczenia menueta według wskazówek Izabeli Wilczak.
IMG_1270Koncert zakończy się utworem Astora Piazzoli „Nightclub 1960” wykonanym przez Małgorzatę Rąbalską i Pawła Filasińskiego. Po wspólnym zdjęciu grupowym na wszystkich czekał przygotowany słodki poczęstunek. Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Wesoły klarnet, 18.11. 2018
IMG_9681Prowadząca spotkanie Małgorzata Chmielewska przedstawiła wykonawców zaproszonych na podwieczorek – Annę Kornacką (fortepian) i Janusza Komudę grającego na klarnecie. Pan Janusz opowiedział dzieciom o tym ciekawym instrumencie – zapoznał je z budową klarnetu i zademonstrował różne dźwięki, jakie można z niego wydobyć w zależności od tego, ile części go tworzy. Te informacje posłużyły później do krótkiego konkursu, po którym zabrzmiał „Karnawał wenecki” J. B. Arbana. „Mały Murzynek” C. Debussy’ego posłużył jako tło do kolejnych zadań– nauki tekstu krótkiej piosenki i rytmicznego wybijania taktu melodii oraz namalowania małego domku pod palmami dla bohatera tego utworu. Malowaniu obrazków towarzyszyły dwie kolejne melodie: „Tarantella” C. Barmanna i „Sonatina” C. M. Webera. Nie zabrakło okazji do przeprowadzenia konkursu, w którym dzieci zgadywały tytuły „Dobranocek” na podstawie fragmentu melodii. „Różowa pantera” H. Manciniego była okazją do stworzenia pomocniczej orkiestry złożonej z małych muzyków grających na trójkątach i dzwoneczkach. Ostatnie muzyczne zadanie poprzedziła nauka tańca – polki – której skomplikowane figury dzieci opanowały dzięki wskazówkom Małgorzaty Chmielewskiej. W takt polski „Dziadek” w opracowaniu S. Wiśniewskiego taniec dzieci wypadł znakomicie i wszystkie dzieci otrzymały nagrody i zasłużone brawa. Wykonawcy – Anna Kornacka i Janusz Komuda – również zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami. Spotkanie zakończyło wspólne grupowe zdjęcie i słodki poczęstunek. Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Jesienne pejzaże w muzyce, 07.10. 2018
IMG_8031Podwieczorek rozpoczął się muzyką Lucjana M. Kaszyckiego „Pamiętasz była jesień”, która wprowadziła zebranych w Izbie gości w jesienny nastrój. Utwory i towarzyszące im zabawy były przeplatane konkursami i pytaniami o tematyce jesiennej. Aby zachęcić dzieci do edukacji muzycznej, w Podwieczorkach często występują dzieci, które uczą się śpiewu lub gry na instrumentach muzycznych. Tym razem w Izbie zaprezentowała swoje umiejętności Madzia Marczak, która zagrała, razem z Anną Kornacką, utwór na cztery ręce pt. „Ragtime małego klauna” skomponowany przez Tatianę Stachak. Więcej… Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Muzyczne zoo, 10.06. 2018
20180610_165045 Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Polak mały, 27.05. 2018
IMG_5606 Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Dzieci dzieciom, 13.05. 2018
IMG_5510W niedzielne popołudnie 13 maja gościliśmy małych artystów z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Halinowie. Są to uczniowie klasy fortepianu Anny Przybysz i Mariusza Adamczaka, klasy skrzypiec Małgorzaty Rąbalskiej, klasy wiolonczeli Katarzyny Kaczyńskiej, klasy fletu Edyty Rzążewskiej oraz klasy gitary Tomasza Beredy i Pawła Filasińskiego. Koncert poprowadziła dyrektor szkoły muzycznej Małgorzata Rąbalska. Program był bardzo urozmaicony. Mogliśmy posłuchać wielu instrumentów jak i bardzo różnorodnego repertuaru od prostych kompozycji po klasyczne dzieła wielkich kompozytorów. Dzieci odświętnie ubrane pięknie się prezentowały. Występowały solo i w duetach ze swoimi nauczycielami. Widać było, że muzykowanie sprawia im sporo przyjemności, zwłaszcza kiedy grają dla swoich rówieśników. W przyjaznej atmosferze nawet trema nie była taka straszna. Więcej…Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Roztańczone skrzypce, 15.04. 2018
IMG_5284W niedzielę 15 kwietnia zainaugurowaliśmy nowy sezon koncertowy dla dzieci. W ramach „Podwieczorku muzycznego dla dzieci” do niezwykłej dźwiękowej krainy porwały nas instrumenty strunowe: skrzypce, altówka i gitara. Jak zawsze licznie przybyłych gości powitała i spotkanie poprowadziła Małgorzata Chmielewska. W roli solisty wystąpił skrzypek Piotr Grabowicz. Akompaniowała mu na fortepianie Anna Kornacka. Na scenie pojawili się też młodzi muzycy: uczennica wołomińskiej szkoły muzycznej skrzypaczka Marta Sołtysiak oraz gitarzyści ze szkoły muzycznej w Halinowie: Amelka Sobczyk i Jeremi Drąg. W programie spotkania znalazły się utwory takie jak „Marche miniature viennoise” F. Kreislera, „La Cinquatine” G. Marie, „Sicilienne” T. v. Paradise’a, „Pieśń Polska” H. Wieniawskiego, „Czardasz” V. Montiego oraz kompozycje gitarowe Tatiany Stachak.Więcej… Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Mikołajki, 03.12. 2017
IMG_4419Jak zwykle zgromadzone w Izbie dzieci i ich opiekunów powitała gorąco Małgorzata Chmielewska. Zapowiedziała panie tworzące Duet Grazioso – Annę Kornacką, fortepian, i Beatę Kierzkowską, flet. Zwróciła też uwagę dzieci, że w Izbie pojawił się niecodzienny gość – święty Mikołaj. Usiadł sobie cichutko na fotelu i obserwował dzieci, które radośnie dokazywały w znanym już sobie dobrze otoczeniu i wśród znanych już sobie kolegów i koleżanek. Dzieci bezbłędnie poradziły sobie z tematem adwentu i za udzielone na pytania Małgorzaty Chmielewskiej odpowiedzi otrzymały od Mikołaja słodkie nagrody. A potem Szymon, młody uczestnik podwieczorków muzycznych, zagrał na pianinie kolędę „Bóg się rodzi”. Więcej… Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Polak mały, 12.11. 2017
IMG_3964Wszystkie przybyłe do Izby dzieci zostały przystrojone w narodowe kokardy, które zostały przygotowane na warsztatach „Tworzenie kokard narodowych”, które odbyły się również w Izbie w ramach projektu „Prowadzenie działań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin. Dzieci zajęły miejsca siedzące. Więcej… Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Muzyka bajkowa, 08.10. 2017
IMG_2862W to deszczowe i pochmurne popołudnie do Izby przybyło wyjątkowo dużo dzieci wraz z opiekunami. Wszystkich gorąco przywitała Małgorzata Chmielewska i przedstawiła znane już dobrze stałym, małym bywalcom Izby artystki tworzące Duet Grazioso – Annę Kornacką grającą na pianinie i Beatę Kierzkowską grającą na flecie, które przygotowały repertuar na to muzyczne spotkanie i które wielokrotnie już towarzyszyły dzieciom podczas podwieczorków muzycznych. „Alladyn”, „Śnieżka”, „Piękna i Bestia”, „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Alicja w Krainie Czarów” – to bajki, których fabuła, bohaterowie i muzyka filmowa stały się motywami przewodnimi tego wieczoru. Na scenie pojawiały się postaci z bajek, a dzieci musiały odgadnąć, z jakiej bajki ta postać pochodzi. Duet Grazioso wykonał utwory muzyczne, a dzieci musiały zgadnąć, czy jest to motyw muzyczny z której animowanej bajki pochodzi – z filmu „Królewna Śnieżka”, „Piękna i Bestia”, czy „Alicja w Krainie Czarów”. Więcej… Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Klasycy wiedeńscy, 23.09. 2017
IMG_2705Wszystkie przybyłe dzieci i ich opiekunów gorąco przywitała Małgorzata Chmielewska i przedstawiła artystki tworzące Duet Grazioso – Annę Kornacką grającą na pianinie i Beatę Kierzkowską grającą na flecie. Małgosia Chmielewska przybliżyła dzieciom postaci wybranych na ten podwieczorek kompozytorów. Następnie zaprosiła wszystkie dzieci na środek sali, zachęciła do wybrania kredek i poprosiła o namalowanie wspomnienia z najmilszego wydarzenia, jakie dzieci przeżyły podczas wakacji. Malowaniu towarzyszył „Marsz turecki” W. A. Mozarta. Ponieważ malowanie przedłużyło się, duet Grazioso zagrał kolejny utwór „Menuet rokoko” J. Haydna. Kiedy wybrzmiał utwór „papy” Haydna, dzieci pokazały swoje prace i opowiadały, dlaczego wybrały to właśnie wydarzenie na temat swojej pracy. Więcej… Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Muzyka Straussów, 03.09. 2017
20170924_164728Wszystkie przybyłe dzieci i ich opiekunów gorąco przywitała Małgorzata Chmielewska i podziękowała serdecznie Starostwu Wołomińskiemu za sfinansowanie kolejnego spotkania dzieci z muzyką poważną. Bohaterami tego spotkania byli wiedeńscy kompozytorzy – Józef, Johann-syn i Johann-ojciec oraz Eduard Strauss. Małgorzata Chmielewska przedstawiła artystki tworzące Duet Grazioso – Annę Kornacką grającą na pianinie i Beatę Kierzkowską grającą na flecie, które przygotowały repertuar na to muzyczne spotkanie. Ponieważ nazwisko Strauss kojarzy się z walcem, spotkanie rozpoczął walc „Nad pięknym modrym Dunajem” skomponowany przez Johanna Straussa-syna. Kiedy piękny walc wybrzmiał do końca, Małgosia skierowała do dzieci pytanie, do kogo z rodziców są podobne. Nawiązała tym do dziedziczenia przez dzieci po rodzicach nie tylko cech zewnętrznych, ale także cech charakteru i talentów, co miało miejsce właśnie w rodzinie Straussów, wiedeńskich muzyków. Więcej… Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Muzyka i tańce ludowe, 11.06. 2017
IMG_1797W to niedzielne popołudnie, na ostatni już przed wakacjami podwieczorek, do Izby Muzealnej Wodiczków przybyło niewielu gości – dzieci wraz z opiekunami. Wszystkich gorąco przywitała Małgorzata Chmielewska i&nbsp:przedstawiła artystki tworzące Duet Grazioso, Annę Kornacką grającą na pianinie i Beatę Kierzkowską grającą na flecie. Podwieczorkowy koncert rozpoczął „Taniec węgierski” J. Brahmsa. Małgorzata Chmielewska przedstawiła następnie młodą skrzypaczkę, jedną z dwóch, które miały wystąpić w programie podwieczorku jako dowód na to, że w Wołominie też są dzieci które poświęcają wolny czas na żmudną naukę gry na instrumencie. Pierwszą z ich była Wiktoria Chmielewska, która wykonała przygotowany utwór, „Obertas” H. Wieniawskiego, przy akompaniamencie Anny Kornackiej. Następnie Małgorzata Chmielewska zaprosiła dzieci na środek sali, pomogła im dobrać się w pary i zaproponowała naukę tańca – krakowiaczka. Układ tańca tworzyły cztery figury, które dzieci poznawały stopniowo w takt utworu „Krakowiaczek-Rozrabiaczek” M. Matuszewskiego w wykonaniu Duetu Grazioso. Kiedy dzieci już opanowały cały układ, odtańczyły całego krakowiaczka. Małgorzata Chmielewska szczerze pogratulowała rodzicom tak zdolnych dzieci. Po tym trudnym jednak przedsięwzięciu chwilę odpoczynku zapewniło wysłuchanie utworu „Habanera” z opery „Carmen” G. Bizeta. Ponieważ podwieczorek był poświęcony muzyce ludowej, pani Małgosia zaproponowała wszystkim naukę tekstu wybranej przez siebie pieśni. Wybrana przez nią „Oj, chmielu, chmielu” to najstarsza ze znanych obrzędowych pieśni weselnych, śpiewana przy oczepinach panny młodej. Pieśń ta pochodzi prawdopodobnie z czasów przedchrześcijańskich, przed przyjęciem przez Polskę chrztu w 966 r. Podczas nauki pani Małgosia rozdała wszystkim instrumenty, przy wtórze których pieśń została następnie wykonana. Po tym dość głośnym utworze Duet Grazioso wykonał ukraiński taniec „Hopak” skomponowany przez M. Musorgskiego. Po tym skocznym utworze pani Małgosia zapowiedziała kolejną młodą skrzypaczką, Martę Sołtysiak, uczennicę szkoły muzycznej w Wołominie, która zagrała „Kujawiaka” J. Garstewskiej. W nawiązaniu do wykonanego utworu muzycznego pani Małgosia przygotowała kolejne zadanie dla dzieci, które polegało na odwzorowaniu przygotowanego przez nią wzoru kujawskiego. Zaprosiła dzieci na dywanik, rozdała dzieciom kartki i kredki i zachęciła do pracy, a Duet Grazioso w tym czasie wykonał „Taniec hiszpański”, „Sarabandę” oraz taniec węgierski „Świniopasek”. Chociaż nie wszystkie dzieci ukończyły swoje prace, wszystkie zostały za nie nagrodzone, a wykonane prace dzieci mogły zabrać ze sobą do domu. Żegnając się z gośćmi pani Małgosia podziękowała Starostwu Wołomińskiemu za umożliwienie tego spotkania oraz pani Danusi Michalik za udostępnienie pomieszczeń Izby. Na zakończenie Duet Grazioso wykonał polkę skomponowaną przez rosyjskiego kompozytora S. Rachmaninowa zatytułowaną „Polka włoska”. W rytm polki do sali został wniesiony nakryty stół i wszyscy goście zostali zaproszeni na podwieczorkowy poczęstunek – soki i ciasteczka. Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Święto flagi, 07.05. 2017
IMG_1170Zebranych licznie w Izbie Muzealnej Wodiczków gości – dzieci wraz z opiekunami – przywitała Małgorzata Chmielewska. Przedstawiła artystki tworzące Duet Grazioso, znane już wielu dzieciom z poprzednich wizyt w Izbie – panią Annę Kornacką grającą na pianinie i panią Beatę Kierzkowską grającą na flecie. Dzieci przywitały obie panie gorącymi brawami. Pani Małgorzata zaproponowała dzieciom rozpoczęcie wieczoru uroczystym polonezem. Pomogła dzieciom dobrać się w pary i każdemu tancerzowi wręczyła flagę biało-czerwoną. W tak poloneza Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” pani Małgosia w parze z Kubą poprowadziła korowód złożony kilkunastu par. Przy bardziej wzniosłych fragmentach poloneza padała komenda „flagi w górę”. Więcej… Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Wiosna, 02.04. 2017
20170402_17331120170404_150433W niedzielne popołudnie, 2 kwietnia, w Izbie Muzealnej Wodiczków zagościła Wiosna. W jej rolę wcieliła się pani Małgorzata Chmielewska. Przywitała licznie zgromadzone dzieci i ich opiekunów.Przedstawiła zebranym gościom panią Annę Kornacką, która zasiadła przy fortepianie i panią Beatę Kierzkowską, która akompaniowała pani Ani na flecie poprzecznym. Jako że pierwsza oznaką wiosny jest zbudzony ze snu zimowego suseł, pierwszy utwór był poświęcony temu sympatycznemu stworzeniu, a jego autorem był Ludwig van Beethoven. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące pierwszych zwiastunów wiosny, czyli ptaków i uczyły się naśladować lot jaskółek, stanie i klekot bociana, a to wszystko przy dźwiękach muzyki Roberta Schumann „Wesoły wieśniak”. Za aktywny udział w zabawie dzieci otrzymały nagrody w postaci wiosennych cukierków. Następnie dzieci, siedząc lub leżąc na podłodze, przystąpiły do malowania kwiatka – każde dziecko kolorowało wybrany przez siebie rysunek przedstawiający wiosenny kwiat. Tej twórczej pracy towarzyszyły utwory Piotra Czajkowskiego „Łabędź” i Joachima van den Hove „Kanarek”. Małgorzata Chmielewska urozmaicała malującym dzieciom czas opowiadając baśń o księżniczce zaklętej w łabędzia. Z tak namalowanymi kwiatami dzieci tańczyły w rytm walców Ernesto Koehlera „Walc róż” oraz Piotra Czajkowskiego „Taniec kwiatów”. Aby zaklinanie przyjścia wiosny nabrało pełni, obie artystki – Anna Kornacka i Beata Kierzkowska – zagrały utwór Wolfganga Amadeusza Mozarta „Przybywaj piękna wiosno”. Jak nakazuje podwieczorkowa tradycja, na zakończenie dzieci zostały poczęstowane ciastem, ciasteczkami i napojami. Galeria

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Kolędy, 04.12. 2016
20161204_173506W niedzielę Izba Muzealna Wodiczków zaprosiła najmłodszych melomanów na kolejny Podwieczorek muzyczny dla dzieci, którego tematem była muzyka świąteczna z różnych stron świata. Wystąpiły: Anna Kornacka – fortepian, Beata Kierzkowska – flet. Spotkanie prowadziła Małgorzata Chmielewska. Artystki realizują w Izbie Muzealnej Wodiczków swój autorski program, którym wprowadzają dzieci w świat muzyki klasycznej. W programie znalazły się utwory A. Vivaldiego z cyklu „Cztery pory roku”: koncert E-dur „Wiosna” cz. I oraz koncert F-moll „Zima” cz. II. Wyjątkowym gościem tego wieczoru był Św. Mikołaj (w tę rolę wcielił się dziadek Jana i Kuby – Zbigniew Budziszewski), który nagradzał dzieci za aktywny udział w koncercie. Przy muzyce P. Czajkowskiego „Taniec rosyjski” z baletu „Dziadek do orzechów” dzieci nauczyły się tańczyć trudnego tańca, trepaka, za co Św. Mikołaj sowicie je nagrodził. Dzieci poznały też różne kolędy ze świata, między innymi Anonim „”O Come, ALL Ye Faithfull”, „O Little town of Bethlehem” oraz G. F. Haendela „Joy to the World”. Piosenkę „W grudniowe noce” dzieci śpiewały przy wtórze własnej orkiestry, do której włączyły także swoich rodziców. Na zakończenie, kiedy wszystkie światła w Izbie zgasły, zabrzmiała pięknie „Cicha noc” F. Grubera.
Po koncercie dzieci zostały zaproszone na podwieczorek i do wspólnego zdjęcia ze św. Mikołajem, z którym już na dobre się zaprzyjaźniły i tak go otoczyły z każdej strony, że aż trudno jest go wypatrzeć na zbiorowej fotografii. Galeria

Latająca Akademia – Kolędy, 03.04. 2016
20161203_162504W sobotę, 3 grudnia 2016 r. o godz. 16.00, w Izbie Muzealnej Wodiczków w Wołominie bohaterami wieczoru byli podopiecznych Fundacji „Latająca Akademia Elżbiety Małanicz-Onoszko”. Podczas koncertu podopieczni Fundacji zaprezentowali efekty swojej całorocznej pracy. Program prowadziła i przedstawiała kolejnych wykonawców pani profesor Elżbieta Małanicz-Onoszko, a występy podopiecznych urozmaicały występy wolontariuszy współpracujących na stałe z Fundacją. Podopiecznym Fundacji – Jerzemu Włodkowskiemu, Zuzannie Włodkowskiej, Bartkowi Janarowskiemu, Natalii Janarowskiej, Kasi Jurczuk, Krzysztofowi Naczajowi, Zuzannie Jezierskiej, Szymonowi Jezierskiemu, Markowi Szczurowskiemu, Michałowi Szczurowskiemu – towarzyszyły ich nauczycielki: Małgorzata Serwińska i Kinga Witczak. Gościnnie wystąpili także Paulina Chodkowska, Grzegorz Osmólski i Małgosia Wdziękońska wraz z opiekunami muzycznymi prof. Anną Cegielską – fortepian i prof. Barbarą Sroką – śpiew. Każdy z uczestników zagrał – na pianinie lub keyboardzie – przygotowany przez siebie zestaw dwóch utworów. Drugim utworem była kolęda lub pastorałka. Miło było gościć artystów tak zaangażowanych w zaprezentowanie swoich umiejętności, które szlifują w dość trudnych warunkach, bo lekcje odbywają się tylko raz w tygodniu. Drobne potknięcia wcale nie peszyły wykonawców i przechodzili nad nimi płynnie do kolejnych taktów. Niektórzy grali z kolorowych nutek, niektórzy z nut prawdziwych, a jeszcze inni ze słuchu. Po koncercie muzycznym przyszła kolej na występ Pauliny Chodkowskiej, młodej wokalistki, która wykonała solo lub w duecie z ze swoją opiekunką muzyczną kilka kolęd i pastorałek. Było też w programie miejsce na taniec i wykonała go, do wtóru cygańskiej melodii, Katarzyna Jurczuk. Po zakończeniu oficjalnego programu tego wieczoru, który trwał ponad 2 godziny, wszyscy zgromadzili się przy pianinie i wyśpiewali jeszcze wiele kolęd i pastorałek. Galeria

Wokół muzyki niepodległościowej – 13.11. 2016
OLYMPUS DIGITAL CAMERAIzba Muzealna Wodiczków uczciła Święto Niepodległości specjalnym Podwieczorkiem muzycznym adresowanym dla dzieci pt. „Wokół muzyki niepodległościowej”. Wieczór rozpoczął się od wykonania wspólnie z rodzicami kokardek narodowych. Podczas tego spotkania dzieci poznawały twórców muzyki narodowej. Wysłuchały utworów Michała Kleofasa Ogińskiego, Marii Szymanowskiej, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego oraz nauczyły się kilku pieśni patriotycznych. Nie zabrakło również tańców narodowych – poloneza i krakowiaka – które dzieci tańczyły w parach. Wyjątkowo pięknie zabrzmiały wspólnie śpiewane z rodzicami piosenki „Przybyli ułani” i „Pierwsza kadrowa”. Dzieci utworzyły też prawdziwą orkiestrę z dyrygentem i instrumentami muzycznymi.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAMarszałek Józef Piłsudski (w tej roli członek Zarządu Rady Powiatu Wołomińskiego, pan Karol Małolepszy), przypomniał dzieciom historię odzyskania przez Polskę niepodległości, opowiedział o swoich związkach z Wilnem i pochwalił dzieci za znajomość symboli narodowych. Ukoronowaniem popołudniowego spotkania było wspólne zdjęcie wszystkich uczestników wieczoru z Marszałkiem Józefem Piłsudskim i odśpiewanie ulubionej pieśni Naczelnika „Pierwsza brygada”.
W koncercie wzięły udział artystki: Anna Kornacka – fortepian i Beata Kierzkowska – flet. Spotkanie prowadziła Małgorzata Chmielewska. Galeria

Jak Chopin muzyką świat malował – 09.10. 2016
20161009_163457Kolejne spotkanie z cyklu „Podwieczorki muzyczne dla dzieci” zgromadziło w Izbie wielu młodych uczestników wraz z opiekunami. Tematem tego spotkania z najmłodszymi odbiorcami muzyki poważnej była muzyka Fryderyka Chopina. Spotkanie poprowadziła pani Małgorzata Chmielewska, która tę wymagającą publiczność skutecznie zainteresowała kolejnymi punktami wieczoru. Wystąpiły artystki: pani Anna Kornacka – fortepian oraz pani Beata Kierzkowska – flet poprzeczny, a w programie znalazły się następujące utwory na fortepian solo i w transkrypcjach na flet i fortepian:

1. Etiuda E-dur op.10 nr 3
2. Mazurek F- dur op. 68 nr 3
3. Polonez g- moll
4. Mazurek cis- moll op. 6 nr 2
5. Wariacje na temat Rossiniego
6. Preludium e- moll 27 nr 4
7. Walc Des-dur op. 64 nr 1
8. Pieśń „Życzenie”
9. Polonez A-dur op. 40 nr 1

Galeria

Muzyka polska – 15.05. 2016

Czarodziejski świat w muzyce filmowej, baletowej i operowej – 24.05.2015
pi (42 of 81)Galeria

 

 

 

Podwieczorek Mikołajkowy – 07.12. 2014
Wieczorek dla dzieci_7grudnia_2Z okazji Mikołajek w Izbie Muzealnej Wodiczków w Wołominie odbył się kolejny podwieczorek muzyczny dla dzieci. Na koncert zaproszono dzieci z Fundacji Słyszę, Mówię, Czuję i z Fundacji Bezpieczna Przystań, licznie przybyli także stali bywalcy Izby. Za muzyczną oprawę spotkania odpowiadała pani Anna Kornacka, pianistka, oraz flecistka, pani Beata Kierzkowska. Walc „Nad pięknym modrym Dunajem” J. Straussa, polonez z filmu „Pan Tadeusz” W. Kilara, ragtime „The Entertainer” S. Joplina z filmu „Żądło”,  „Krakowiaczek rozrabiaczek” M. Matuszewskiego to tylko niektóre z utworów wykonanych dla dzieci zgromadzonych tego popołudnia w Izbie. Utwory muzyczne były przeplatane zagadkami, przygotowanymi przez wolontariuszy z Fundacji Słyszę, Mówię, Czuję. Więcej…  Galeria

Wiosna w muzyce – 24.05.2014
Podwieczorek_muzyczny Tematem niedzielnego spotkania z najmłodszymi w Izbie Muzealnej Wodiczków była „Wiosna w muzyce”. Dzieci bardzo radośnie przywitały artystki panią Annę Kornacką i panią Beatę Kierzkowską, prowadzące Podwieczorki muzyczne. Artystki przygotowały wiele utworów pod wspólnym tytułem „Wiosna w muzyce”: „Przybywaj piękna wiosno” W. A. Mozarta, „Pieśń wiosenna” F. Mendelsona, „Wiosna” z czterech pór roku A. Vivaldiego i wiele innych. Dzieci odgadywały zwierzęta i ptaki ukryte w dźwiękach utworów muzycznych: „Taniec lisa” W. Leo, „Świstaka” L. van Beethovena, „Łabędzia” P. Czajkowskiego. Na zakończenie z okazji Dnia Matki dzieci zaśpiewały swoim Mamom „Piosenkę dla mamy” i wszyscy zaproszeni zostali przez organizatorów na ciasto i owoce.  Więcej…

Inauguracja cyklu – 09.02.2014
ob1Pierwszy podwieczorek prowadzony był przez pedagogów Annę Kornacką i Beatę Kierzkowską. Anna Kornacka jest koncertującą pianistką i pedagogiem, ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie Wydział Fortepianu, Organów i Klawesynu a także studia na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Mainz. Koncertowała z Filharmonią Opolską i Orkiestrą Polskiego Radia. Nagrała utwory Grażyny Bacewicz dla Polskiego Radia. Brała udział w kursach mistrzowskich w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i Hiszpanii. Miała swoje recitale fortepianowe oraz koncerty muzyki kameralnej w Niemczech i Luksemburgu. Mieszka w Wołominie.
Beata Kierzkowska jest nauczycielem dyplomowanym i doradcą metodycznym. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalizuje się we flecie poprzecznym. Ukończyła także Studia Menadżerskie na Uniwersytecie Warszawskim dla twórców, artystów i animatorów kultury. W okresie 1986-1990 koncertowała z zespołem Amoroso w Niemczech, a następnie, w latach 2001-2004 doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich u profesorów fletu J. Balinta, P. Bernolda, P. Wavre’a i P.L. Grafa. Była doradcą w sekcji instrumentów dętych w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, uczyła gry na flecie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W latach 1991-2013 była nauczycielem muzyki – gra na flecie – w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1.
Obie Panie wprowadziły dzieci w świat muzyki klasycznej opowiadając muzyczną bajkę takimi utworami jak: np. „Taniec pajaca” i „Mały Murzynek” C. Debussy’ego, „Lot Trzmiela” M. Korsakowa, „Kocie harce” W. Króla, czy „Kura” wg N. Rota. Dzieci włączały się do zabawy odgadywały zagadki muzyczne, czytały wierszyki, a na koniec wspólnie zaśpiewały „Piosenkę karnawałową” Więcej…   Galeria

Powrót

Komentarze są wyłączone.