Izba Muzealna

W zbiorach Izby Muzealnej poświęconej Rodzinie Wodiczków znajdą Państwo:

  • fotografie i dokumenty Franciszka Wodiczki świadczące o jego szerokiej działalności zawodowej i społecznej,
  • osobiste pamiątki rodziny Wodiczków, w tym fascynujące listy z rejsu dookoła świata pisane przez Jerzego Wodiczkę,
  • medale, dyplomy i odznaczenia za wybitne osiągnięcia Eugeniusza Wodiczki, w tym Order Odrodzenia Polski Polonia Restituta za udział w wojnie 1920 r.,
  • własnoręcznie pisane nuty Franciszka Wodiczki,
  • kolekcję płyt z muzyka poważną nagrane pod dyrekcją Bohdana Wodiczki,
  • instrumenty muzyczne, w tym skrzypce Franciszka Wodiczki,
  • książki rodzinne i współczesne dokumentujące działalność najbardziej znanych członków rodziny (w tym światowej sławy dyrygenta Bohdana Wodiczki i jego syna, współczesnego artysty Krzysztofa Wodiczki).

Izba1

Wszystkie pamiątki odzyskały dawna świetność dzięki zabiegom konserwatorskim. Umieszczone zostały w specjalnych gablotach, które mają przedłużyć ich trwałość, a całość zgromadzonych muzealiów ma oddać klimat przedwojennego domu Franciszka Wodiczki i jego rodziny.

Dom Franciszka i Anny Wodiczków znajdował się bowiem w miejscu, w którym się właśnie znajdujemy. Zniszczonego budynku nie udało się uratować, został on wyburzony w 2000 r. Na jego miejscu stoi nowy obiekt, a uratowane pamiątki rodzinne dały podstawę do utworzenia Izby Muzealnej poświęconej Rodzinie Wodiczków. Zbiory powiększają się o pamiątki ofiarowane przez rodzinę, o odnalezione w instytucjach muzycznych czy zakupione na aukcjach. Wiedza na temat rodziny pochodzi z dokumentów zgromadzonych w Izbie, a także od miłośników Wołomina, uczniów Bohdana i sąsiadów.

Izba Muzealna powstała z pasji nowej właścicielki nieruchomości, Danuty Michalik, która uratowała przed zniszczeniem bezcenne pamiątki rodziny Wodiczków, opracowała i skatalogowała zbiory, a dzisiaj udostępnia je Państwu do zwiedzania. Jej marzeniem jest, aby działalność Izby Muzealnej uczyła szacunku do historii, przywiązania do rodzinnego miasta i jego tradycji. Izba ma bowiem chronić przed zapomnieniem i zniszczeniem dobra kulturalne świadczące o przeszłości rodziny Wodiczków i przeszłości Wołomina. Danuta Michalik, dzięki tej inicjatywie, promuje Wołomin, tak ważny dla Franciszka, jego dzieci i wnuków rozproszonych po całym świecie. Ma także nadzieję, że będzie to miejsce spotkań miłośników historii Wołomina, muzyki poważnej i miejsce spotkań z młodzieżą.

Zdjęcia poniżej przedstawiają pomieszczenia Izby w różnych momentach jej tworzenia od roku 2009. Zdjęcia w Galerii przedstawiają Izbę po remoncie, który miał miejsce w lipcu 2015 r.

Komentarze są wyłączone.