Ludzie Fundacji

Danuta Michalik, Fundator i Prezes Zarządu

Danusia„Od wielu lat tworzę w Wołominie Izbę Muzealną, która ma na celu ochronę dziedzictwa kulturowego Rodziny Wodiczków. Te działania skierowane były na ochronę uratowanych pamiątek, na ich porządkowanie, opracowywanie i przygotowanie stałej wystawy zgromadzonych zbiorów. W 2011 r. z okazji setnej rocznicy urodzin Bohdana Wodiczki, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, udało mi się zakończyć pierwszy i najbardziej czasochłonny etap prac i udostępnić zebrane muzealia dla zwiedzających.
Wokół Izby Muzealnej wyłoniła się stała grupa osób, dla których te działania mają głęboki sens, a historia Wołomina i jego przyszłość leżą im na sercu. Te osoby tworzą trzon powołanej przeze mnie Fundacji ODA. Chcemy upowszechniać wkład Rodziny Wodiczków w kulturę naszego miasta i kraju, chcemy prezentować także dorobek innych osób, które to miasto tworzyły i tworzą, chcemy promować Wołomin i jego dziedzictwo kulturowe. Mam nadzieję, że nasze działania połączą różne wołomińskie środowiska dla wspólnego celu, jakim jest budowanie dumy z naszego lokalnego dziedzictwa. Chciałabym również, aby Izba Muzealna i Wołomin były ważnym miejscem dla rozproszonej po świecie Rodziny Wodiczków, aby przyjeżdżając tu czuli się w dalszym ciągu jak u siebie w domu.”

Anna Machowska – Członek Zarządu
AniaM_21Podróżniczka, miłośniczka Indii, programistka, autorka naszej strony internetowej. Dzięki Ani uwierzyliśmy, że da się zrobić nie tylko stronę internetową, ale też odtworzyć kilkuletnią historię wydarzeń w Izbie. Anna o sobie: „Od momentu rozpoczęcia pracy zawodowej zawsze marzyłam o emeryturze. Nie po to, żeby się nudzić, ale żeby się wyspać i mieć czas na robienie tego, co lubię. Owszem, zdarzały mi się takie posady, że wykonywałam swoje obowiązki z pasją, bo robiłam to, co lubię – prowadziłam szkolenia, wykonywałam przeróżne prace graficzne i programistyczne, opracowywałam szkolenia, również e-learningowe – ale tym bardziej nie pozwalały mi się one wyspać, bo wciągały i absorbowały bez umiaru. Niedługo osiągnę swój wymarzony status, a praca pod skrzydłami pełnej pasji i pomysłów Danusi Michalik dodaje mi odwagi i energii, aby przekroczyć tę wymarzoną, choć całkowicie mi nieznaną drugą stronę tęczy, z ludźmi pełnymi pasji i oddanymi lokalnej społeczności, w której i ja się wreszcie odnajduję”.

Małgorzata Mikułan – Członek Zarządu
GosiaM_2„Urodziłam się i mieszkam w Wołominie. Wołomin uważam za swoje miejsce na ziemi, tu czuję się „u siebie”, tutaj chętnie wracam z podróży bliskich i dalekich. Podziwiam Danusię Michalik za działania, jakie podjęła i skutecznie zrealizowała, a ponieważ uważam je za ważne, chcę jej pomóc. Dlatego włączam się w działalność Fundacji ODA. A przy okazji mam nadzieję, że będziemy się dobrze bawić i ciekawie spędzać czas.”
 
 
Wala Patejuk
WalaP_1Artystka Teatru Wielkiego Opery Warszawskiej, pomysłodawczyni i reżyserka wielu wieczorów muzycznych w Izbie Muzealnej Wodiczków. Dba o wysoki poziom artystyczny organizowanych tu koncertów.
 
 
 
 
 
 
 
Leszek Patejuk
leszek_2014_wybranyZ zawodu geodeta, ale w sercu artysta. Kocha scenę z wzajemnością. To nasz etatowy konferansjer, który dba o edukacyjną wartość wszystkich naszych spotkań, zarówno muzycznych jak i podróżniczych. Leszek o sobie: „Wołominiak od pradziada, a właściwie od prababci, z rodziny od pokoleń związanej z oświatą. Moja rodzina – Stanisław Balon (dziadek), Stanisława Balonowa (babcia), Henryk Patejuk (tata), Danuta Patejuk (mama), Władysław Patejuk (stryj), Halina Patejuk (stryjenka) – uczyła przynajmniej http://fundacjaoda.pl/?page_id=32połowę mieszkańców Wołomina, Kobyłki i Zielonki. Jestem patriotą, kocham muzykę, podróże, fotografię, lubię o nich mówić i staram się zarazić tą miłością swoich słuchaczy”.

 
Małgorzata Gumienna – rzeczniczka Fundacji ODA
Malgorzata GumiennaMałgorzata Gumienna jest historykiem sztuki, menadżerem kultury i specjalistą w dziedzinie public relations. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie jest doktorantką Interdyscyplinarnych Humanistycznych Studiów Doktoranckich (IHSD) na UW. Posiada duże doświadczenie praktyczne w dziedzinie public relations, organizowaniu wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Prowadzi działalność edukacyjną i promocyjną, mającą na celu upowszechnianie kultury i sztuki; zajmuje się także rynkiem sztuki. Krąg jej zainteresowań to sztuka XX wieku, zwłaszcza sztuka współczesna oraz najnowsza, obejmująca sztukę od lat 90 – tych do czasów obecnych.
 
Adek Michalik
AdzikFotograf, dokumentuje wydarzenia w Izbie Muzealnej Wodiczków od 2010r. Jego nieocenioną zasługą jest także zeskanowanie większości zdjęć i dokumentów muzealnych. Przesiedział wiele godzin nad retuszem starych zdjęć wydobywając całe ich piękno. Sięgamy do tego bogatego archiwum szczególnie teraz, kiedy budujemy naszą stronę internetową i odtwarzamy historię Rodziny Wodiczków.
 
 
 
 
Monika Muczyńska-Rzempołuch
Monika Muczynska-Rzempoluch_malaWołominianka od urodzenia, ekonomistka z wykształcenia, szczęśliwa żona i mama trójki dzieci. Monika o sobie: „Pokochałam ”cyferki” dzięki Danucie Michalik, którą znów spotykam na swej drodze, choć tym razem w innej odsłonie. Cieszę się, że mogę postawić sobie nowe cele w życiu, korzystać z doświadczeń innych, ciekawych ludzi, których spotykam w Fundacji ODA. Wierzę, że w życiu nic nie dzieje się bez przyczyny, zaś ludzie są ”piękni” przede wszystkim w tym kim są. Uważam, że warto otaczać się ciekawymi, mądrymi ludźmi pełnymi pasji, miłości, optymizmu, chęci, od których można czerpać, ale także przy nich i zarazem dzięki nim można rozwijać siebie. Ważne jest, aby pogodę ducha, optymizm nosić w sobie, być dobrym człowiekiem i pomimo po brzegi wypełnionej codzienności znaleźć czas, aby zatrzymać się, wysłuchać innych, porozmawiać lub pomóc… i to staram się między innymi osiągnąć. Dużo satysfakcji sprawia mi znalezienie wolnej chwili i wypełnienie jej ciekawą książką, pielęgnowaniem ogrodu czy też odnajdywaniem smaków w pieczeniu słodkości.”

Beata Żurawska
Beata ŻurawskaKulturoznawczyni, dziennikarka. Absolwentka wołomińskiej „siódemki”, warszawskiej „Hoffmanowej” i Uniwersytetu Wrocławskiego. Reporterka gazet lokalnych: „Tygodnika Wołomińskiego” i „Mazowieckiego To i Owo” w Legionowie. Autorka artykułów o tematyce społecznej, kulturalnej i politycznej. Współpracowała z Fundacją Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Beata o sobie: „„Mieszkałam w wielu miastach i regionach Polski. Urodziłam się nad morzem, dzieciństwo spędziłam na Śląsku w Raciborzu, lata szkolne na Mazowszu, a studenckie we Wrocławiu. Doświadczenie przeprowadzek nauczyło mnie otwartości na to co nowe i nieznane. Może właśnie dlatego szczególnie pociąga mnie pogranicze jako kategoria kulturowa i geograficzna. Inspiracje znajduję na Dolnym Śląsku, ale też wszędzie tam, gdzie łączą się ze sobą różne światy. W Wołominie szukam „znikających krajobrazów”, śladów zapomnianych miejsc i społeczności, opowieści o przeszłości. Dlatego trafiłam do Izby Muzealnej Wodiczków. Fascynuje mnie praca ze wspomnieniami i reportażem, a także działania artystyczne w przestrzeni miejskiej. Bliska jest mi idea „rozbrajania pamięci” Krzysztofa Wodiczki. A poza tym lubię przypadki i spotkania z ludźmi, którzy mają pasję.”

Małgorzata Kogutowicz
MalgosiaK„Z Wołominem związana jestem od zawsze, tu jest mój dom, tu poznawałam ludzi i świat, a co najważniejsze, tu mieszkają moi znajomi – tu jestem u siebie. Szczególnie interesują mnie ludzie, ich dokonania, problemy, idee, a także dzieje Wołomina. Najbardziej cenię fascynatów w danej dziedzinie, trochę zazdroszczę im zaangażowania. Miałam szczęście uczestniczyć (początkowo biernie) w tworzeniu przez Danutę Michalik Izby Muzealnej Wodiczków, a dziś podziwiać efekty jej pracy, poznawać dzieje tej rodziny związane z moim miastem. Zaangażowanie się w pracę w Fundacji ODA daje mi ogromną satysfakcję i wiele przyjemności, pozwala wierzyć, że może coś interesującego uda się zrobić dla społeczności Wołomina. Wszak powszechnie wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje, to jest już wystarczający powód, aby muzyki słuchać i umożliwić innym kontakt z nią.”
 
Małgorzata Skołożyńska
malgosia_skolozynska„Nie chcę tak po prostu „przeżyć” życia bez celu. Chcę czuć się potrzebna wiedząc, że dzięki mnie ktoś się uśmiecha. A przecież uśmiech to najpiękniejsza nagroda. Zjawiła się w moim życiu Danusia. Ciepła, kochana i pełna pomysłów do działania. To jej pozytywna energia sprawiła, że wciągnęła mnie do współpracy. Potem z nieba spadły inne Małgośki, wreszcie do współpracy wciągnięte zostały kolejne osoby i tak powstała Fundacja ODA. Jacy to wspaniali ludzie przekonać się można, przychodząc choćby na koncert do naszej Izby. Ale nawet gdyby byli krawcami, kucharzami, księgowymi, kimkolwiek, chciałabym mieć ten zaszczyt ogrzewać się w ich pobliżu. By opisać, jacy to wspaniali ludzie, to zadanie ponad moje siły. No więc…to nie ludzie. To chodzące anioły.”

Powrót

Komentarze są wyłączone.