Zebranych licznie w Izbie Muzealnej Wodiczków gości – dzieci wraz z opiekunami – przywitała Małgorzata Chmielewska. Przedstawiła artystki tworzące Duet Grazioso, znane już wielu dzieciom z poprzednich wizyt w Izbie – panią Annę Kornacką grającą na pianinie i panią Beatę Kierzkowską grającą na flecie. Dzieci przywitały obie panie gorącymi brawami.
Pani Małgorzata zaproponowała dzieciom rozpoczęcie wieczoru uroczystym polonezem. Pomogła dzieciom dobrać się w pary i każdemu tancerzowi wręczyła flagę biało-czerwoną. W tak poloneza Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” pani Małgosia w parze z Kubą poprowadziła korowód złożony kilkunastu par. Przy bardziej wzniosłych fragmentach poloneza padała komenda „flagi w górę”.
Po tańcu dzieci zajęły swoje miejsca przy opiekunach, a pani Małgosia opowiedziała dzieciom o fladze. Dzieci bezbłędnie określiły, w jakich barwach jest nasza flaga. Ponieważ nikt nie pamiętał żadnego wiersza o fladze, pani Małgosia zapowiedziała wykonanie walca z filmu „Ziemia obiecana” prosząc dzieci, aby podczas słuchania zastanowiły się, w jakim tempie został ten walc zagrany i czy potrafią klaskać w rytmie walca. Okazało się, że nie jest to trudne zadanie i klaskanie w rytmie „raz, dwa, trzy” jest również łatwe.
Pani Małgosia przypomniała wierszyk o polskiej fladze zaczynający się od słów „Powiewa flaga…”. Zaproponowała dzieciom naukę tego wierszyka. Aby ułatwić szybsze zapamiętanie jego treści zaproponowała recytację w rytmie ¾, czyli w rytmie walca. Obie artystki – pani Kornacka i pani Kierzkowska – zagrały kolejnego walca, tym razem walc Wiktora Kazaneckiego z filmu „Noce i dnie”, a dzieci po cichutku recytowały wierszyk o fladze.
Kiedy walc wybrzmiał, dla odważnych dzieci pani Małgosia ogłosiła konkurs recytatorski, oczywiście z nagrodami. Nie brakowało chętnych, co dowiodło, że taka metoda nauki na pamięć jest bardzo owocna.
Kolejną odważną osobą była uczennica wołomińskiej szkoły muzycznej, Maja, która, pokonując tremę, zagrała dla zebranych w Izbie gości utwór Władimira Błocha „Pieśń”.
W związku z nastęną zabawą pani Małgosia rozdała chętnym do zabawy dzieciom szerokie paski papieru – jedne w kolorze białym, drugie w kolorze czerwonym. Zabawa polegała na tym, aby w przerwie muzycznej dzieci dobrały się parami tak, aby razem utworzyły biało-czerwony zestaw. Zabawie towarzyszyła muzyka z XVIII – pani Anna i pani Beata grały pieśń szlachecką, którą wszyscy obecnie znamy jako pieśń biesiadną „Pije Kuba do Jakuba”. Ponieważ udało się to wszystkim dzieciom i dzieci skomponowały poprawne flagi, pani Małgosia podniosła poziom trudności – w następnej muzycznej przerwie należało ułożyć flagę z inną niż poprzednio osobą. Po zakończonej zabawie dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Kolejną niespodzianką była mapa konturowa polski, którą dzieci porównały do piłki, ale także do serca. Pani Małgosia pokazała dzieciom ułożoną z puzzli mapę Polski i dzieci bezbłędnie odpowiedziały na pytanie, jaka rzeka jest najdłuższą rzeką w Polsce. Pani Małgosia wyraźnie wskazała na mapie cała trasę, jaką pokonuje Wisła. Następnie rozdała wszystkim dzieciom konturową mapką Polski oraz kredki. Wszystkie dzieci rozsiadły się na podłodze i zabrały do kolorowania konturu mapki w barwach naszej flagi i wyznaczenie na niebiesko Wisły. Wykonaniu tego zadania towarzyszyła muzyka – Duet Grazioso wykonał utwory „Hej ty Wisło” (opr. melodii ludowej J. Mroczek) oraz „Ej, przeleciał ptaszek” Tadeusza Sygietyńskiego. Ponieważ dzieci potrzebowały więcej czasu na wykonanie tej pracy, duet zagrał „Taniec” Maurycego Moszkowskiego. Wszystkie rysunki zostały pokazane zebranym w Izbie gościom i każde dziecko otrzymało zasłużoną nagrodę.
Ostatnim utworem, który wykonali wszyscy zebrani w Izbie goście, był „Jak długo Wisła płynie”. Otrzymali nie tylko tekst piosenki, ale również zestaw instrumentów – tamburynków, bębenków, kastanietów itp. – na których rytmicznie akompaniowali sobie podczas śpiewania.
Kończąc ten wieczór pełen wrażeń pani Małgosia podziękowała zebranym gościom za aktywny udział we wszystkich konkursach, Starostwu Wołomińskiemu za umożliwienie tego spotkania oraz pani Danusi Michalik za udostępnienie pomieszczeń Izby. Wszyscy zostali zaproszeni na podwieczorkowy poczęstunek – soki i ciasteczka oraz do wspólnego, zbiorowego zdjęcia. Galeria