Wszystkie przybyłe do Izby dzieci zostały przystrojone w narodowe kokardy, które zostały przygotowane na warsztatach „Tworzenie kokard narodowych”, które odbyły się również w Izbie w ramach projektu „Prowadzenie działań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin. Dzieci zajęły miejsca siedzące.
Ale nie na długo, bowiem prowadząca spotkanie, Małgorzata Chmielewska od początku zaangażowała dzieci do wspólnej zabawy. Były więc pytania dotyczące narodowych symboli, daty odzyskania niepodległości przez Polskę oraz lat spędzonych pod zaborami. Wszystkie prawidłowe odpowiedzi były nagradzane kolorowymi lizakami. Kiedy na sceną wkroczył Duet Grazioso, dzieci nagrodziły obie panie – Annę Kornacką i Beatę Kierzkowską – brawami. Pierwszym utworem, który duet wykonał, taniec Maurycego Moszkowskiego, kompozytora żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Małgorzata Chmielewska pokazała dzieciom 3 przedmioty związane z hymnem Polski – klucz wiolinowy, flaga Polski i godło. Rozpoczęła się zabawa z sylabami – dwiema, trzema i czterema, które akcentowane były przytupem i klaskaniem. W takt tak akcentowanych przez dzieci sylab dorośli, przy akompaniamencie Duetu Grazioso odśpiewali piosenkę „Wojenko, wojenko”.
Dzieci usiadły na środku sali i wymieniały przykłady patriotycznej postawy we współczesnych czasach. Następnie, przy wtórze trzech „Bajkowych opowieści” Krzysztofa Herdzina w wykonaniu Duetu Grazioso, przystąpiły do rysowania i malowania tortów ozdobionych białoczerwoną flagą z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kiedy już wszystkie rysunki zostały ukończone, dwie dziewczynki, Maja i Wiktoria Chmielewskie, zaśpiewały a capella pieśń ludową z rejonu Mazowsza „Matulu moja”. Ucząc się trudnej, bo śpiewanej na dwa głosy, pięknej pieśni dziewczynki dały innym dzieciom przykład patriotycznej postawy polegającej na kultywowaniu tradycji polskiej twórczości ludowej.
Ostatnim zadaniem, które dzieci wykonały, było zadanie instrumentalne – Małgorzata Chmielewska podzieliła dzieci na dwie grupy – cymbałkową i multiinstrumentalną – i ustaliła hasła, na które obie grupy miały wydawać dźwięki. Przy tak ustalonym wtórze, z pomocą Duetu Grazioso wszyscy zgromadzeni w Izbie goście zaśpiewali żołnierską piosenkę „Pierwsza kadrowa”. Ponieważ ta skomplikowana aranżacja dała nadzwyczajne efekty dźwiękowe, „cymbaliści” zamienili się z „multiinstrumentalistami” i przy głośnym akompaniamencie wszystkich instrumentów odśpiewano jeszcze piosenkę „Przybyli ułani pod okienko”.
Przygotowaną niespodzianką był występ Wali i Leszka Patejuków, którzy zaśpiewali piosenkę z repertuaru Andrzeja Rosiewicza „Pytasz mnie”. Małgorzata Chmielewska zakończyła część muzyczną podwieczorku zachęcając każdego z przybyłych gości do wypływającej z tej piosenki refleksji nad tym, dlaczego mieszkamy w Polsce, co nas tu trzyma, czy to, co nas tu trzyma teraz, wystarczy na całe życie i co możemy jeszcze zrobić, żeby zatrzymać innych. Podwieczorkowe spotkanie z muzyką klasyczną zakończyło się, jak zwykle, wspólnym zdjęciem i słodkim poczęstunkiem. Galeria