Historyczny spacer po Wołominie

Uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Łukasiewicza w Wołominie wraz z wychowawcą wezmą udział w zaplanowanym na 16 października jesiennym spacerze po naszym mieście. Przewodnik zapozna uczniów z historią Wołomina i sławnymi postaciami związanymi z miastem. Przekaże także wiele ciekawostek i anegdot. Na zakończenie uczniowie wezmą udział w teście wiedzy o Wołominie.

Wydarzenie będzie realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 14.10.2024 r.

Wołominek – szlakiem przodków

Pragniemy podzielić się wspaniałą wiadomością – nasz projekt „Wołominek – szlakiem przodków” został doceniony i otrzymał 15. lokatę, tym samym uplasował się w czołówce tegorocznej 10 edycji konkursu organizowanego przez Mazowsze Lokalnie. Konkurencja była ogromna – zgłoszono 558 wniosków, dofinansowanie otrzymały 124 projekty, a w naszej ścieżce „inicjatywy oddolne” tylko 73. Cieszymy się, że nasz „Wołominek” wzbudził zainteresowanie i uznanie komisji.
Projekt ” Wołominek – szlakiem przodków” to przedsięwzięcie, które łączy pokolenia, historię z nowoczesnością, wszystkie grupy społeczne, począwszy od mieszkańców Wołomina, skończywszy na uczniach wołomińskich szkół. Możemy zapewnić, że takiego projektu jeszcze nie było w naszym mieście. W najbliższym czasie będziemy informować o szczegółach, które na pewno wzbudzą Państwa zainteresowanie.

Zespół merytoryczny, który przygotował ten projekt tworzą: Marta Wyszyńska, Magda Janik, Anna Ślusarz i Danuta Michalik (Fundacja ODA).

Dodano 22.06.2023 r.

Spacer po Wołominie – Szlakiem wołomińskich Żydów

Celem spaceru jest popularyzacja dziedzictwa historycznego Wołomina. Trasa będzie prowadziła przez miejsca, w których dawna społeczność żydowska Wołomina uczyła się, prowadziła działalność gospodarczą i gdzie się modliła. Poprowadzimy Państwa szlakiem miejsc związanych z tragicznymi losami wołomińskich Żydów, a także przypomnimy ludzi kultury związanych z naszym miastem i mieszkańców powiatu wołomińskiego odznaczonych medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

Naszymi przewodnikami będą miłośnicy lokalnej historii – Piotr Lach i Cezary Waszczyński. Spacer potrwa około dwóch godzin.

Ruszymy 18 czerwca 2023 r. o godzinie 10:00 z parkingu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie.
Serdecznie zapraszamy.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 11.06.2023 r.

Podróże Wołominiaków – Bajkał – podróż do serca Ziemi

20190810_110307_malyOLYMPUS DIGITAL CAMERANa pierwszym powakacyjnym wieczorze z cyklu Podróże Wołominiaków odbędzie się spotkanie z uczestnikami grupy, która miesiąc wcześniej przemierzyła wokół Bajkału blisko 1500 km. Prezentację zdjęć przedstawi przewodnik grupy, Piotr Maciejuk.

Serdecznie zapraszamy w piątek 20 września o godz. 19:00. Wstęp wolny.

Dodano 04.09.2019 r.

Podróże Wołominiaków – Australia Zachodnia

GZW sobotę 6 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Podróże Wołominiaków”. Bohaterem spotkania będzie Grzegorz Zawisławski. Grzegorz na co dzień pracuje w branży farmaceutycznej, ale każdą wolną chwilę wykorzystuje na włóczenie się po świecie. Ze szczególnym upodobaniem jeździ w miejsca leżące na uboczu w stosunku do utartych szlaków turystycznych. Spośród odwiedzonych przez siebie miejsc na spotkanie w Izbie wybrał Australię Zachodnią.
Zdaniem Grzegorza „kiedy myślimy o atrakcjach turystycznych Australii, z reguły do głowy przychodzi Sydney, Melbourne, Wielka Rafa Koralowa czy Ayers Rock. Rzadko Australia Zachodnia. Tymczasem ten największy stan Związku Australijskiego ma naprawdę wiele do zaoferowania: przepiękne krajobrazy, niebiańskie plaże, egzotyczną florę i faunę. I oczywiście australijski luz. To miejsce, w którym naprawdę można się zakochać.”

Serdecznie zapraszamy w sobotę 6 kwietnia o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Relacja

Dodano 14.03. 2019 r.

Podróże Wołominiaków – Kobieta w podróży – Kreta i ja

Ania KanclerzW piątek 8 marca w Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Podróże Wołominiaków. Ania Kanclerz to wyznawczyni zasady „nigdy nie jest za późno na zmiany” i ŻYCIA w zgodzie ze sobą. Miłośniczka ludzi, uśmiechu, tańca i pozytywnego myślenia, natury, gór i słońca, wszelkich podróży – tych bliskich i dalekich, tych rowerem i pieszo, nawet samotnie i z plecakiem. W podróżach i życiu przekracza swoje granice komfortu, bo dlaczego nie nauczyć się hiszpańskiego w Hiszpanii? Spać na plaży pod gołym niebem na greckiej Krecie? Albo wyruszyć samotnie z plecakiem i namiotem przez Park Narodowy w Australii, żeby spotkać się z jadowitymi wężami, pająkami, krukami?
Samotny wyjazd na początku października z plecakiem w nieznane. Grecja po raz pierwszy. Kupione bilety i nic poza tym. Brak czasu na przygotowanie planu podróży i mapy. Ogólny zarys w głowie to nie mieć oczekiwań, planować z dnia na dzień, powolnie i nieśpieszno iść przed siebie. Lekki niepokój przed wyjazdem znika, jak tylko zapakowany plecak trafi na plecy i wykona się kilka kroków przed siebie. Niesie przygoda, może adrenalina? A może uzależnienie od podróży? Co przyniesie kolejny dzień? Nowe miejsca, nowi ludzie. Jest zachwyt i spełnienie. Jest tylko to, co TU i TERAZ. W podróży zapomina się o wszystkim, co zostało za nami – o domu, pracy, problemach (te raczej rozwiązuje się przed wyjazdem, bo kupione bilety to motywacja do pracy, do zrealizowania projektów przed wyjazdem i rozwiązania wszystkich problemów). Aby z wolną głową w pełni poczuć nowe miejsce i SIEBIE.

Zapraszam serdecznie w piątek 8 marca 2019 r. o godz. 19:00 do Izby Muzealnej Wodiczków na spotkanie ze mną i kreteńskim słońcem, ciepłymi kamieniami plaż, cudownie przezroczystymi wodami morskimi i nie tylko. Na wszystko, co spotkałam na moich szlakach trekkingowych na tej niesamowitej wyspie w ciągu niespełna kilku dni. Relacja

Dodano 20.02.2019 r.

Podróże Wołominiaków – Oksytania en velo

DSC05966_malyKanał Du MidiW piątek 18 stycznia w Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Podróże Wołominiaków”. Poprowadzi je Ryszard Matusiewicz, który w Izbie wystąpił już kilkakrotnie w roli autora, kompozytora i wykonawcy lirycznych utworów muzycznych. Tym razem Ryszard zabierze gości w podróż wzdłuż francuskiego kanału o nazwie Canal du Midi. Kanał Południowy to kanał o długości 240 km na południu Francji, łączący Garonnę (koło Tuluzy) ze śródziemnomorskim portem Sète. Od 7 grudnia 1996 obiekt ten objęty jest patronatem UNESCO. Wraz z kanałem Garonny (Canal Latéral à la Garonne) stanowi część drogi wodnej między Atlantykiem a Morzem Śródziemnym.
Ryszard Matusiewicz opowie o swoich dwóch wyprawach rowerowych trasą biegnącą wzdłuż Canal du Midi oraz o trzeciej wyprawie, w którą, wraz ze gośćmi spotkania, wybierze się we wrześniu tego roku!

Serdecznie zapraszamy w piątek 18 stycznia o godzinie 19:00. Wstęp wolny. Relacja

Dodano 10.01.2018 r.

Podróże Wołominiaków – Cadillakiem na Cadillac

LeszekP_8malyW nadchodzący piątek w Izbie Muzealnej Wodiczków Leszek Patejuk opowie o kolejnej wyprawie do Stanow Zjednoczonych, którą odbyli z żoną w październiku tego roku. Podczas tej podróży penetrowali wschodnie wybrzeże USA – stany Maine, Nowy York i New Jersey. Tytułowa Góra Cadillac znajduje się w Parku Narodowym Acadia na wybrzeżu stanu Maine. Jest on jedynym parkiem narodowym w Maine i znajduje się głównie na wyspie Mount Desert i słynie z dzikiej przyrody i latarni morskich. Państwo Patejuk mieli też okazję poznać dokładnie dwie nowojorskie wyspy – Liberty Island u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego w regionie metropolitalnym Nowego Jorku ze słynną Statuą Wolności oraz Ellis Island, na której w latach 1892–1924 działało główne centrum przyjmowania imigrantów do Stanów Zjednoczonych. Wali i Leszkowi udało się również zagościć na krótko na słynnym Szlaku Appalachów (pełna nazwa angielska Appalachian National Scenic Trail, w skrócie Appalachian Trail lub po prostu AT), który jest pieszym szlakiem turystycznym we wschodniej części Stanów Zjednoczonych, biegnącym wzdłuż amerykańskiej części Appalachów.

Serdecznie zapraszamy w piątek 30 listopada o godzinie 19:00. Wstęp wolny. Relacja

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu wolomin_sepia-na-dole„Prowadzenie działań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 25.11.2018 r.

Podróże Wołominiaków – Zanzibar

1MapaW najbliższą sobotę w Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Podróże Wołominiaków. Gośćmi-podróżnikami będą Grażyna i Marek Ładomirscy. Państwo Ładomirscy kilkakrotnie gościli już w Izbie z opowieściami o swojej wyprawie dookoła świata. Tym razem zabiorą nas w podróż, którą odbyli w październiku tego roku na egzotyczną wyspę Zanzibar. Wyspa jest położona na Oceanie Indyjskim, w odległości około 50 kilometrów od wybrzeży Tanzanii. Zanzibar słynie z rajskich plaż, krystalicznej, ciepłej wody, dziewiczych raf koralowych i soczystych owoców. Cieszy się zasłużoną opinią raju na ziemi.

Serdecznie zapraszamy w sobotę 24 listopada o godzinie 18:00. Wstęp wolny.Relacja

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu wolomin_sepia-na-dole„Prowadzenie działań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 18.11.2018 r.

Podróże Wołominiaków – Korea Południowa – kraj nieznany?

Edward Sielicki_malyW sobotę 20 października w Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się spotkanie z cyklu Podróże Wołominiaków. Gościem wieczoru będzie Edward Sielicki, kompozytor i pedagog, który urodził się w 1956 r. w Warszawie, gdzie studiował kompozycję w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. Studia muzyczne kontynuował w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie.
Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym ze stopniem naukowym doktora habilitowanego w swojej macierzystej uczelni. Związany jest także ze średnim szkolnictwem muzycznym. Edward Sielicki jest czynnym kompozytorem, laureatem nagród kompozytorskich, autorem ponad 150 dzieł muzycznych zamawianych m.in. przez Polskie Radio, Instytut Muzyki i Tańca, wykonywany w kraju i za granicą przez wybitnych muzyków, do których można zaliczyć Jerzego Maksymiuka, Kwartet Wilanów, Orkiestrę „Amadeus”, Filharmonię Narodową i in. W latach 2001-3, 2005-6, 2010, 2013 oraz 2016-18 był profesorem wizytującym w Uniwersytecie Keimyung w Daegu w Korei Południowej prowadząc klasę kompozycji.
Na spotkaniu zatytułowanym „Korea Południowa – kraj nieznany?” Edward Sielicki przybliży nam ten azjatycki kraj leżący na Półwyspie Koreańskim przedstawiając jego klimat, przyrodę, ludzi, język, zwyczaje, religie, miasta, góry, morza, porty, plaże i architekturę (świątynie buddyjskie, ich lokalizację i typy). Poruszy zagadnienia dotyczące wykształcenie, rodziny, statusu społecznego, życia codziennego, a także komunikacji, kuchni (restauracje, kawiarnie, bazary), elektroniki (komputery, smartfony) oraz kultury (muzyka, film).

Serdecznie zapraszamy w sobotę 20 października o godzinie 18:00. Wstęp wolny.Relacja

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu wolomin_sepia-na-dole„Prowadzenie działań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 12.10.2018 r.