Ref-Ren

Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu „Ref-Ren”, którego autorem jest wołominianin, mieszkający od lat w USA, Bogdan Kowalski. Film poświęcony jest Feliksowi Konarskiemu, autorowi tekstu pieśni „Czerwone maki na Monte Casino” i inicjatorowi jej powstania. Feliks Konarski był przedwojennym aktorem, pisarzem i poetą. Przeszedł szlak bojowy z Armią Andersa, następnie osiadł w Londynie, a potem w Chicago, gdzie wspólnie z żoną, Niną Oleńską, prowadził „Teatr Ref-Rena”.

Premiera filmu „Ref-Ren” odbędzie się Filmotece Narodowej w Warszawie 8 marca 2024 r. o godzinie 18:00. Szczegóły na plakacie zamieszczonym obok. Wzięcie udziału w tym wydarzeniu wymaga rejestracji na stronie Filmoteki Narodowej.

Projekcja tego filmu w Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się 16 marca 2024 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Dodano 01.03.2024 r.

Spacer po Wołominku

W najbliższą niedzielę odbędzie się spacer „Wołominek szlakiem przodków”. Jego trasa przebiegnie przez północną część Wołomina wzdłuż ulic: J. Piłsudskiego, Lwowskiej, Średniej, Parkowej, Al. Armii Krajowej. Uczestnicy spaceru poznają historię letniska, dawnych willi i mieszkańców Wołominka. Spacer zakończy się w miejscu, gdzie stała niegdyś willa Stasin, a obecnie mieści się Izba Muzealna Wodiczków. Tu będą czekały na Państwa dalsze opowieści i wystawa starych zdjęć. Przewodniczkami będą realizatorki projektu z Mazowsze Lokalnie pod nazwą „Wołominek szlakiem przodków”.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 26 listopada 2023 r. o godzinie 10:00. Spotykamy się przy ul. J. Piłsudskiego przy zielonych ekranach osłaniających tory kolejowe. Spacer potrwa około 2 godzin. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 20.11.2023 r.

Spacer po Wołominie – Szlakiem wołomińskich Żydów

Celem spaceru jest popularyzacja dziedzictwa historycznego Wołomina. Trasa będzie prowadziła przez miejsca, w których dawna społeczność żydowska Wołomina uczyła się, prowadziła działalność gospodarczą i gdzie się modliła. Poprowadzimy Państwa szlakiem miejsc związanych z tragicznymi losami wołomińskich Żydów, a także przypomnimy ludzi kultury związanych z naszym miastem i mieszkańców powiatu wołomińskiego odznaczonych medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

Naszymi przewodnikami będą miłośnicy lokalnej historii – Piotr Lach i Cezary Waszczyński. Spacer potrwa około dwóch godzin.

Ruszymy 18 czerwca 2023 r. o godzinie 10:00 z parkingu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie.
Serdecznie zapraszamy.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 11.06.2023 r.

Noc muzeów

Serdecznie zapraszamy dziś wieczorem w Noc Muzeów do Izby Muzealnej Wodiczków w Wołominie (AL. Armii Krajowej 43) na spotkanie z Małgorzatą Prawdzic-Szczawińską, prawniczką, mieszkanką wołomińskich Górek Mironowych, miłośniczką lokalnej historii, autorką artykułów w Roczniku Wołomińskim i autorką książki” Pragnęli, czynili, minęli”. Tematem wykładu będzie „Historia dworu i parku krajobrazowego w Czarnej”.

Spotkanie odbędzie się 13 maja 2023 r. ok. godz.20:00, po koncercie poezji śpiewanej Joanny Mioduchowskiej i Krzysztofa Tkaczyka, na który także zapraszamy naszych mieszkańców.


Dodano 13.05.2023 r.

Spacer po Wołominie

Dla mieszkańców gminy Wołomin, którzy chcą poznać fascynującą historię Wołomina Fundacja ODA przygotowała jesienny spacer po naszym mieście. Przewodnicy poprowadzą uczestników wycieczki szlakiem dawnej architektury, po miejscach odwiedzanych przez sławnych Polaków i Wołominian. Wycieczkę poprowadzą znawcy i miłośnicy lokalnej historii Cezary Waszczyński i Piotr Lach. Zbiórka uczestników spaceru odbędzie się na parkingu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w najbliższą niedzielę.
Trasa wycieczki:
– ulica Kościelna do Skweru im. Pawła Rozbickiego,
– ul. Daszyńskiego
– ul. Sienkiewicza
– ul. Moniuszki
– ul. Legionów
– ul. Powstańców
– ul. Warszawska
– Gaj Pamięci Wołomińskich Żydów.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 23 października o godzinie 10:00. Przewidywany czas trwania spaceru 2 godziny.

Dodano 17.10.2022 r.

Spacer po Wołominie – szlakiem zabytków i miejsc związanych ze znanymi postaciami

Dla mieszkańców gminy Wołomin, którzy chcą poznać fascynującą historię Wołomina, Fundacja ODA przygotowała kolejny spacer po naszym mieście. Przewodnicy poprowadzą uczestników wycieczki szlakiem dawnej architektury Wołomina, po miejscach, w których mieszkali lub bywali ludzie kultury.

Zbiórka uczestników spaceru odbędzie się na parkingu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie w niedzielę 5 czerwca 2022 r. o godzinie 10:00 . Przewidziany czas trwania spaceru 2 godziny.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Program wycieczki:

  1. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej
  2. Ulica Kościelna – Plac Górnośląski (Kino Kultura)
  3. Ulica Daszyńskiego – Elektrownia
  4. Dom rodziny Poli Negri
  5. Skwer im. Pawła Rozbickiego i Kościół MB. Częstochowskiej
  6. Związek Niewidomych (freski)
  7. Dom rodziny Frank
  8. Dom rodziny Izdebskich
  9. Skwer im. Bohdana Wodiczki
  10. Ulica Legionów – Magistrat
  11.  Ulice Ogrodowa i Powstańców (pomnik H. K. Woyciechowskiego)
  12.  Ulica Warszawska 24 (murale – Wodiczkowie, Michał Znicz, Wiera Gran, Hanna Nałkowska – Arkadiusz Andrejkow)
  13. Dom Wiery Gran
  14. Biblioteka im. Heleny i Stefana Nasfeterów
  15.  Dom zawiadowcy stacji kolejowej – historia stacji kolejowej, historia pomnika J. Piłsudskiego
  16. Pomnik Miśka i skwer magnoliowy – koniec wycieczki

Dodano 27.05.2022 r.

Wycieczka po Wołominie – dawna architektura i miejsca związane ze znanymi postaciami

Dla mieszkańców gminy Wołomin, którzy chcą poznać  fascynującą historię Wołomina, Fundacja ODA przygotowała spacer po naszym mieście. Przewodnikiem będzie Cezary Waszczyński, który poprowadzi uczestników wycieczki szlakiem dawnej architektury Wołomina, po miejscach, w których mieszkali lub bywali ludzie kultury.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zbiórka uczestników spaceru odbędzie się na parkingu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie.
Przewidziany czas trwania spaceru 2 godziny.

Program wycieczki:
* Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie,
* dawna karczma przy trakcie ciechanowieckim,
* harcówka (dawny młyn),
* Rohnówka i sąsiednia oficyna,
* teren byłego cmentarza w Lipinkach,
* dom rodziny Pogumirskich i książąt Podhorskich,
* teren dawnego gródka w Lipinkach,
* stary drewniak przy ul. Sikorskiego,
* dom krewnych Poli Negri,
* Plac Górnośląski,
* dom rodziny Franków,
* dawny magistrat,
* dom rodziny Lipmanów, Sudolskich, Domuratów (Toli Mankiewiczówny),
* Skwer im. Bohdana Wodiczki,
* teren dawnego dworu Woyciechowskich,
* budynek pierwszej komendy policji,
* dom Wiery Gran,
* dawne kino Nasfeterów,
* budynek zawiadowcy stacji kolejowej.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 20 czerwca o godz. 10.00 na parkingu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie. Fotorelacja

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 08.06.2021 r.

Zebranie fundacyjne

Na ostatnim zebraniu fundacyjnym gościliśmy pana Cezarego Waszczyńskiego, regionalistę, historyka, polonistę, wielkiego znawcę historii Wołomina, ze szczególnym uwzględnieniem dawnej architektury i wybitnych postaci kultury związanych z naszym miastem. Już niebawem zaprosimy Państwa na wyjątkową wycieczkę po Wołominie, którą poprowadzi nasz gość. Pan Cezary podczas spaceru podzieli się swoją niebywałą wiedzą i pasją. Szczegóły podamy wkrótce.

 

 

Dodano 26.05.2021 r.

Goście w Izbie

_malyPani Ewa Roniewicz i pan Andrzej Wojakiewicz to siostrzeńcy Ireny Wodiczko, żony Eugeniusza. Podczas swojej wizyty, która miała miejsce 20 lipca 2020 r., przekazali do zbiorów Izby archiwalne fotografie ze zbiorów Eugeniusza Wodiczki z czerwca 1929 roku, związane ze sprowadzeniem prochów gen. Józefa Bema do Krakowa oraz pamiątkowy album ze zdjęciami z 1961 roku wykonanymi podczas wycieczki do Pragi. W księdze pamiątkowej Izby zapisali swoje wspomnienie o Eugeniuszu Wodiczce: Pamiętamy, kiedy w latach 1945 do 1947 mieszkaliśmy razem z wujkiem Gieniem i ciocią Ireną w Bydgoszczy. Wujo Gienio oprowadził nas po warsztatach kolejowych i pokazał, jak płynny azot zamraża kwiatki – stają się jak z kruchego szkła.

Dodano 25.08.2020 r.

O miłości nie tylko na Walentynki – spotkanie z Joanną Moore

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW sobotę 9 marca w Izbie Muzealnej Wodiczków będzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie – po raz pierwszy odbędzie się prapremiera filmu. Film, trwający 30 minut i zatytułowany „O miłości nie tylko na Walentynki”, powstał na podstawie poezji Lynn New. Autorką filmu jest Joanna Moore, dyplomowana nauczycielka języka angielskiego, rodowita mieszkanka Wołomina. Wieczór ten wypełni krótka prelekcja na temat historii powstania filmu, recytacja wybranych wierszy Lynn New po polsku i po angielsku oraz konkurs.
Jak sama Joanna Moore wspomina, „wszystko zaczęło się kiedy moja kochana teściowa podarowała mi malutką, piękną książeczkę. Pewnego dnia postanowiłam odszukać na wyspie, na której urodził się mój mąż Jonathan autorkę książki. Kiedy się spotkałyśmy rozmawiałam z tą właściwie obcą mi osobą około dwóch godzin. Zawsze lubiłam łączyć miejsca i łączyć ludzi. Kiedy wróciliśmy z Wielkiej Brytanii, pomyślałam, że fajnie byłoby nagrać wywiad z Lynn i zaprezentować ją i jej twórczość polskiej publiczności”.
Mamy nadzieję, że spotkaniu będzie również towarzyszyć ożywiona dyskusja związana z głównym przesłaniem wybranej twórczości Lynn New i tematem filmu.

Serdecznie zapraszamy w sobotę 9 marca o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Relacja

Dodano 01.03.2019 r.