Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Herbatka u Fryderyka

Na kolejne spotkanie z najmłodszymi melomanami został przygotowany program, na który złożą się utwory Fryderyka Chopina w aranżacji na flet i fortepian. W Podwieczorku muzycznym dla dzieci wystąpią Anna Kornacka (fortepian) i Beata Kierzkowska (flet). Spotkanie poprowadzi Małgorzata Chmielewska.


Serdecznie zapraszamy do Izby Muzelnej Wodiczków w Wołominie w niedzielę 20 pażdziernika o godzinie 16:30. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Historyczny spacer po Wołominku

Serdecznie zapraszamy na historyczny spacer pod tytułem „Wołominek szlakiem przodków”. Trasa będzie przebiegała wzdłuż ulic J. Piłsudskiego, Lwowskiej, Średniej, Parkowej, Al. Armii Krajowej. Uczestnikom spaceru przybliżymy fantastyczną historię dawnego letniska, przedwojennych willi i znakomitych przodków, którzy przed laty tu mieszkali i budowali tę część Wołomina. Spacer potrwa około 2 godzin. Spotkanie rozpoczniemy o godzinie 10:00 przy ulicy J. Piłsudskiego 1 (przy torach kolejowych), a zakończymy w Izbie Muzealnej Wodiczków (Al. Armii Krajowej 43).

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 29 września 2024 r. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 21.09.2024 r.

Wieczór muzyczny – Już w sadach dojrzewa…

W najbliższą sobotę w Izbie Muzezalnej Wodiczków w Wołominie odbędzie się gościnny koncert Klasy Kameralistyki Wokalnej z Miejskiej Szkoły Artystycznej im. Konstantego R. Domagały w Mińsku Mazowieckim.

W programie koncertu znajdą się przeboje dawne i współczesne, utwory polskie, włoskie i angielskie, które skomponowali między innymi Giulio Caccini, Christoph Willibald Gluck, Wolfgang Amadeus Mozart, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Maria Szymanowska, Witold Lutosławski, Gerald Finzi, Franciszka Leszczyńska, Joachim Olkuśnik, Jarosław Abramow, Harold Arlen, George Gershwin.

Wybrane kompozycje przedstawią uczennice: Emilia Sołtys, Dominika Urbanek, Laura Trzaskowska, Zuzanna Mrowiec i Natalia Laskowska-Macios. Akompaniament na fortepianie zapewni Anna Kornacka . Przygotowanie spektaklu i prowadzenie Paweł Hruszwicki .

Serdecznie zapraszamy w sobotę 14 września 2024 o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

Dodano 07.09.2024 r.

Podwieczorek muzyczny dla dzieci

Z radością informujemy, że po wakacyjnej przerwie wznawiamy cykl spotkań z najmłodszymi melomanami. W kolejnym Podwieczorku muzycznym dla dzieci Anna Kornacka (fortepian) i Beata Kierzkowska (flet) wykonają utwory Georges’a Bizeta, Jamesa Horovitza, Astora Piazzolli, Gerardo Matosa Rodrigueza, Jean Michela Jarre’a. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Chmielewska.

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzelnej Wodiczków w Wołominie w niedzielę 8 września o godzinie 16:30. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 19.08.2024 r.

Spacer historyczny dawnymi ulicami Wołomina

„Dawne ulice Wołomina” to tytuł 2-godzinnego spaceru, na który Państwa zapraszamy w niedzielę 7 lipca. Spotykamy się o godzinie 10:00 na parkingu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Z. Nałkowskiej. Poznamy historię Wołomina przemierzając ulice, które zachowały się w pamięci najstarszych mieszkańców lub tylko w starych aktach notarialnych. Przejdziemy między innymi ulicami: Długą, Pocztową, Stacyjną, Dworską, Fabryczną, Radzymińską. Projekt „Dawne ulice Wołomina” zgłoszony został przez Fundację ODA do realizacji w ramach programu sfinansowanego przez Gminę Wołomin w ramach programu ”Wołomin Odnowa”. W przestrzeni miejskiej umieszczone zostały piękne, stylizowane tablice piękne, których będziemy szukać na starych kamienicach.
Naszym przewodnikiem będzie Cezary Waszczyński, regionalista, miłośnik historii Wołomina.
Spacer realizujemy we współpracy z wołomińskim Stowarzyszeniem TRAD Szansa.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 7 lipca o godzinie 10:00. Udział w spacerze jest bezpłatny.

Dodano 28.06.2024 r.

Warsztaty florystyczne

Zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków na coroczne warsztaty florystyczne, które poprowadzi Bożenna Bońska. Uczestnicy wykonają stroiki, fascynatory i wiązanki okolicznościowe – część z wiązanek zostanie złożona podczas niedzielnego spaceru historycznego w miejscach ważnych dla historii Wołomina.

Przewidywany czas trwania 2-3 godziny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagane są wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 601 281 581.

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków w sobotę 6 lipca o godzinie 11:00. Udział w warsztatach florystycznych jest bezpłatny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 28.06.2024 r.

Projekcja filmu „Sławek i Wołominek, czyli wieś z tramwajem i miasto ogród”

W Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Macieja Łosia. Tematem filmu są wspomnienia mieszkańców tej części Wołomina, którą nazywamy Sławkiem i Wołominkiem. W&nbp;rozmowie wzięli udział Marianna Libich-Janicka, Lucyna Gęsicka-Szczęsna i Mirosław Skrodzki. Operatorem zdjęć był Andrzej Kocuba. Udostępnienie filmu jest inicjatywą radnego Rady Miejskiej Wołomina, Macieja Łosia.

Wydarzeniem towarzyszącym będzie wystawa zdjęć udostępnionych Fundacji ODA przez mieszkańców Wołomina do realizacji projektu „Wołominek szlakiem przodków”.

Serdecznie zapraszamy we wtorek 2 lipca 2024 r. o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Dodano 18.06.2024 r.

Koncert Moniuszkowski – W kręgu polskiej liryki wokalnej

W piątek 14 czerwca w Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się Wieczór Muzyczny. W programie koncertu zorganizowanego w 205-lecie naszego największego liryka w pieśni, Stanisława Moniuszki (1819-1872), znajdą się najpiękniejsze przykłady polskiej pieśni XIX wieku i fin de siecle’u (do słów polskich mistrzów pióra, m. in. Adama Mickiewicza, Stefana Witwickiego, Bohdana Zaleskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Adama Asnyka, Marii Konopnickiej) – epoki rozbiorowej, intensywnego dążenia naszego narodu do odzyskania niepodległości. Uzupełnieniem będzie muzyka nawiązująca do melosu hiszpańskiego – narodu, którego samostanowienie przypadło na przełom XIX i XX wieku. Wykonawczyniami koncertu będą wyróżniające się warszawskie kameralistki – Diana GemborysMagdalena Brzozowska, słowem opatrzy muzykolog i publicysta muzyczny Michał Klubiński.

W programie zabrzmią utwory Kacpra Napoleona Wysockiego (dawniej Michała Kleofasa Ogińskiego), Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Josepha Christopha Kesslera, Stanisława Niewiadomskiego, Władysława Żeleńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, a także Fernando Obradorsa i Georgesa Bizeta.

Serdecznie zapraszamy w piątek 14 czerwca 2024 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 04.06.2024 r.

Noc Muzeów w Fundacji ODA – Szuflada pełna fotografii

Zaczęło się niewinnie – od fotograficznego portretu anonimowej kobiety w średnim wieku, na kartoniku w formacie carte de visite. Nie było w tym zdjęciu niczego nadzwyczajnego – poza wytłoczonym pod nim słowem „Wołomin”. Wzbogaciło zbiór regionalnych artefaktów związanych z powiatem wołomińskim autora serwisu www.dawny.pl, ale było też zaczątkiem nowej pasji…

Dziś kolekcja kobiecych portretów z czasów belle epoque liczy około dwóch tysięcy pozycji i wciąż rośnie. Większość portretów ma niewielki, zbliżony do wizytówki format, niezwykle popularny na przełomie wieków, ale na wystawie z okazji „Nocy Muzeów” będzie można zobaczyć kilkadziesiąt większych – głównie w formacie „gabinetowym”. Czasem zachwycają jakością wykonania, innym razem stanem zachowania, nieraz zaskakują detalami ubioru lub fryzury, przyciągają wzrok urodą sportretowanych kobiet, ale wszystkie są swoistym wehikułem czasu, dziurką od klucza, przez którą możemy zobaczyć niewielki fragment przeszłości i… czyjegoś życia. Czyjego? Rzadko udaje się tego dowiedzieć, bohaterki tych fotografii zazwyczaj pozostają anonimowe już na zawsze, ale skoro nie znamy nazw ich fryzur, elementów garderoby czy akcesoriów, to dlaczego mielibyśmy znać ich nazwiska?

Nawet tuż przed pierwszą wojną światową wykonanie portretu w atelier nie było szczególnie tanie, o kosztach takiego kaprysu w XIX wieku nawet nie wspominając, fotografie przechowywano w specjalnych albumach i przekazywano kolejnym pokoleniom. Dziś wizerunki członków szacownych mieszczańskich czy arystokratycznych rodzin można czasem kupić na pchlich targach za kilka złotych. Jak do tego doszło? Gdzie podziali się potomkowie i spadkobiercy? Nasi potomkowie nie będą mieli takich pytań – są niewielkie szanse, żeby wykonane dziś fotografie przetrwały sto lat…

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu Noc muzeów 18 maja 2024 r. o godzinie 20:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin. Współorganizatorem Nocy Muzeów jest portal www.dawny.pl

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Pobudka z ogródka

W niedzielę 19 maja odbędzie się kolejny Podwieczorek muzyczny dla dzieci. Kwietne motywy muzyczne usłyszymy między innymi w kompozycjach W. A. Mozarta, F. Schuberta, F. Chopina, St. Moniuszki i E. Kohlera.

Wybrane na to spotkanie kompozycje zagrają dla dzieci: Beata Kierzkowska (flet) i Anna Kornacka (fortepian). Spotkanie poprowadzi Małgorzata Chmielewska.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 19 maja 2024 r. o godzinie 16:30. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 30.04.2024 r.