Historyczny spacer po Wołominie

W najbliższą niedzielę zapraszamy na kolejny Historyczny spacer po Wołominie. Celem tego wydarzenia jest popularyzacja dziejów naszego miasta i przypominanie wybitnych postaci związanych z Ziemią Wołomińską. Swoimi działaniami włączamy się w budowanie pozytywnego wizerunku Wołomina. Spacer poprowadzi Cezary Waszczyński. Zbiórka uczestników o godzinie 10:00 na parkingu Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie. Przejdziemy między innymi ulicami Długą, Kościelną, Stacyjną, Aleksandrowską, Fabryczną, Łąkową, 11-go LIstopada. Spacer zakończy się na Skwerze Wiktoryn, przy pomniku Miśka. Przewidywany czas trwania wydarzenia 2 godziny

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 29 czerwca o godzinie 10:00 na parkingu przy Bibliotece Miejskiej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 24.06.2025 r.

Wieczór muzyczny – Raz na ludowo

W najbliższy piątek w Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się wieczór muzyczny pt. „Raz na ludowo”. Przygotowany na ten wieczór repertuar nawiązuje do obchodów Nocy świętojańskiej, inaczej zwanej Nocą Kupały. To słowiańskie święto jest związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku. Tę ludową tradycję przywołamy w Izbie Muzealnej Wodiczków. Muzyczną oprawę tego wieczoru zapewni Towarzystwo Muzyczne ODA, które przygotowało repertuar składający się z następujących utworów: „Lipka”, „Czerwone jabłuszko”, „Jadą goście, jadą”, „Ej, przeleciał ptaszek”, „Czerwone jagody”, „Furman”, „Uciekła mi przepióreczka”, „Dwa serduszka”, „W moim ogródeczku”, „Miała baba koguta”, „W murowanej piwnicy”, „Hej, bystra woda”, „Kukułeczka”, „Bandoska”, „Cyt, cyt”, „Hej, szalałą, szalała”, „Mama ostrzegła”.

Aby ułatwić przybyłym gościom wspólne śpiewanie ludowych piosenek, przygotowaliśmy okolicznościowe śpiewniki.

Serdecznie zapraszamy w piątek 27 czerwca o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Dodano 24.06.2025 r.

Warsztaty florystyczne

Zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków na coroczne warsztaty florystyczne, które poprowadzi Bożenna Bońska. Uczestnicy wykonają stroiki i wiązanki okolicznościowe – część z wiązanek zostanie złożona podczas niedzielnego spaceru historycznego w miejscach ważnych dla historii Wołomina.

Przewidywany czas trwania 2-3 godziny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagane są wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 601 281 581.

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków w środę 25 czerwca o godzinie 18:00. Udział w warsztatach florystycznych jest bezpłatny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 22.06.2025 r.

Realizujemy projekt

wolomin_sepia-na-doleW piątek 8 maja podpisaliśmy umowę nr 175/WPS/27/2025 z Gminą Wołomin dotyczącą realizacji zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Dzięki niej pozyskaliśmy środki finansowe, które umożliwią nam przygotowanie dla mieszkańców naszej gminy wieczorów muzycznych, podwieczorków muzycznych dla dzieci, lekcji muzealnych, warsztatów artystycznych, spotkań o ważnych postaciach historycznych i spacerów historycznych.

Noc muzeów

W najbliższą sobotę w Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się spotkanie w ramach cyklu Noc Muzeów. Na ten wyjątkowy w roku wieczór przygotowaliśmy nietypowy koncert pisenek turystycznych. Oprawę muzyczną tego spotkania zapewni Towarzystwo Muzyczne ODA pod kierunkiem Izabeli Wilczak, świetnej pedagog i organizatorki licznych koncertów w Izbie. Aby przybyłym do Izby gościom ułatwić wspólne śpiewanie, przygotowaliśmy dla nich okolicznościowe śpiewniki.

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków sobotę 17 maja o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Dodano 14.05.2025 r.

Ekowycinanki z poezją – wieczór artystyczny z Anią Kanclerz

W piątek 25 kwietnia zapraszamy na wieczór ze sztuką recyklingową i poezją o Naturze. Zaprosiliśmy do Izby Wodiczków Anię Kanclerz, która wycina grafiki i piesze poezję. Ania Kanclerz prezentowała już u nas swoje turystyczne relacje w cyklu „Podróże Wołominiaków”. Znamy ją także jako współzałożycielkę ruchów w obronie drzew w Wołominie, eko-edukatorkę oraz architektkę krajobrazu. Od 2022 roku pisze poezję, która jest elementem jej procesów rozwojowych i odkrywania głębokiej wrażliwości, szczególnie na Przyrodę i jej procesy. Od kilku lat prowadzi kilka osobistych projektów, mających na celu zmniejszenie konsumpcjonizmu oraz życia w zgodzie z Naturą. Jest propagatorką minimalizmu w duchu slow life, less waste i lean life.

W piątkowy wieczór Ania Kanclerz zaprezentuje wybór poezji ze swojego cyklu Poczuj Naturę. Udostępni nam również swoją osobistą kolekcję wycinanek z 2013 r., którą nazywa eko-wycinankami (autorski projekt recyklingu starych gazet) i zaprezentuje ich niezwykły proces tworzenia. Uchyli rąbka tajemnicy o tym, co nowego powstaje obecnie w jej pracowni i życiu twórczym.

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków w piątek 25 kwietnia 2025 r. o godzinie 19.00. Wstęp wolny.

UWAGA: W sobotę 26 kwietnia odbędą się warsztaty eko-wycinanki na ul. Moniuszki 40 w Wołominie, w pracowni Ani Kanclerz oraz siedzibie Fundacji Poczuj Naturę. Godzina spotkania zostanie ustalona na piątkowym spotkaniu w naszej Izbie.

Dodano 15.04.2025 r.

Wieczór muzyczny – Szanty, szanty, szanty…

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków na pierwszy w naszej historii wieczór muzyczny, podczas którego śpiewać będziemy szanty. Koncertem tym rozpoczyna działalność nieformalna grupa, którą dumnie nazwaliśmy Towarzystwem Muzycznym ODA. Spełniamy tym samym życzenia naszego śpiewającego zespołu fundacyjnego i naszych gości, którzy od dawna marzyli o rozpoczęciu cyklu „Śpiewanek”, czyli wspólnego muzykowania.

Po ostatnim spotkaniu z cyklu Podróże Wołominiaków, niesieni jeszcze falą opowieści żeglarskich, zostajemy w tematyce morskiej i rozpoczynamy naszą podróż muzyczną od szant. Pod kierunkiem Izabeli Wilczak, świetnej pedagog i organizatorki licznych koncertów w Izbie, uformował się pionierski skład Towarzystwa, z którym mamy zamiar wyśpiewać wszystkie przygotowane na ten wieczór szanty. Aby ułatwić przybyłym gościom wspólne śpiewanie żeglarskich piosenek, przygotowaliśmy okolicznościowe śpiewniki.

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków w sobotę 1 marca o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Dodano 27.02.2024 r.

Podróże Wołominiaków -Magnus Zaremba – Arktyka 2023

W sobotę 22 lutego odbędzie się spotkanie z nieobecnego od dłuższego czasu w naszym programie cyklu „Podróże Wołominiaków”. Bohaterem spotkania będzie Eugeniusz Moczydłowski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, który gościł już w Izbie w 2015 roku.

Eugeniusz Moczydłowski jest doktorem nauk biologicznych, członkiem (nr 73) Bractwa Wybrzeża Mesy Kaprów Polskich, członkiem Bractwa Kaphornowców oraz przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Kreacjonistycznego. Jest także założycielem i szefem wydawnictwa Megas oraz założycielem i szefem spółki Megas 56 realizującej program Antarctica-Winter. Za wyprawę Magnus Zaremba – Arktyka 2023 Eugeniuszowi Moczydłowskiemu przyznano Tytuł Żeglarza Roku 2023, Srebrny Sekstant oraz I Nagrodę Honorową Rejs Roku.

Magnus Zaremba – Arktyka 2023 to trzymiesięczny rejs przez trudne akweny Arktyki i sztormowe wody jesiennego północnego Pacyfiku z pokonaniem Przejścia Północno-Zachodniego i pionierskim przepłynięciem wschodniego Oceanu Arktycznego. W sumie na trasie Gdańsk – Port San Juan na wyspie Vancouver – Victoria (Kolumbia Brytyjska) „Magnus Zaremba” pokonał 7150 mil morskich, z czego 4177 Mm kapitan Moczydłowski żeglował samotnie. Doświadczył ekstremalnie trudnych warunków i – jak sam stwierdził – w swojej 50-letniej historii polarnych ekspedycji nie zetknął się z tak dziką furią morza. Na zwodowanej w 2013 roku jednostce laureat odbył wcześniej rejs po Morzu Grenlandzkim, za który dostał honorowe wyróżnienie nagrody Rejs Roku 2014.

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków w sobotę 22 lutego 2025 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Dodano 18.02.2025 r.

Koncert kolęd i pastorałek

Po raz kolejny gościć będziemy w Izbie Muzealnej Wodiczków uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Królowej Jadwigi w Wołominie. Młodzi artyści zaprezentują naszym mieszkańcom program świąteczny. Uczniowie na co dzień pracują pod kierunkiem Krzysztofa Białasa – nauczyciela muzyki i multiinstrumentalisty, który opracował program tego widowiska muzycznego. Koncert poprowadzi Aleksandra Syrówka, nauczycielka języka polskiego z tej samej Szkoły, znana już naszym gościom z Wieczoru Niepodległościowego. Zdjęcie zapowiadające wydarzenie pochodzi z ubiegłorocznego występu.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 12 stycznia 2025 r. Wstęp wolny.

Dodano 08.01.2025 r.

Wieczór kolędowy

Jednym celów działalności Izby Muzealnej Wodiczków jest podtrzymywanie tradycji wspólnego śpiewania, a kolędy znakomicie się do tego nadają, bo są utworami, które wszyscy znamy i chętnie śpiewamy. Zgodnie z polską tradycją kolędy można śpiewać jeszcze przez miesiąc, ale najpiękniej brzmią one w Boże Narodzenie bezpośrednio po Świętach. Na wieczór kolędowy wybraliśmy 19 utworów. Na naszych gości czekać będą śpiewniczki, które przygotował Leszek Patejuk. On także poprowadzi koncert, a aranżacją kolęd zajęła się Izabela Wilczak, która będzie również akompaniowała podczas tego wieczoru.

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków w niedzielę 29 grudnia 2024 r. Wstęp wolny

Dodano 23.12.2024