Ekowycinanki z poezją – wieczór artystyczny z Anią Kanclerz

W piątek 25 kwietnia zapraszamy na wieczór ze sztuką recyklingową i poezją o Naturze. Zaprosiliśmy do Izby Wodiczków Anię Kanclerz, która wycina grafiki i piesze poezję. Ania Kanclerz prezentowała już u nas swoje turystyczne relacje w cyklu „Podróże Wołominiaków”. Znamy ją także jako współzałożycielkę ruchów w obronie drzew w Wołominie, eko-edukatorkę oraz architektkę krajobrazu. Od 2022 roku pisze poezję, która jest elementem jej procesów rozwojowych i odkrywania głębokiej wrażliwości, szczególnie na Przyrodę i jej procesy. Od kilku lat prowadzi kilka osobistych projektów, mających na celu zmniejszenie konsumpcjonizmu oraz życia w zgodzie z Naturą. Jest propagatorką minimalizmu w duchu slow life, less waste i lean life.

W piątkowy wieczór Ania Kanclerz zaprezentuje wybór poezji ze swojego cyklu Poczuj Naturę. Udostępni nam również swoją osobistą kolekcję wycinanek z 2013 r., którą nazywa eko-wycinankami (autorski projekt recyklingu starych gazet) i zaprezentuje ich niezwykły proces tworzenia. Uchyli rąbka tajemnicy o tym, co nowego powstaje obecnie w jej pracowni i życiu twórczym.

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków w piątek 25 kwietnia 2025 r. o godzinie 19.00. Wstęp wolny.

UWAGA: W sobotę 26 kwietnia odbędą się warsztaty eko-wycinanki na ul. Moniuszki 40 w Wołominie, w pracowni Ani Kanclerz oraz siedzibie Fundacji Poczuj Naturę. Godzina spotkania zostanie ustalona na piątkowym spotkaniu w naszej Izbie.

Dodano 15.04.2025 r.

Wieczór muzyczny – Szanty, szanty, szanty…

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków na pierwszy w naszej historii wieczór muzyczny, podczas którego śpiewać będziemy szanty. Koncertem tym rozpoczyna działalność nieformalna grupa, którą dumnie nazwaliśmy Towarzystwem Muzycznym ODA. Spełniamy tym samym życzenia naszego śpiewającego zespołu fundacyjnego i naszych gości, którzy od dawna marzyli o rozpoczęciu cyklu „Śpiewanek”, czyli wspólnego muzykowania.

Po ostatnim spotkaniu z cyklu Podróże Wołominiaków, niesieni jeszcze falą opowieści żeglarskich, zostajemy w tematyce morskiej i rozpoczynamy naszą podróż muzyczną od szant. Pod kierunkiem Izabeli Wilczak, świetnej pedagog i organizatorki licznych koncertów w Izbie, uformował się pionierski skład Towarzystwa, z którym mamy zamiar wyśpiewać wszystkie przygotowane na ten wieczór szanty. Aby ułatwić przybyłym gościom wspólne śpiewanie żeglarskich piosenek, przygotowaliśmy okolicznościowe śpiewniki.

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków w sobotę 1 marca o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Dodano 27.02.2024 r.

Podróże Wołominiaków -Magnus Zaremba – Arktyka 2023

W sobotę 22 lutego odbędzie się spotkanie z nieobecnego od dłuższego czasu w naszym programie cyklu „Podróże Wołominiaków”. Bohaterem spotkania będzie Eugeniusz Moczydłowski, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, który gościł już w Izbie w 2015 roku.

Eugeniusz Moczydłowski jest doktorem nauk biologicznych, członkiem (nr 73) Bractwa Wybrzeża Mesy Kaprów Polskich, członkiem Bractwa Kaphornowców oraz przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Kreacjonistycznego. Jest także założycielem i szefem wydawnictwa Megas oraz założycielem i szefem spółki Megas 56 realizującej program Antarctica-Winter. Za wyprawę Magnus Zaremba – Arktyka 2023 Eugeniuszowi Moczydłowskiemu przyznano Tytuł Żeglarza Roku 2023, Srebrny Sekstant oraz I Nagrodę Honorową Rejs Roku.

Magnus Zaremba – Arktyka 2023 to trzymiesięczny rejs przez trudne akweny Arktyki i sztormowe wody jesiennego północnego Pacyfiku z pokonaniem Przejścia Północno-Zachodniego i pionierskim przepłynięciem wschodniego Oceanu Arktycznego. W sumie na trasie Gdańsk – Port San Juan na wyspie Vancouver – Victoria (Kolumbia Brytyjska) „Magnus Zaremba” pokonał 7150 mil morskich, z czego 4177 Mm kapitan Moczydłowski żeglował samotnie. Doświadczył ekstremalnie trudnych warunków i – jak sam stwierdził – w swojej 50-letniej historii polarnych ekspedycji nie zetknął się z tak dziką furią morza. Na zwodowanej w 2013 roku jednostce laureat odbył wcześniej rejs po Morzu Grenlandzkim, za który dostał honorowe wyróżnienie nagrody Rejs Roku 2014.

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków w sobotę 22 lutego 2025 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Dodano 18.02.2025 r.

Koncert kolęd i pastorałek

Po raz kolejny gościć będziemy w Izbie Muzealnej Wodiczków uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Królowej Jadwigi w Wołominie. Młodzi artyści zaprezentują naszym mieszkańcom program świąteczny. Uczniowie na co dzień pracują pod kierunkiem Krzysztofa Białasa – nauczyciela muzyki i multiinstrumentalisty, który opracował program tego widowiska muzycznego. Koncert poprowadzi Aleksandra Syrówka, nauczycielka języka polskiego z tej samej Szkoły, znana już naszym gościom z Wieczoru Niepodległościowego. Zdjęcie zapowiadające wydarzenie pochodzi z ubiegłorocznego występu.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 12 stycznia 2025 r. Wstęp wolny.

Dodano 08.01.2025 r.

Wieczór kolędowy

Jednym celów działalności Izby Muzealnej Wodiczków jest podtrzymywanie tradycji wspólnego śpiewania, a kolędy znakomicie się do tego nadają, bo są utworami, które wszyscy znamy i chętnie śpiewamy. Zgodnie z polską tradycją kolędy można śpiewać jeszcze przez miesiąc, ale najpiękniej brzmią one w Boże Narodzenie bezpośrednio po Świętach. Na wieczór kolędowy wybraliśmy 19 utworów. Na naszych gości czekać będą śpiewniczki, które przygotował Leszek Patejuk. On także poprowadzi koncert, a aranżacją kolęd zajęła się Izabela Wilczak, która będzie również akompaniowała podczas tego wieczoru.

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków w niedzielę 29 grudnia 2024 r. Wstęp wolny

Dodano 23.12.2024

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Śnieżne igraszki

To będzie już ostatni w tym roku kalendarzowym Podwieczorek muzyczny dla dzieci, który odbędzie się, jak zwykle, w Izbie Muzealnej Wodiczków w Wołominie. W Podwieczorku wystąpią Anna Kornacka (fortepian) i Beata Kierzkowska (flet). Spotkanie poprowadzi Małgorzata Chmielewska.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 15 grudnia 2024 r. o godz. 16:30. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 08.12.2024 r.

W kręgu opery i pieśni – wieczór wokalny

W programie wieczoru muzycznego, który odbędzie się w Izbie Muzealnej Wodiczków w Wołominie, znajdą się arie operowe Wolfganga Amadeusza Mozarta, Vincenza Belliniego i Stanisława Moniuszki oraz pieśni Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Stanisława Niewiadomskiego.

Opera i pieśń – dwa rozwijające się przez wieki gatunki – dwa przeciwstawne, choć niekiedy dopełniające się. Opera – genialny twór florenckich „amatorów” muzyki przełomu XVI i XVII wieku – literatów, kompozytorów, miłośników myśli, dramatu i poezji antycznej – przez wieki stanowiła dzieło monumentalne i widowiskowe, będące połączeniem wielu sztuk, przeznaczone do wystawienia na wielkiej scenie, będące rozrywką dla elit i celem nierzadko politycznym. Pieśń – subtelne i intymne połączenie słowa i muzyki, swobodne umuzycznienie poezji, wywodziła się prosto z antycznych ideałów, aby trafić do przestrzeni kameralnych – komnat, pałaców, salonów i sal koncertowych. Obie formy – opera i pieśń – kulminowały w XIX wieku, stanowiąc przykład dzieła synkretycznego, choć całkiem odmiennego. Wybrane na ten Wieczór muzyczny utwory to najpiękniejsze arie końca klasycyzmu – mistrza „miłości, która nie zbawia i nie jest tylko uciechą” – Wolfganga Amadeusza Mozarta, romantyczne (Bellini, Moniuszko) oraz wybór pieśni polskiej dziewiętnastego stulecia, aż po przełom wieków (Chopin, Paderewski, Niewiadomski).

Wykonawczyniami koncertu będą znakomite artystki, dobrze znane wołomińskiej publiczności – sopranistka Paulina Marszał-Zych, i pianistka Magdalena Brzozowska. Koncert opatrzy komentarzem znawca postaci Bohdana Wodiczki, Michał Klubiński.

Serdecznie zapraszamy w sobotę 23 listopada o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 18.11.2024 r.

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Warto być Polakiem

W kolejnym Podwieczorku dla dzieci, który odbędzie się, jak zwykle, w Izbie Muzealnej Wodiczków w Wołominie, wystąpią uczestnicy XIII Gminnego Konkursu Piosenki i Pieśni Patriotycznej „Warto być Polakiem”. Konkurs jest organizowanego przez Szkołę Podstawową Nr 7 im. Królowej Jadwigi w Wołominie i jest objęty patronatem Burmistrz Wołomina – Pani Elżbiety Radwan. Podwieczorek muzyczny poprowadzą Aleksandra SyrówkaKrzysztof Białas. Wspólnie z młodymi wykonawcami uczcimy Narodowe Święto Niepodległości.

Na zdjęciu uczestnicy ubiegłorocznej edycji konkursu „Warto być Polakiem”.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 10 listopada 2024 r. o godz, 16:30. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 07.11.2024 r.

Huta – miasto i ludzie

Fundacja ODA zaprasza na wyjątkową, jednodniową wystawę zdjęć „Huta miasto i ludzie” autorstwa Bolesława Szulima, opracowanych przez Łukasza Rygało. To niezwykła okazja, aby przenieść się w czasie do dekady lat 70., kiedy Huta Szkła w Wołominie była największym zakładem w mieście zatrudniającym ponad dwa tysiące osób. Fotografiie Bolesława Szulima prezentują życie codzienne Wołomina sprzed pół wieku – miasta, ludzi, hutników. Bolesław Szulim (1951-2023) był związany z Wołominem przez całe życie. Był etatowym pracownikiem Huty Szkła i fotografem dokumentującym życie miasta. Pracował jako fotograf w Miejskim Domu Kultury “Szklarynka”, gdzie prowadził także zajęcia fotograficzne.

Serdecznie zapraszamy w środę 29 października w godzinach 19:00-21:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 24.10.2024 r.

Piosenki z widokiem na szczęście

Sobotni koncert pod tytułem „Piosenki z widokiem na szczęście” odbędzie się na życzenie publiczności, która zatęskniła za poezją śpiewaną. Wystąpi Jacek Beszczyński z zespołem „Nadziei Maleńka Orkiestra” w składzie: Krzysztof Kwiatkowski – gitara solowa, Leszek Miliński – akordeon, pianino, Jacek Beszczyński – gitara, śpiew. Podczas wieczoru goście zgromadzeni w Izbie usłyszą piosenki do tekstów współczesnych, uznanych poetów polskich – m. in. Wiesławy Kwinto-Koczan, Krzysztofa Cezarego Buszmana, Antoniego Murackiego, Krzysztofa Kasperczyka, a także piosenki z repertuaru Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Leonarda Cohena i Agnieszki Osieckiej.

Jacek Beszczyński to poeta, bard, tłumacz i kompozytor. Jest organizatorem Międzynarodowych Spotkań Bardów „Herbata u Bułata”. Wziął udział w ponad 3000 koncertów w Polsce i wielu krajach Europy – m. in. Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Szkocji, Rosji, Ukrainie, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie, Litwie i Łotwie. Wydał następujące płyty: „Leć kolędo w świat”, „Piękno w Tobie jest” (z Gordonem Haskellem) i „Piosenki z widokiem na szczęście”.

Serdecznie zapraszamy w sobotę 26 października 2024 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 22.10.2024 r.