Choszczówka i Wołomin – wspólna historia

Choszczowka_duzaChcoszczowkaW latach 1927-1935 Franciszek Wodiczko, wołomiński kapelmistrz, mieszkał na terenie Choszczówki. Społecznie pełnił tam wiele funkcji, m.in. sołtysa, opiekuna społecznego, założył bibliotekę, Towarzystwo Przyjaciół Osiedla, Ochotniczą Straż Pożarną, organizował życie towarzyskie Choszczówki. „…Toteż w skutek wyjazdu pana Franciszka Wodiczko (przyp. do Wołomina) Zarząd Gminy Jabłonna traci jednego z najlepszych mieszkańców, niezmordowanego montowniczego życia społecznego w tutejszej gminie” czytamy w dokumencie z 1935 r., który znajduje się w archiwum Izby Muzealnej Wodiczków w Wołominie. W najnowszym numerze 4/129 gazety „Nasza Choszczówka” ukazał się artykuł A. Wróblewskiej pt. „Wodiczkowie”. W zakładce Media o nas można się zapoznać z jego treścią. Zapraszamy do lektury.

Dodano 22.12.2017 r.

Podziękowanie

20161214_13120120161219_172312Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Roniewicz (siostrzenica żony Eugeniusza Wodiczki) za podarowanie Izbie Muzealnej Wodiczków w Wołominie portretu ślubnego Ireny i Eugeniusza Wodiczków oraz dwóch albumów ze zdjęciami Eugeniusza Wodiczki. Jeden album, z 1927 r., z życia Szkoły Podchorążych Rezerwy Saperów Kolejowych w Jabłonnie. Drugi album, z 1936 r. jest prezentem podarowanym przez strażaków Straży Pożarnej St. Warszawa Praga swojemu dowódcy, Eugeniuszowi Wodiczce, z okazji jego imienin.

Dodano 19.12.2016 r.

Podziękowanie

420160830_125635Serdecznie dziękujemy pani Annie Kornackiej, pianistce stale współpracującej z naszą Izbą, za podarowanie nam pianina Yamaha Clavinowa. Ten wyjątkowo potrzebny nam instrument będzie wykorzystywany w Izbie Muzealnej Wodiczków podczas „Podwieczorków muzycznych dla dzieci” i podczas występów artystów w czasie wieczorów muzycznych.

Dodano 30.08.2016 r.

Podziękowanie

baner_budzet_obSerdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Wołomina, którzy w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego oddali swój głos na projekt zatytułowany „Festiwal im. Rodziny Wodiczków”. Naszą inicjatywę poparło aż 560 osób. Niestety, oddanych głosów było jednak za mało, aby Festiwal mógł być realizowany. Jest to jednak ogromne poparcie dla zorganizowania w Wołominie wielkiego wydarzenia kulturalnego promującego nasze lokalne dziedzictwo i naszych rodzimych artystów.

Dodano 30.09.2015 r.

Podziękowanie

Ela_Borucka_1_malyTomasz HajduczekRemont Izby nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie kilku osób, które przyczyniły się do jego realizacji. Dziękujemy bardzo serdecznie pani Elżbiecie Boruckiej, która sponsorowała wszelkie materiały niezbędne do przeprowadzenia remontu: farby, kleje, silikony itp. Dziękujemy głównemu wykonawcy prac remontowych, Tomaszowi Hajduczkowi. Jego poczucie estetyki i zmysł praktyczny wpłynęły w dużym stopniu na obecny wygląd Izby.
 
 
Czeslaw BorkowskiAdzik_2Bez pomocy Czesława Borkowskiego nie pojawiłyby się nowe, piękne zasłony, które spełniają w odnowionej Izbie rolę funkcjonalną i dekoracyjną – dziękujemy, Czesławie, bardzo. Dziękujemy też za bezcenną pomoc Adkowi Michalikowi, który nie szczędził swoich sił i czasu wykonując wiele prace związanych z przygotowaniem do remontu, jego wykonaniem i pracami porządkowymi.

 
Dodano dnia 30.07.2015 r.

Podziękowanie

Tomaek Hajduczek_wpis Tomek_poleczkiZbiory Izby Muzealnej Wodiczków obejmują bogatą kolekcję płyt winylowych, na których są nagrania koncertów symfonicznych wielu orkiestr, którymi dyrygował Bohdan Wodiczko. Część tych płyt została Izbie podarowana przez melomanów, część odnaleziona w antykwariatach lub wylicytowana na aukcjach internetowych. Teraz, dzięki naszemu Przyjacielowi Tomkowi Hajduczkowi, który bezinteresownie wykonał specjalne półeczki, zostały one profesjonalnie wyeksponowane. Tomku, bardzo dziękujemy!
 
Dodano dnia 01.05.2015 r.

Podziękowanie

Bednarek Grzegorz_malyIMG_7334Serdecznie dziękujemy Panu Grzegorzowi Bednarkowi, znanemu w Wołominie poszukiwaczowi skarbów, za odnalezienie i podarowanie Izbie Muzealnej Wodiczków 18 sztuk programów z koncertów Filharmonii Narodowej w Warszawie z lat 1955-1958, kiedy Bohdan Wodiczko był jej dyrektorem i dyrygentem.

Dodano 24.02.2015 r.