Gratulacje

Serdeczne gratulujemy!!!

– Pani Sylwii Stępień zajęcia trzeciego miejsca w międzynarodowym konkursie muzycznym w San Marino.

– Panu Krzysztofowi Stępniowi za zdobycie Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku.

Mieliśmy wielką przyjemność posłuchać Artystów podczas koncertów organizowanych w Izbie Muzealnej Wodiczków. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dalszych sukcesów artystycznych.

Dodano 5.10.2022 r.

Gratulujemy

Szanowni Państwo! Miło nam poinformować, że Pani Beata Kierzkowska, która gra na flecie podczas naszych Podwieczorków muzycznych dla dzieci, otrzymała medal „Zasłużony Kulturze” Gloria Artis oraz Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej – za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, a Pani Anna Kornacka, pianistka, która akompaniuje nam podczas Podwieczorków muzycznych dla dzieci i Wieczorów muzycznych otrzymała Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upwszechnianiu i ochronie kultury. Obu Artystkom serdecznie gratulujemy!

Dodano 19.10.2021 r.

Goście w Izbie

_malyPani Ewa Roniewicz i pan Andrzej Wojakiewicz to siostrzeńcy Ireny Wodiczko, żony Eugeniusza. Podczas swojej wizyty, która miała miejsce 20 lipca 2020 r., przekazali do zbiorów Izby archiwalne fotografie ze zbiorów Eugeniusza Wodiczki z czerwca 1929 roku, związane ze sprowadzeniem prochów gen. Józefa Bema do Krakowa oraz pamiątkowy album ze zdjęciami z 1961 roku wykonanymi podczas wycieczki do Pragi. W księdze pamiątkowej Izby zapisali swoje wspomnienie o Eugeniuszu Wodiczce: Pamiętamy, kiedy w latach 1945 do 1947 mieszkaliśmy razem z wujkiem Gieniem i ciocią Ireną w Bydgoszczy. Wujo Gienio oprowadził nas po warsztatach kolejowych i pokazał, jak płynny azot zamraża kwiatki – stają się jak z kruchego szkła.

Dodano 25.08.2020 r.

Podróże Wołominiaków – Korea Południowa – kraj nieznany?

Edward Sielicki_malyW sobotę 20 października w Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się spotkanie z cyklu Podróże Wołominiaków. Gościem wieczoru będzie Edward Sielicki, kompozytor i pedagog, który urodził się w 1956 r. w Warszawie, gdzie studiował kompozycję w Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. Studia muzyczne kontynuował w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie.
Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym ze stopniem naukowym doktora habilitowanego w swojej macierzystej uczelni. Związany jest także ze średnim szkolnictwem muzycznym. Edward Sielicki jest czynnym kompozytorem, laureatem nagród kompozytorskich, autorem ponad 150 dzieł muzycznych zamawianych m.in. przez Polskie Radio, Instytut Muzyki i Tańca, wykonywany w kraju i za granicą przez wybitnych muzyków, do których można zaliczyć Jerzego Maksymiuka, Kwartet Wilanów, Orkiestrę „Amadeus”, Filharmonię Narodową i in. W latach 2001-3, 2005-6, 2010, 2013 oraz 2016-18 był profesorem wizytującym w Uniwersytecie Keimyung w Daegu w Korei Południowej prowadząc klasę kompozycji.
Na spotkaniu zatytułowanym „Korea Południowa – kraj nieznany?” Edward Sielicki przybliży nam ten azjatycki kraj leżący na Półwyspie Koreańskim przedstawiając jego klimat, przyrodę, ludzi, język, zwyczaje, religie, miasta, góry, morza, porty, plaże i architekturę (świątynie buddyjskie, ich lokalizację i typy). Poruszy zagadnienia dotyczące wykształcenie, rodziny, statusu społecznego, życia codziennego, a także komunikacji, kuchni (restauracje, kawiarnie, bazary), elektroniki (komputery, smartfony) oraz kultury (muzyka, film).

Serdecznie zapraszamy w sobotę 20 października o godzinie 18:00. Wstęp wolny.Relacja

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu wolomin_sepia-na-dole„Prowadzenie działań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 12.10.2018 r.

Choszczówka i Wołomin – wspólna historia

Choszczowka_duzaChcoszczowkaW latach 1927-1935 Franciszek Wodiczko, wołomiński kapelmistrz, mieszkał na terenie Choszczówki. Społecznie pełnił tam wiele funkcji, m.in. sołtysa, opiekuna społecznego, założył bibliotekę, Towarzystwo Przyjaciół Osiedla, Ochotniczą Straż Pożarną, organizował życie towarzyskie Choszczówki. „…Toteż w skutek wyjazdu pana Franciszka Wodiczko (przyp. do Wołomina) Zarząd Gminy Jabłonna traci jednego z najlepszych mieszkańców, niezmordowanego montowniczego życia społecznego w tutejszej gminie” czytamy w dokumencie z 1935 r., który znajduje się w archiwum Izby Muzealnej Wodiczków w Wołominie. W najnowszym numerze 4/129 gazety „Nasza Choszczówka” ukazał się artykuł A. Wróblewskiej pt. „Wodiczkowie”. W zakładce Media o nas można się zapoznać z jego treścią. Zapraszamy do lektury.

Dodano 22.12.2017 r.

Podziękowanie

20161214_13120120161219_172312Serdecznie dziękujemy Pani Ewie Roniewicz (siostrzenica żony Eugeniusza Wodiczki) za podarowanie Izbie Muzealnej Wodiczków w Wołominie portretu ślubnego Ireny i Eugeniusza Wodiczków oraz dwóch albumów ze zdjęciami Eugeniusza Wodiczki. Jeden album, z 1927 r., z życia Szkoły Podchorążych Rezerwy Saperów Kolejowych w Jabłonnie. Drugi album, z 1936 r. jest prezentem podarowanym przez strażaków Straży Pożarnej St. Warszawa Praga swojemu dowódcy, Eugeniuszowi Wodiczce, z okazji jego imienin.

Dodano 19.12.2016 r.

Podziękowanie

420160830_125635Serdecznie dziękujemy pani Annie Kornackiej, pianistce stale współpracującej z naszą Izbą, za podarowanie nam pianina Yamaha Clavinowa. Ten wyjątkowo potrzebny nam instrument będzie wykorzystywany w Izbie Muzealnej Wodiczków podczas „Podwieczorków muzycznych dla dzieci” i podczas występów artystów w czasie wieczorów muzycznych.

Dodano 30.08.2016 r.

Podziękowanie

baner_budzet_obSerdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Wołomina, którzy w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego oddali swój głos na projekt zatytułowany „Festiwal im. Rodziny Wodiczków”. Naszą inicjatywę poparło aż 560 osób. Niestety, oddanych głosów było jednak za mało, aby Festiwal mógł być realizowany. Jest to jednak ogromne poparcie dla zorganizowania w Wołominie wielkiego wydarzenia kulturalnego promującego nasze lokalne dziedzictwo i naszych rodzimych artystów.

Dodano 30.09.2015 r.

Podziękowanie

Ela_Borucka_1_malyTomasz HajduczekRemont Izby nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie kilku osób, które przyczyniły się do jego realizacji. Dziękujemy bardzo serdecznie pani Elżbiecie Boruckiej, która sponsorowała wszelkie materiały niezbędne do przeprowadzenia remontu: farby, kleje, silikony itp. Dziękujemy głównemu wykonawcy prac remontowych, Tomaszowi Hajduczkowi. Jego poczucie estetyki i zmysł praktyczny wpłynęły w dużym stopniu na obecny wygląd Izby.
 
 
Czeslaw BorkowskiAdzik_2Bez pomocy Czesława Borkowskiego nie pojawiłyby się nowe, piękne zasłony, które spełniają w odnowionej Izbie rolę funkcjonalną i dekoracyjną – dziękujemy, Czesławie, bardzo. Dziękujemy też za bezcenną pomoc Adkowi Michalikowi, który nie szczędził swoich sił i czasu wykonując wiele prace związanych z przygotowaniem do remontu, jego wykonaniem i pracami porządkowymi.

 
Dodano dnia 30.07.2015 r.

Podziękowanie

Tomaek Hajduczek_wpis Tomek_poleczkiZbiory Izby Muzealnej Wodiczków obejmują bogatą kolekcję płyt winylowych, na których są nagrania koncertów symfonicznych wielu orkiestr, którymi dyrygował Bohdan Wodiczko. Część tych płyt została Izbie podarowana przez melomanów, część odnaleziona w antykwariatach lub wylicytowana na aukcjach internetowych. Teraz, dzięki naszemu Przyjacielowi Tomkowi Hajduczkowi, który bezinteresownie wykonał specjalne półeczki, zostały one profesjonalnie wyeksponowane. Tomku, bardzo dziękujemy!
 
Dodano dnia 01.05.2015 r.