„…a w sercu ciągle maj” – wystawa twórców biżuterii Andrzeja Jacyszyna i Wojciecha Rygało

„Znają się od ponad 10 lat i tyle samo się przyjaźnią. Często spotykają się, razem wędkują (to ich wielka pasja) i rozmawiają: o pomysłach, o planowanych realizacjach, o sprawach ważnych, o błahostkach. Zawsze mają coś do zrobienia. Aktywnie biorą udział w konkursach, wystawach tematycznych. I zrobili wystawę. Andrzej JacyszynWojciech Rygało – artyści, złotnicy, przyjaciele” – Anna Szpatowicz, kuratorka wystawy.

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków w sobotę 9 marca o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Dodano 04.03.2024 r.

Wystawa fotograficzna

20181006_151228W najbliższy piątek w Izbie Muzealnej Wodiczków nastąpi uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej. Jej tematem są najstarsze, urokliwe zakątki Wołomina. Przygotowane na wystawę zdjęcia zostały wykonane przez 10 uczestników październikowych warsztatów fotograficznych prowadzonych przez wołomińskiego fotografa Stanisława Drężka z pracowni MyFotos. Prace powstały podczas jesiennego, słonecznego spaceru według wcześniej opracowanej trasy, przy której znajdują się najciekawsze przykłady starej, wołomińskiej architektury. Swoje zdjęcia na wystawie zaprezentują: Małgorzata Dębska, Krzysztof Groszek, Irena Kaleta, Magdalena Kochanowska, Joanna Małolepszy, Dariusz Miszczuk, Radosław Staniszewski, Hanna Szcześniak, Agnieszka Szyszkowska, Piotr Żurawski oraz Stefan Rutkowski (asystent instruktora).

Serdecznie zapraszamy w piątek 14 grudnia o godzinie 19:00. Wstęp wolny. Relacja

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie działań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację wolomin_sepia-na-dole dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 08.12.2018 r.

Wystawa „Cztery pory roku”

Zaproszenie_wystawa 2018_malyW piątek, 19 stycznia 2018 r. w Miejskim Domu Kultury w Wołominie odbędzie się wystawa prac plastycznych uczestniczek warsztatów malowania pastelami, które odbywały się w Izbie Muzealnej Wodiczków w Wołominie pod kierunkiem artysty plastyka Elżbiety Rączki. Warsztaty te zostały zapoczątkowane projektem „Prowadzenie działań wspierających edukacje kulturalna oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” i stały się okazją do cotygodniowych spotkań pozwalających rozwinąć swoje zainteresowania plastyczne. Niezależnie od poziomu umiejętności każda z uczestniczek warsztatów, inspirując się pracami twórców, osiąga własny, indywidualny styl. Głównym celem tych zajęć jest czerpanie radości z samego procesu tworzenia obrazu i zabawa kolorami. Tematem wystawy są cztery pory roku, a prace swoje wystawią: Alicja Budziszewska, Małgorzata Dębska, Henryka Dobrowolska, Maria Góral, Katarzyna Humińska, Katarzyna Jurczuk, Małgorzata Kogutowicz, Anna Machowska, Danuta Michalik, Anna Ogonowska-Loch, Małgorzata Skołożyńska, Maja Sobczak, Danuta Ściborowska-Wytrykus.
Wystawa będzie dostępna do 15 lutego br.
Serdecznie zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury przy ul. Mariańskiej 7 w Wołominie w piątek 19 stycznia 2018 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Relacja

Dodano 11.01.2017 r.

Fotopastele – wystawa

IMG_099020161111_185722Wydarzeniem towarzyszącym obchodom Święta Niepodległości będzie wystawa prac fotograficznych i plastycznych przygotowanych przez uczestników warsztatów zrealizowanych w ramach projektu „Prowadzenie działań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin. Przygotowane prace przedstawiają uroki naszej małej ojczyzny – Wołomina i jego okolic.

Serdecznie zapraszamy 11 listopada 2017 r. o godz. 19:00. Wstęp wolny. Relacja
 
 
wolomin_sepia-na-doleSpotkanie odbyło się w ramach projektu „Prowadzenie działań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 28.10.2017 r.

Wystawa biżuterii Wojciecha Rygało – In the Shadow

WRzaproszenie_maleFundacja ODA i twórca biżuterii artystycznej Wojciech Rygało, zapraszają na wernisaż wystawy „In the Shadow”, który odbędzie się w najbliższą sobotę 21 października 2017 r. o godzinie 18:00.

„In the Shadow to dziewięć bransolet zaprojektowanych tak, by uzyskać atrakcyjny wizualnie cień, zaś cień został „zaprojektowany” tak, by dał atrakcyjną wizualnie i godną realizacji formę biżuteryjną. Naiwnością byłoby jednak oczekiwać, że autor podda się przewidywalnym schematom, które zresztą sam sobie wykoncypował. Przewidywalność jest nudna, dlatego nie każda bransoleta ma swój zmaterializowany cień i nie wszystkie są prezentowane w podobny sposób. Woytek bawi się nie tylko biżuterią, ale i formą ekspozycji. Ale to też jeszcze nie koniec zabawy. Woytek igra sobie też z odbiorcą, jakby chciał sprawdzić jego czujność i wiedzę na temat sztuki złotniczej. Ten, jeśli się dobrze przyjrzy, dostrzeże w tych pracach pewne znajome elementy: czyste geometryczne kształty, formę klatki, motywy kwiatowe czy matematyczne inspiracje… Nie są one jednak całkiem oczywiste, jakby były tylko… cieniem pierwowzorów. Bowiem w efekcie inspiracji – świadomej lub nieświadomej – cudzymi pracami powstają ich cienie: mniej lub bardziej zniekształcone odbicia. I właściwie to już nie wiadomo, co jest cieniem, a co pierwowzorem…”. Tak o przygotowanych eksponatach wypowiedziała się Anna Sado.

Prof. Andrzej Szadkowski zauważył: „Dzieło, które zazwyczaj kończy projekt odnosi się najczęściej tylko do jego formy. Rzadko myśli się o dalszej koordynacji z sylwetką człowieka, odzieżą i otoczeniem. Ale dla potrzeb analizy formy i atrakcyjności ekspozycji artysta wprowadza światło (słońce) i bada rysunek jego cienia. Ta konstatacja służy do rozwinięcia kolejnego etapu, to jest połączenia światła i cienia i sytuuje go w pełnej przestrzeni sztuki. Cień, jako nieodłączny element plastyczny dopełniający naszą przestrzeń staje się nowym odkryciem, czyni świat pełnoplastycznym, a w odniesieniu do innych konstrukcji prezentuje złożoność całości zjawisk fizycznych, społecznych, intelektualnych, sztuki etc. Cień jest tutaj prowokacją i jego projekcja może służyć do dalszego rozwoju tej koncepcji – czego życzę Autorowi i oczekuję dalszych kreacji i dobrych refleksji artystycznych.”

Zapraszamy także do odwiedzenia strony www.woytek.pl. Relacja

Dodano 16.10.2017 r.

Wernisaż wystawy malarstwa Elżbiety Rączki

Ela Raczka_2W najbliższą sobotę odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa artystki Elżbiety Rączki. Pani Elżbieta ukończyła Wydział Nauczycielski na Politechnice Radomskiej, specjalność plastyka, kierunek malarstwo. Dyplom z malarstwa pt. „Pejzaż w technice pasteli” przygotowała pod kierunkiem prof. ASP z Łodzi Aleksandra Olszewskiego. Ukończyła również Studium Pedagogiczne i Studium Nauczycielskie o kierunku plastycznym. W okresie studiów i podczas pracy zawodowej poznała wiele technik plastycznych. Więcej…

Serdecznie zapraszamy w sobotę 27 maja o godzinie 19:00. Wstęp wolny. Relacja

Dodano 21.05. 2017 r.

Konferencja naukowa „Bohdan Wodiczko – dyrygent współczesności”

Bohdan WodiczkoW sobotę 10 grudnia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie odbędzie się Konferencja naukowa „Bohdan Wodiczko – dyrygent współczesności” organizowana przez Katedrę Dyrygentury UMFC. Wydarzeniami towarzyszącymi Konferencji są dwie wystawy, które można oglądać w terminie 6–16 grudnia 2016 r., we Foyer Sali Koncertowej UMFC:
– wystawa plakatów i zdjęć Bohdana Wodiczki pochodzących ze zbiorów Teatru Wielkiego–Opery
   Narodowej,
– wystawa pamiątek z życia Bohdana Wodiczki ze zbiorów Izby Muzealnej w Wołominie poświęconej
   Rodzinie Wodiczków.

Program Konferencji

Dodano 07.12.2016 r.

Wernisaż wystawy „Pastelowy zawrót głowy”

plakat20120121_082847W piątek 2 grudnia o godz. 19.00 w Miejskim Domu Kultury wystawi swoje prace kilkanaście amatorek, które w Izbie Muzealnej Wodiczków od kilku miesięcy malują pod okiem instruktorki Elżbiety Rączki. Kuratorem wystawy jest Małgorzata Gumienna. Serdecznie zapraszamy. Relacja

Dodano 28.11. 2016 r.

Dni Wołomina 10-15 maja 2016

W ramach Dni Wołomina zapraszamy na następujące wydarzenia związane z Izbą Muzealną Wodizków. Wydarzenia te realizowane będą w ramach projektu pt. „Prowadzenie działań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina”, finansowanego przez Urząd Miejski w Wołominie.
Serdecznie zapraszamy do udziału we wszystkich atrakcyjnych wydarzeniach zaplanowanych z okazji Dni Wołomina. Szczegółowy program

Andrzej i Maria11 maja (środa) godz. 19:00, Miejski Dom Kultury – „Nie tylko muzyka” – wystawa zdjęć i dokumentów z archiwum Izby Muzealnej Wodiczków w Wołominie. Relacja
 
 
 
 
Anna Saks_113 maja (piątek) godz. 18:30, Izba Muzealna Wodiczków w Wołominie – „Wołomińskie odcienie” – wernisaż wystawy akwareli Anety Saks. Kurator wystawy Małgorzata Gumienna. Relacja
 
 
 
 
DniWolomina201613 maja (piątek) godz. 19:00, Izba Muzealna Wodiczków w Wołominie – Benefis Heleny Baronicz. Wystąpią: Anna Kornacka – fortepian, Wioletta Bijata – sopran, Małgorzata Gumienna i Cezary Waszczyński – prowadzenie. Relacja
 
 
 
 
 
pi (51 of 81)15 maja (niedziela) godz. 16:30, Izba Muzealna Wodiczków w Wołominie – „Muzyka polska” – podwieczorek muzyczny dla dzieci. Wystąpią: Anna Kornacka – fortepian, Beata Kierzkowska – flet, Małgorzata Chmielewska – prowadzenie. Relacja
 
 
 
Dodano 05.05.2016 r.