Wystawa biżuterii Wojciecha Rygało – In the Shadow

WRzaproszenie_maleFundacja ODA i twórca biżuterii artystycznej Wojciech Rygało, zapraszają na wernisaż wystawy „In the Shadow”, który odbędzie się w najbliższą sobotę 21 października 2017 r. o godzinie 18:00.

„In the Shadow to dziewięć bransolet zaprojektowanych tak, by uzyskać atrakcyjny wizualnie cień, zaś cień został „zaprojektowany” tak, by dał atrakcyjną wizualnie i godną realizacji formę biżuteryjną. Naiwnością byłoby jednak oczekiwać, że autor podda się przewidywalnym schematom, które zresztą sam sobie wykoncypował. Przewidywalność jest nudna, dlatego nie każda bransoleta ma swój zmaterializowany cień i nie wszystkie są prezentowane w podobny sposób. Woytek bawi się nie tylko biżuterią, ale i formą ekspozycji. Ale to też jeszcze nie koniec zabawy. Woytek igra sobie też z odbiorcą, jakby chciał sprawdzić jego czujność i wiedzę na temat sztuki złotniczej. Ten, jeśli się dobrze przyjrzy, dostrzeże w tych pracach pewne znajome elementy: czyste geometryczne kształty, formę klatki, motywy kwiatowe czy matematyczne inspiracje… Nie są one jednak całkiem oczywiste, jakby były tylko… cieniem pierwowzorów. Bowiem w efekcie inspiracji – świadomej lub nieświadomej – cudzymi pracami powstają ich cienie: mniej lub bardziej zniekształcone odbicia. I właściwie to już nie wiadomo, co jest cieniem, a co pierwowzorem…”. Tak o przygotowanych eksponatach wypowiedziała się Anna Sado.

Prof. Andrzej Szadkowski zauważył: „Dzieło, które zazwyczaj kończy projekt odnosi się najczęściej tylko do jego formy. Rzadko myśli się o dalszej koordynacji z sylwetką człowieka, odzieżą i otoczeniem. Ale dla potrzeb analizy formy i atrakcyjności ekspozycji artysta wprowadza światło (słońce) i bada rysunek jego cienia. Ta konstatacja służy do rozwinięcia kolejnego etapu, to jest połączenia światła i cienia i sytuuje go w pełnej przestrzeni sztuki. Cień, jako nieodłączny element plastyczny dopełniający naszą przestrzeń staje się nowym odkryciem, czyni świat pełnoplastycznym, a w odniesieniu do innych konstrukcji prezentuje złożoność całości zjawisk fizycznych, społecznych, intelektualnych, sztuki etc. Cień jest tutaj prowokacją i jego projekcja może służyć do dalszego rozwoju tej koncepcji – czego życzę Autorowi i oczekuję dalszych kreacji i dobrych refleksji artystycznych.”

Zapraszamy także do odwiedzenia strony www.woytek.pl. Relacja

Dodano 16.10.2017 r.