Od Bacha do Offenbacha

img_0085Danuta Michalik i Leszek Patejuk powitali gorąco przybyłych licznie gości, wśród nich panią Burmistrz Elżbietę Radwan, członka Zarządu Powiatu Wołomińskiego pana Karola Małolepszego oraz dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Wołominie pana Szymona Krzyżanowskiego. Podsumowali też krótko 5-letnią historię Izby wymieniając zrealizowane wydarzenia – wystawy, koncerty, konferencje, lekcje muzealne.
 
 
 
217Po ich krótkim wstępie wieczór rozpoczął się koncertem dwóch znakomitych akordeonistów, panów Pawła Kopietz i Jacka Małachowskiego. Przedstawiła ich pani Bogusława Szostak-Klubińska, która swoim wdziękiem i temperamentem od razu podbiła serca publiczności. Często komplementowała publiczność chwaląc jej wiedzę i muzyczną kindersztubę. Oprócz ciekawych informacji o kompozytorach, których utwory były wykonywane przygotowała liczne anegdoty związane z ich życiem, pracą i czasami, w których tworzyli. Nie zabrakło również zabawnych historii związanych z wykonywaną przez nią pracą, jak chociażby ta dotycząca początków jej kariery w Filharmonii Narodowej, kiedy jej konferansjerka trwała dłużej niż koncert zaproszonego do Filharmonii wirtuoza.

20Prowadząc zebranych przez kolejne epoki pani Bogusława przybliżyła zebranym akordeon guzikowy, na którym grali obaj wykonawcy. Opisała jego budowę, a obaj panowie prezentowali na instrumentach wymieniane przez nią funkcje i możliwości tego instrumentu. Te ostatnie zebrani goście mogli w pełni ocenić, kiedy okazało się, że Fuga Bacha brzmi w ich wykonaniu tak, jak na organach, kiedy oddawali dźwiękami klimat rosyjskiej muzyki, jej rzewność, rustykalność, a także późniejszy modernizm i socrealizm. Kiedy roztaczali magię walca i kiedy zabrali nas w podróż do Paryża – oba akordeony imitowały świetnie odgłosy ruszającego, pędzącego i hamującego pociągu. I kiedy wreszcie wybrzmiało – budzące zgorszenie, podobnie jak wcześniej walc – tango. W trakcie koncertu pojawił się jeszcze jeden, mniej popularny i znany instrument – accordina, instrument leżący gdzieś między akordeonem a harmonijką ustną Opowiedział o nim i zagrał na nim pan Piotr Kopietz. Utwór z accordiną zakończył, już na bis, koncertową część wieczoru.

W programie koncertu znalazły się następujące utwory:
1. Toccata con Fuga d-mol – Jan Sebastian Bach
2. Siciliana – Jan Sebastian Bach
3. Rondo capriccioso – Vladislav Zolotarev
4. Walce paryskie – wiązanka
5. Walc „Pod niebem Paryża” – Hubert Giraud
6. Walc z „Maskarady” – Aram Chaczaturian
7. Libertango – Astor Piazzolla
8. Melodie bałkańskie – wiązanka
9. A French touch – R. Galliano

eugeniusz_na-stroneKolejnym punktem tego obfitującego w wydarzenia wieczoru była prelekcja Danuty Michalik połączona z prezentacją przybliżająca postać Eugeniusza Wodiczki z okazji 113 rocznicy jego urodzin. To kolejna postać z rodziny Wodiczków – po Franciszku i Bohdanie – którą w szerszym zakresie zaprezentowano publiczności odwiedzającej Izbę. Artysta, kolejarz, nauczyciel, wielki społecznik, który swoim życiorysem najbardziej przypominał dokonania swojego ojca, Franciszka i, tak jak on, łączył talent muzyczny i powołanie pedagogiczne z pracą na kolei i w straży pożarnej. Duże wrażenie zrobił na zebranych lista ukończonych przez Eugeniusza kursów i szkoleń, przebieg jego kariery zawodowej oraz wykaz przyznanych mu wyróżnień, nagród, odznaczeń i medali oraz życiorys spisany własnoręcznie przez Eugeniusza na 7 stronach kartek formatu A4. Pani Danuta wspomniała również o białych plamach w życiorysie Eugeniusza dotyczących lat 50., których jeszcze nie udało się jej rozwikłać. Na zakończenie pani Danuta podkreśliła, że wszystkie wymienione przez nią w prezentacji informacje mają swoje odzwierciedlenie w zbiorach znajdujących się w Izbie.

1bOstatnim punktem przygotowanego programu była projekcja filmu prezentującego zasoby archiwalne Izby Muzealnej Wodiczków. Autorem i reżyserem filmu jest pan Szymon Krzyżanowski. Film, zlecony przez Fundację ODA i nakręcony we wnętrzach Izby, został zrealizowany w ramach „Konkursu na wspieranie projektów mających na celu promocję dziedzictwa historycznego i kulturowego powiatu wołomińskiego” ogłoszonego przez Powiat Wołomin. Po projekcji pani Burmistrz Elżbieta Radwan złożyła na ręce Danuty Michalik serdeczne podziękowania za stworzenie Izby Muzealnej i 5-letnią działalność promującą historię rodziny Wodiczków oraz dobre, społeczne tradycje w Wołominie. Wyrazom wdzięczności i podziękowań towarzyszyło wręczenie Danucie Michalik pamiątkowego dyplomu oraz pięknego bukietu kwiatów.

Po zakończeniu oficjalnej części tego jubileuszowego wieczoru zebrani goście mogli podzielić się wrażeniami z jego przebiegu oraz zwiedzić Izbę po wakacyjnym liftingu. Mogli też, dzięki prezentowanym pracom i kronikom, zapoznać się z szerokim wachlarzem działań, które mają do zaoferowania pomieszczenia Izby – lekcjami muzealnymi, warsztatami, spotkaniami podróżniczymi, podwieczorkami muzycznymi dla dzieci, wieczorami muzycznymi. Galeria

Komentarze są wyłączone.