Wieczór Moniuszkowski w 30. rocznicę śmierci Bohdana Wodiczki

Danuta Michalik witając serdecznie wszystkich gości przypomniała, że 12 maja 2015r. minęła 30 rocznica śmierci artysty. „W obchody rocznicowe pragnie włączyć się też nasza Fundacja ODA organizując w Izbie Muzealnej Wodiczków dzisiejszy Wieczór Moniuszkowski. Wśród wykonawców dzisiejszego Wieczoru będą artyści największych scen operowych stolicy, chórzyści miejscowego chóru, ale i amatorzy, którzy kochają śpiewać. Wszyscy mieszkają w Wołominie, to nasi sąsiedzi. Dzisiaj najpiękniejsze pieśni Stanisława Moniuszki śpiewamy dla Bohdana Wodiczki – i najpiękniej jak potrafimy”.

bKoncert zaszczycili swoją obecnością Halina Wodiczko, Bogdan Olędzki oraz Michał Klubiński. Pani Halina, żona Bohdana Wodiczki, z wykształcenia biolog, swoje życie zawodowe związała ze Studiem Opracowań Filmów, gdzie zajmowała się tłumaczeniami filmów przyrodniczych i opracowywaniem komentarzy do nich. Muzyka, z którą była związana jako członek chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie, nadal jest bliska sercu.

Bogdan Oledzki
 
Pan Bogdan Olędzki jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Studiował dyrygenturę w klasie Bohdana Wodiczki, którą ukończył z wyróżnieniem. Swój warsztat dyrygencki doskonalił na kursach mistrzowskich w Los Angeles, Weimarze i Leningradzie. Od 1980 roku pracował na stanowisku II dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej. W latach 1982-84 pełnił funkcję dyrektora artystycznego i I dyrygenta Filharmonii Rzeszowskiej. Przez następne 15 lat, od roku 1984, był dyrygentem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Od 2000 roku współpracuje z Operą w Łodzi, Krakowie i Gdańsku. Wielokrotnie występował za granicą m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Danii, Holandii, Rosji, Szkocji, a także w USA, Brazylii, Chile, Tunisie. W jego repertuarze jest blisko 70 oper, baletów i operetek, oraz liczne utwory symfoniczne.

 
dWieczór Moniuszkowski poprzedzony był wykładem Pana Michała Klubińskiego, muzykologa, doktoranta na Wydziale Muzykologii UW, który przygotowuje do wydania monografię Bohdana Wodiczki. Pan Michał przedstawił w niezwykle ciekawy sposób życie i działalność artystyczną Bohdana Wodiczki. Wiele miejsca poświęcił czeskim korzeniom Wodiczków i atmosferze rodzinnego domu mieszczącego się w Wołominie. W swoim wykładzie nawiązał do nowatorskiego podejścia Bohdana Wodiczki do utworów Moniuszki, po które sięgał będąc pierwszym dyrygentem i dyrektorem Filharmonii Narodowej w Warszawie w latach 1955–1958, a następnie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie w latach 1061-1964. Z dużym zainteresowaniem spotkała się jego ówczesna inscenizacja „Strasznego Dworu” Moniuszki w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Bohdan Wodiczko chętnie wystawiał wielkie dzieła Moniuszki w operach i teatrach w Polsce, ale także w dalekiej Islandii, gdzie doprowadził do transmisji radiowej opery „Halka”.

MoniuszkoWieczór Moniuszkowski w Izbie Muzealnej Wodiczków zbiegł się w czasie z rocznicami urodzin Stanisława Moniuszki (05.05.1819 r.) i jego śmierci (04.06.1872 r.). Leszek Patejuk przypomniał najważniejsze fakty z życia Stanisława Moniuszki i zwrócił uwagę na rolę, jaką w czasach zaborów pełniły pieśni przez niego skomponowane a skomponował ich ponad 300 publikowanych głównie w „Śpiewnikach domowych”. Moniuszkę inspirowały utwory polskich poetów, głównie Adama Mickiewicza, a także Aleksandra Chodźki, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Władysława Syrokomli (czyli Ludwika Kondratowicza), Jana Czeczota, Teofila Lenartowicza, Józefa Korzeniowskiego, sporadycznie sięgał po wiersze poetów francuskich, niemieckich i angielskich. Pod względem treści obejmują one wszystkie możliwe tematy: od pieśni idyllicznych („Wiosna„, „Polna różyczka”, „Prząśniczka”), poprzez refleksyjne („Po nocnej rosie”, „Dola”), religijne („Treny”), patriotyczne („Pieśń wojenna”, „Stary kapral”, „Znaszli ten kraj”), historyczne („Bolesław Chrobry”) i obyczajowe („Triolet”) po pieśni miłosne („Rozmowa”„Pieszczotka”) i fantastyczne („Świtezianka”, „Czaty”).

pi (55 of 216)Głównymi wykonawcami Wieczoru Moniuszkowskiego, przygotowanego pod kierunkiem Wali Patejuk, byli artyści Teatru Wielkiego Opery Narodowej i Filharmonii Narodowej w Warszawie – Wioletta Bijata, Bożena Bujnicka, Wala Patejuk i Andrzej Kozłowski, członkowie chóru Cantus Cordis – Jolanta Łochowska, Hanna Dużyńska, Teresa Sadowska, Zofia Komorowska, Halina Szturo i Tadeusz Gołębiewski, oraz artyści amatorzy – Leszek Patejuk, Franciszek Kruk i Zbigniew Chudy. Wykonawcom akompaniowała Anna Kornacka – fortepian i Iwona Poławska – skrzypce.

pi (91 of 216)Ogromną sympatię publiczności zdobyła debiutująca w Izbie Muzealnej Wodiczków Bożena Bujnicka, sopran, od niedawna solistka Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Artystka jest uczestniczką prestiżowego Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademii Operowej w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Młoda artystka stale poszerza swój repertuar także o pieśni sakralno-oratoryjne. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim w klasie wybitnej śpiewaczki prof. Izabeli Kłosińskiej.

pi (66 of 216)uUkłonem w stronę publiczności było przygotowanie tekstów 5 pieśni z myślą o zbiorowym wykonaniu. Publiczność zaopatrzona przez organizatorów w śpiewniki, jak zwykle stanęła na wysokości zadania, w czym wielce pomogli jej wszyscy występujący artyści. Dzięki doskonałemu akompaniamentowi śpiew Wołominiaków brzmiał tak pięknie jak na profesjonalnej scenie operowej.

Zgodnie z tradycją Izby, po koncercie występujący artyści i goście zaproszeni zostali na herbatę i domowe ciasto. Wszyscy dzielili się na gorąco wrażeniami z Wieczoru Moniuszkowskiego i podsuwali pomysły na kolejne spotkania muzyczne.

W ramach tego samego projektu, wspartego przez Starostwo Wołomińskie, odbędzie się w listopadzie Wieczór Niepodległościowy, który poprzedzony będzie warsztatami tworzenia kotylionów. Więcej… Galeria

PROGRAM MUZYCZNY

  1. Złota rybka – Jolanta Łochowska
  2. Piosnka Broni – Wiola Bijata
  3. Stary kapral – Andrzej Kozłowski
  4. Dumka – wszyscy
  5. Czy powróci – Bożena Bujnicka
  6. Krakowiaczek – Leszek Patejuk
  7. Jako od wichru – Wiola Bijata
  8. Chochlik – Bożena Bujnicka
  9. Dwie zorze – wszyscy
  10. Piosnka żołnierza – Zbigniew Chudy
  11. Kozak – Franciszek Kruk
  12. Pieśń wojenna – Tadeusz Gołębiewski z chórem: Leszek Patejuk, Zbigniew Chudy, Franciszek Kruk
  13. Wędrowna ptaszyna – wszyscy
  14. Krakowiak – Bożena Bujnicka
  15. Aria Skołuby – Andrzej Kozłowski
  16. Prząsniczka – Wiola Bijata
  17. Pieśń wieczorna – wszyscy

Powrót

Komentarze są wyłączone.