Danuta Michalik witając serdecznie wszystkich gości przypomniała, że 12 maja 2015r. minęła 30 rocznica śmierci artysty. „W obchody rocznicowe pragnie włączyć się też nasza Fundacja ODA organizując w Izbie Muzealnej Wodiczków dzisiejszy Wieczór Moniuszkowski. Wśród wykonawców dzisiejszego Wieczoru będą artyści największych scen operowych stolicy, chórzyści miejscowego chóru, ale i amatorzy, którzy kochają śpiewać. Wszyscy mieszkają w Wołominie, to nasi sąsiedzi. Dzisiaj najpiękniejsze pieśni Stanisława Moniuszki śpiewamy dla Bohdana Wodiczki – i najpiękniej jak potrafimy”.
Koncert zaszczycili swoją obecnością Halina Wodiczko, Bogdan Olędzki oraz Michał Klubiński. Pani Halina, żona Bohdana Wodiczki, z wykształcenia biolog, swoje życie zawodowe związała ze Studiem Opracowań Filmów, gdzie zajmowała się tłumaczeniami filmów przyrodniczych i opracowywaniem komentarzy do nich. Muzyka, z którą była związana jako członek chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie, nadal jest bliska sercu.
Pan Bogdan Olędzki jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Studiował dyrygenturę w klasie Bohdana Wodiczki, którą ukończył z wyróżnieniem. Swój warsztat dyrygencki doskonalił na kursach mistrzowskich w Los Angeles, Weimarze i Leningradzie. Od 1980 roku pracował na stanowisku II dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej. W latach 1982-84 pełnił funkcję dyrektora artystycznego i I dyrygenta Filharmonii Rzeszowskiej. Przez następne 15 lat, od roku 1984, był dyrygentem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Od 2000 roku współpracuje z Operą w Łodzi, Krakowie i Gdańsku. Wielokrotnie występował za granicą m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Danii, Holandii, Rosji, Szkocji, a także w USA, Brazylii, Chile, Tunisie. W jego repertuarze jest blisko 70 oper, baletów i operetek, oraz liczne utwory symfoniczne.
Wieczór Moniuszkowski poprzedzony był wykładem Pana Michała Klubińskiego, muzykologa, doktoranta na Wydziale Muzykologii UW, który przygotowuje do wydania monografię Bohdana Wodiczki. Pan Michał przedstawił w niezwykle ciekawy sposób życie i działalność artystyczną Bohdana Wodiczki. Wiele miejsca poświęcił czeskim korzeniom Wodiczków i atmosferze rodzinnego domu mieszczącego się w Wołominie. W swoim wykładzie nawiązał do nowatorskiego podejścia Bohdana Wodiczki do utworów Moniuszki, po które sięgał będąc pierwszym dyrygentem i dyrektorem Filharmonii Narodowej w Warszawie w latach 1955–1958, a następnie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie w latach 1061-1964. Z dużym zainteresowaniem spotkała się jego ówczesna inscenizacja „Strasznego Dworu” Moniuszki w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Bohdan Wodiczko chętnie wystawiał wielkie dzieła Moniuszki w operach i teatrach w Polsce, ale także w dalekiej Islandii, gdzie doprowadził do transmisji radiowej opery „Halka”.
Wieczór Moniuszkowski w Izbie Muzealnej Wodiczków zbiegł się w czasie z rocznicami urodzin Stanisława Moniuszki (05.05.1819 r.) i jego śmierci (04.06.1872 r.). Leszek Patejuk przypomniał najważniejsze fakty z życia Stanisława Moniuszki i zwrócił uwagę na rolę, jaką w czasach zaborów pełniły pieśni przez niego skomponowane a skomponował ich ponad 300 publikowanych głównie w „Śpiewnikach domowych”. Moniuszkę inspirowały utwory polskich poetów, głównie Adama Mickiewicza, a także Aleksandra Chodźki, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Władysława Syrokomli (czyli Ludwika Kondratowicza), Jana Czeczota, Teofila Lenartowicza, Józefa Korzeniowskiego, sporadycznie sięgał po wiersze poetów francuskich, niemieckich i angielskich. Pod względem treści obejmują one wszystkie możliwe tematy: od pieśni idyllicznych („Wiosna„, „Polna różyczka”, „Prząśniczka”), poprzez refleksyjne („Po nocnej rosie”, „Dola”), religijne („Treny”), patriotyczne („Pieśń wojenna”, „Stary kapral”, „Znaszli ten kraj”), historyczne („Bolesław Chrobry”) i obyczajowe („Triolet”) po pieśni miłosne („Rozmowa”, „Pieszczotka”) i fantastyczne („Świtezianka”, „Czaty”).
Głównymi wykonawcami Wieczoru Moniuszkowskiego, przygotowanego pod kierunkiem Wali Patejuk, byli artyści Teatru Wielkiego Opery Narodowej i Filharmonii Narodowej w Warszawie – Wioletta Bijata, Bożena Bujnicka, Wala Patejuk i Andrzej Kozłowski, członkowie chóru Cantus Cordis – Jolanta Łochowska, Hanna Dużyńska, Teresa Sadowska, Zofia Komorowska, Halina Szturo i Tadeusz Gołębiewski, oraz artyści amatorzy – Leszek Patejuk, Franciszek Kruk i Zbigniew Chudy. Wykonawcom akompaniowała Anna Kornacka – fortepian i Iwona Poławska – skrzypce.
Ogromną sympatię publiczności zdobyła debiutująca w Izbie Muzealnej Wodiczków Bożena Bujnicka, sopran, od niedawna solistka Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Artystka jest uczestniczką prestiżowego Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademii Operowej w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Młoda artystka stale poszerza swój repertuar także o pieśni sakralno-oratoryjne. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale wokalno-aktorskim w klasie wybitnej śpiewaczki prof. Izabeli Kłosińskiej.
Ukłonem w stronę publiczności było przygotowanie tekstów 5 pieśni z myślą o zbiorowym wykonaniu. Publiczność zaopatrzona przez organizatorów w śpiewniki, jak zwykle stanęła na wysokości zadania, w czym wielce pomogli jej wszyscy występujący artyści. Dzięki doskonałemu akompaniamentowi śpiew Wołominiaków brzmiał tak pięknie jak na profesjonalnej scenie operowej.
Zgodnie z tradycją Izby, po koncercie występujący artyści i goście zaproszeni zostali na herbatę i domowe ciasto. Wszyscy dzielili się na gorąco wrażeniami z Wieczoru Moniuszkowskiego i podsuwali pomysły na kolejne spotkania muzyczne.
W ramach tego samego projektu, wspartego przez Starostwo Wołomińskie, odbędzie się w listopadzie Wieczór Niepodległościowy, który poprzedzony będzie warsztatami tworzenia kotylionów. Więcej… Galeria
PROGRAM MUZYCZNY
- Złota rybka – Jolanta Łochowska
- Piosnka Broni – Wiola Bijata
- Stary kapral – Andrzej Kozłowski
- Dumka – wszyscy
- Czy powróci – Bożena Bujnicka
- Krakowiaczek – Leszek Patejuk
- Jako od wichru – Wiola Bijata
- Chochlik – Bożena Bujnicka
- Dwie zorze – wszyscy
- Piosnka żołnierza – Zbigniew Chudy
- Kozak – Franciszek Kruk
- Pieśń wojenna – Tadeusz Gołębiewski z chórem: Leszek Patejuk, Zbigniew Chudy, Franciszek Kruk
- Wędrowna ptaszyna – wszyscy
- Krakowiak – Bożena Bujnicka
- Aria Skołuby – Andrzej Kozłowski
- Prząsniczka – Wiola Bijata
- Pieśń wieczorna – wszyscy