5000 mil podróży po USA

MapkaWala i Leszek Patejuk przebywali w Stanach Zjednoczonych miesiąc. Mieszkali w stanie New Jersey i robili krótkie wypady zwiedzając bliższą i dalszą okolicę miejscowości, w której się zatrzymali. odwiedzając miejsca, których z reguły nie oglądają turyści zwiedzający Stany Zjednoczone. Odwiedzili muzea, skanseny i rezerwaty znajdujące się na pierwszych miejscach listy obiektów, które każdy Amerykanin powinien odwiedzić.

Waterloo_1Pierwszym z nich było Waterloo Village, skansen-muzeum w gminie Byram, w stanie New Jersey. Wieś przeżyła rozkwit wraz z otwarciem Canal Morris w 1831 roku. Powstała tu zapora wodna i śluza pochyła uczyniły z Waterloo mały port śródlądowy na szlaku wiodącym z rzeki Delaware do rzeki Hudson. Dziś Waterloo Village to jedyne miejsce na wschodnim wybrzeżu, gdzie można jeszcze zobaczyć zarówno blokadę kanału, szczątki równi pochyłej oraz zabudowania charakterystyczne dla ówczesnych osad: gospodę, sklep wielobranżowy, kościół, warsztat kowalski, młyn wodny oraz wiele budynków mieszkalnych, które zachowały się w miasteczku. Budowa kolei, przyczyniła się do upadku znaczenia kanału i doprowadziła do jego zamknięcia, a z Waterloo Village uczyniło spokojną wioskę zamienioną w skansen.
 
SeaportKolejnym miejscem na mapie ich wycieczek było Mystic Seaport – amerykańskie muzeum żeglugi, położone nad rzeką Mystic, w mieście o tej samej nazwie w stanie Connecticut. Celem muzeum jest zbieranie, konserwowanie i udostępnianie zwiedzającym nautycznych pamiątek i starych żaglowców. Muzeum zostało założone w 1929 r. jako Marine Historical Association Położone jest w porcie rzecznym nad rzeką Mystic. Składa się z kilkunastu pawilonów, wśród których można zwiedzić całkowicie wyposażony warsztat powroźniczy i szałas łowców homarów. Pawilony poświęcone jednej z dziedzin życia i pracy na morzu, instrumentom nawigacyjnym, kowalstwu okrętowemu, sztuce połowu łososi. Jest również ekspozycja poświęcona wielorybnictwu z eksponowaną łodzią służącą do połowu tych waleni. Muzeum posiada w swoich zbiorach również jednostki pływające, między innymi ostatni zachowany drewniany statek wielorybniczy, który przybył do muzeum w 1941 r., trójmasztowiec „Charles W. Morgan” z 1841 r., szkolny żaglowiec „Joseph Conrad” z 1882 r., szkuner rybacki „L.A. Dunton” z 1921 r. Ciekawym eksponatem jest dwumasztowy szkuner handlowy „Australia” z 1862 r. Żaglowiec prezentowany jest bez pełnego poszycia, dzięki czemu można zobaczyć szczegóły jego budowy. Zwodowany w 1908 r. bocznokołowec „Sabino” ciągle jest używany i wozi odwiedzających muzeum po porcie i rzece. Poza eksponatami związanymi z żaglowcami, na terenie muzeum można również zobaczyć eksponowane silniki parowe służące do napędu statków. Na terenie Mystic Seaport znajduje się działająca marina i w pełni sprawny warsztat szkutniczy, który również jest elementem ekspozycji.
 
HighPoint_1Podczas tych krótkich wypadów Wala z Leszkiem zdobyli najwyższe wzniesienie w stanie New Jersey tzw. High Point nieopodal miejscowości Montague. Wzniesienie położone w Skylands Region jest najwyższym szczytem Gór Kittatinny i ma wysokość 550 m. Z jego szczytu rozpościera się widok na tereny trzech stanów: New Jersey, Nowego Jorku oraz Pensylwanii. Został tu również wzniesiony pomnik na cześć weteranów wojennych. Pomnik ma kształt obelisku i jest podobny do innych tego rodzaju pomników, takich jak na przykład ten na Bunker Hill w stanie Massechusetts.
 
Wildlife_1PennsCave_1Po wzniesieniach przyszła kolej na atrakcje stanu Pensylwania – Penn’s Cave oraz Wildlife Park. Zwiedzanie groty odbywa się na łodzi i w trakcie godzinnej przeprawy można podziwiać efektownie podświetlone stalaktyty i stalagnaty. Park otaczający grotę ma obszar 1600 akrów i można w nim spotkać wilki, niedźwiedzie i pumy, indyki i pieski preriowe. Jest w nim również wiele rzeźb przedstawiających dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
 
Badlands_1Po tych lokalnych wypadach przyszła kolej na najdłuższą wyprawę, do Parku Yellowstone. Zmierzając do niego w ciągu 3 dni przemierzyli ok. 2500 mil. Jechali stanową autostradą numer 90 przez Pensylwanię i Ohio – stany zamieszkane licznie przez Amiszów – przemierzali Wielkie Równiny w kierunku zachodnim. Po drodze dotarli do Parku Narodowego Badlands położonego w południowo-zachodniej części stanu Dakota Południowa. Jest to poorany erozją płaskowyż prerii, o powierzchni ponad 1000 km². Wzniesienia osiągają wysokość 60 m n.p.m. Płaskowyż urozmaicony jest głębokimi suchymi dolinami i niesamowitymi formacjami skalnymi. Pomiędzy tym wszystkim znajduje się zielona preria. Ten krajobraz był tłem dla wielu filmów, między innymi dla „Tańczącego z Wilkami” w reż. Kevina Costnera. Park słynie również z liczącego ok. 1000 sztuk stada bizonów, zamieszkują go też licznie pieski preriowe i antylopy widłorogie. Podziwianie parku ułatwia Badlands Loop Road – 50-kilometrowa droga, która biegnie przez cały park i umożliwia zwiedzanie jego najpiękniejszych zakątków.

MountRushmoreStąd już było niedaleko do kolejnej atrakcji stanu Dakota Południowa – Mount Rushmore. Mount Rushmore, w której w latach 1927–1941 wykuto pomnik o nazwie Mount Rushmore National Memorial. Pomnik składa się z czterech głów prezydentów USA, szczególnie znaczących dla historii tego kraju. Każde popiersie ma wysokość ok. 18 m. Przedstawieni tam prezydenci to od lewej: George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt oraz Abraham Lincoln. Pomnik wykuwany był w głównej mierze przez rzeźbiarza Gutzona Borgluma, w granitowej skale za pomocą ładunków wybuchowych, młotów i ciężkiego sprzętu. Wśród przydzielonych do pomocy robotników i rzeźbiarzy znajdował się także późniejszy twórca pomnika Szalonego Konia – Korczak Ziółkowski.

GejzerGejzer_1Szczególnym miejscem, które odwiedzili na tej długiej trasie był Park Narodowy Yellowstone, który jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady. Wala z Leszkiem spędzili w tym parku 1 dzień, ale przeżyli cały rok, bo takie wrażenie wywarła na nich gwałtownie zmieniająca się – od śnieżnej zimy do upalnego lata – pogoda. Park Yellowstone leży na terenie najbardziej aktywnych geologicznie regionów świata i obejmuje największe skupisko gorących źródeł i gejzerów, które tworzą iście księżycowy krajobraz. Na terenie Yellowstone znajdują się gęste lasy, rozległe prerie, głębokie kaniony i ok. 300 wodospadów. Dolny wodospad znajdujący się w Parku Yellowstone mierzy 94 metry, dwa razy tyle, co wodospad Niagara. Największy w Parku gejzer to Steamboat, znajdujący się w najgorętszym obszarze Yellowstone. W czasie największych wybuchów gejzeru Steamboat słup wody osiąga wysokość ok. 90 metrów i temperaturę 95 stopni C. Wybuchom towarzyszy potężny huk. Okresy między erupcjami gejzeru Steamboat wynoszą od 4 do 50 lat. Z kolei gejzer Old Faithful jest największą atrakcją Parku Yellowstone, wybucha dokładnie co godzinę z dokładnością do 15 minut, a słup wody sięga 55 metrów. W Parku Yellowstone żyje mnóstwo zwierząt takich jak: grizzly, baribal, puma, łoś, wilk szary, lew górski i wiele innych zwierząt.Na terenie Parku Yellowstone żyje, jedyne w Stanach Zjednoczonych, pierwotne dzikie stado bizonów.
teton_1W drodze z autostrady numer 90 do autostrady numer 80 Wala z Leszkiem zahaczyli o Park Narodowy Grand Teton, który jest położony na południe od Parku Yellowstone, w północno-zachodniej części stanu Wyoming, przy granicy ze stanem Idaho. Park został utworzony w 1929 r. Jego obecna powierzchnia wynosi 1255 km². Nazwa parku pochodzi od nazwy Grand Teton, najwyższej góry (4199 m. n.p.m.) w paśmie górskim Teton oraz drugiej co do wysokości góry w stanie Wyoming. Góry długo skrywały przed nimi swoje piękno otulając się chmurami, ale widok na nie znad jeziora Jackson Lake wynagrodził im to długie oczekiwanie.

Cała trasa, którą Wala z Leszkiem przebyli – w kierunku zachodnim jechali autostradą numer 90, a wracali na wschodnie wybrzeże autostradą numer 80 – wyniosła 5000 mil. Była to raczej trasa, którą „zaliczają” obywatele USA pragnący poznać historię swojego kraju i którą przemierzyli od wschodnich wybrzeży ich przodkowie zdobywając Dziki Zachód. Wala z Leszkiem przejechali ich śladem przez 10 stanów: New Jersey, Pensylwanię, Ohio, Indianę, Illinois, Wisconsin, Iowa, Dakotę Południową, Wyoming, Nebraskę. Galeria

Powrót

Komentarze są wyłączone.