Ten wieczór był kolejnym wydarzeniem realizowanym w ramach obchodów Dni Wołomina. Był też jednym z wydarzeń objętych projektem pt. „Prowadzenie działań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina”, finansowanym przez Urząd Miejski w Wołominie. Obie te okoliczności zaowocowały obecnością wyjątkowych gości – pani Elżbiety Radwan, Burmistrz Wołomina oraz pana Szymona Krzyżanowskiego, dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Wołominie. Pojawili się również liczni goście-miłośnicy twórczości Anety Saks, malarki, oraz Heleny Baronicz, poetki, które były bohaterkami tego wieczoru. Wszystkich przybyłych gości serdecznie powitała Danuta Michalik i oddała głos animatorce tego wieczoru, pani Małgorzacie Gumiennej.
Pani Małgorzata Gumienna to historyk sztuki, menadżer kultury, o dużym doświadczeniu praktycznym w dziedzinie public relations oraz w organizowaniu wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Prowadzi działalność edukacyjną i promocyjną, mającą na celu upowszechnianie kultury i sztuki. Jest Wołominianką, absolwentką Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie.
Pani Małgorzata przybliżyła przybyłym postać Anety Saks, podkreślając, jak trudną sztukę – malarstwo akwarelowe – wybrała do wyrażania swoich fascynacji. Przygotowany na ten wieczór wernisaż wystawy poświęcony był Wołominowi. Prace artystki przedstawiające miasto widziane jej oczyma kiedyś i dziś ozdobiły wnętrze Izby. Aneta Saks maluje to, co jest jej najbliższe, ważna jest gra światła i cieni. Jak sama mówi: „Malarstwo akwarelowe traktuję nie tylko jako odskocznię od codzienności, ale przede wszystkim jako pasję… Uwielbiam akwarelę za jej ulotność, zwiewność czy nieprzewidywalność… za plamy, które leniwie płynąc po papierze nie dają się w pełni kontrolować…”.
Aneta Saks jest rodowitą wołominianką. Swoją przyszłość zawsze wiązała z architekturą wnętrz, którą studiowała przez trzy lata. Z powodzeniem odnajduje się na wielu innych płaszczyznach m.in. pracując jako dziennikarz i grafik. Obecnie prowadzi warsztaty akwareli w Miejskim Domu Kultury w Wołominie. Prace Anety Saks można oglądać do 22 maja w Izbie Wodiczków oraz zawsze na jej stronie http://www.saks.wolomin.pl i na facebookowym profilu https://www.facebook.com/AnetaSaksWatercolorAkwarela
Kolejnej odsłony tego wieczoru dokonał pan Cezary Waszczyński. Jest polonistą, publicystą; autorem ponad 80 artykułów opublikowanych w Wieściach Podwarszawskich, propagatorem sławnych postaci związanych z Wołominem m.in. Bohdana Wodiczki, Wiery Gran, Jerzego Lipmana oraz propagatorem twórczości poetów wołomińskich. Zajmuje się również badaniami języków słowiańskich i germańskich. Tak, jak pani Małgorzata jest Wołominianinem. Swoje losy zawodowe związał niegdyś z Muzeum Nałkowskich, którego był dyrektorem oraz z Miejskim Domem Kultury w Wołominie, w którym pracował jako instruktor.
Pan Cezary przedstawił, a stałym gościom Izby przypomniał, panią Helenę Baronicz, wołomińską poetkę, autorkę zwiewnych, pełnych zadumy i refleksji, przetkanych nutką autoironii wierszy. Wspomniał również o zbliżającym się pięknym jubileuszu pani Heleny – jej 90. rocznicy urodzin. Przygotowane przez panię Helenę wiersze podzielone zostały na 5 tematycznych cykli. Recytowała je pani Małgorzata Gumienna na przemian z panem Cezarym. Przejście do kolejnego cyklu wierszy podkreślane było przerywnikiem muzycznym, który stanowiły pieśni St. Moniuszki wykonane przez panią Wiolettę Bijata, artystkę Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, sopranistkę obdarzoną niezwykłym głosem i wdziękiem scenicznym. Na pianinie akompaniowała jej pani Anna Kornacka. Na zakończenie oficjalnej części wieczoru pani Wioletta zaśpiewała arię Lauretty „O mio babbino caro” z „Gianni Schicchi”, G. Pucciniego.
Na zakończenie spotkania pani Burmistrz serdecznie podziękowała za moc pozytywnych wrażeń, a pan Szymon Krzyżanowski wręczył kwiaty obu paniom – Anecie Saks i Helenie Baronicz, bohaterkom tego wieczoru.