Wieczór Niepodległościowy – 11.11. 2015 r.

Wieczory niepodległościowe połączone ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych stają się powoli tradycją Izby Muzealnej Wodiczków. W tym roku, podobnie jak w poprzednim Wieczór Niepodległościowy poprzedziły warsztaty tworzenia kokard narodowych. Wszyscy artyści i przybyli goście zostali udekorowani biało-czerwonymi kotylionami, a Izba udekorowana barwami narodowymi.

Danusia_LeszekDanuta Michalik i Leszek Patejuk przywitali zebranych w Izbie gości, między którymi byli przedstawiciele rodziny Wodiczków: Halina Wodiczko – żona Bohdana i Roman Wodiczko – wnuczek Wacława Wodiczki. Leszek Patejuk przypomniał bitwy, które stały się symbolami polskich Termopili: bitwa pod Hodowem, pod Węgrowem, pod Zadwórzem, pod Dytiatynem, obrona Wizny. Pamiątką po heroicznych zmaganiach za wolność naszej ojczyzny są pieśni patriotyczne, które śpiewano przed walką, aby dodać otuchy walczącym i po walce, aby uczcić i opłakać poległych w niej towarzyszy. Śpiewano je również dzieciom opowiadając chwalebną historię przodków i rozniecając w ten sposób miłość i poszanowanie ojczyzny.

gWykonawcami wybranych na ten wieczór pieśni byli śpiewacy występujący już niejednokrotnie w Izbie: Hanna Dużyńska, Maria Kapała, Zofia Komorowska, Jolanta Łochowska, Wala Patejuk, Teresa Sadowska, Halina Szturo, Hanna Wilk, Tadeusz Gołębiewski, Andrzej Kozłowski, Franciszek Kruk, Karol Małolepszy, Leszek Patejuk, Marek Tkaczyk. Artystom i gościom akompaniowali Anna Kornacka – fortepian, Adam Poławski – gitara i Iwona Poławska – skrzypce. Adam Poławski wcielił się też w rolę dyrygenta zespołu, który stanowili wszyscy zgromadzeni w Izbie.

tPo raz pierwszy w Izbie w rolę konferansjera wcieliła się Małgorzata Chmielewska, nauczycielka Zespołu Szkół Nr$nbsp;1 w Wołominie. Zachwyciła zebranych swobodą, elokwencją oraz wiedzą na temat wybranych na ten wieczór pieśni narodowych. Niezwykle profesjonalny sposób, w jaki zapowiadała kolejne utwory sprawił, że okoliczności powstania pieśni oraz sylwetki autorów i kompozytorów na długo zapadną w pamięć zebranych w$nbsp;Izbie.

nNa stojąco odśpiewano „Rotę” na początku koncertu oraz „Boże coś Polskę” na jego zakończenie, zaś między tymi dwoma utworami znalazły się wszystkie pieśni zawarte w śpiewniku przygotowanym i powielonym dla każdego gościa przez Karola Małolepszego, członka Zarządu Powiatu, którego wielką pasją jest śpiewanie i który nieraz już gościł w Izbie. Niejednokrotnie dyrygent, Adam Poławski, próbował skrócić śpiewane przez wszystkich pieśni do 4-5 zwrotek, ale jego starania spełzały na niczym. Udało się to dopiero Małgorzacie Chmielewskiej, która w$nbsp;zapowiedzi ustalała, na której zwrotce należy wspólne śpiewanie zakończyć.

egTo wydarzenie, dofinansowane przez Starostwo Wołomińskie, na pewno pozostanie na długo w pamięci zebranych. Profesjonalne przygotowanie śpiewaków, zapał zgromadzonych oraz ich zgrane ze sobą głosy pozwoliły doskonale wybrzmieć wszystkim wybranym na ten wieczór pieśniom. Również trzy współbrzmiące ze sobą instrumenty – pianino, gitara i skrzypce – stały się niecodzienną w Izbie oprawą wykonanych utworów. Więcej…

PROGRAM MUZYCZNY

Rota – wszyscy
My pierwsza brygada – wszyscy
Wojenko, wojenko – wszyscy
Hej, hej ułani – Andrzej Kozłowski
Jak długo w sercu naszym – wszyscy
Jak to na wojence ładnie – wszyscy
Za Niemen hen precz – Marek Tkaczyk
Warszawianka – wszyscy
Pieśń Konfederatów Barskich – wszyscy
Marsz, marsz Polonia – wszyscy
Raduje się serce – wszyscy
O mój rozmarynie – Karol Małolepszy
Piechota – Andrzej Kozłowski
Hymn Sybiraków – wszyscy
Jeszcze jeden mazur dzisiaj – wszyscy
Góralu, czy ci nie żal – wszyscy
Tam na polu błyszczy kwiecie – wszyscy
Bywaj dziewczę zdrowe – Wala Patejuk i Franciszek Kruk
Rozkwitały pąki białych róż – wszyscy
Ej, dziewczyno, ej, niebogo – Adam Poławski i Leszek Patejuk
Płynie Wisła płynie – wszyscy
Przybyli ułani pod okienko – wszyscy
Boże coś Polskę – wszyscy

Powrót

Komentarze są wyłączone.