Wieczór operetkowy w Izbie Muzealnej Wodiczków

tekst: Anna Machowska

12 maja 2015 r. rozpoczęły się w naszym mieście Dni Wołomina. Pod patronatem Pani Burmistrz Elżbiety Radwan odbywa się szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz różnych uroczystości ważnych z punktu widzenia naszej lokalnej historii. Izba Muzealna Wodiczków włączyła się w obchody Dni Wołomina koncertem arii operetkowych i utworów musicalowych w wykonaniu Lizy Wesołowskiej. Artystce towarzyszył Piotr Szymanowicz (fortepian), a koncert poprowadziła Izabela Wilczak. Gości przedstawiła Danuta Michalik dziękując również za przybycie panu Adrianowi Biel, Naczelnikowi Wydziału Komunikacji Społecznej UM w Wołominie reprezentującemu władze miasta i pani Izabeli Bąk z Miejskiego Domu Kultury w Wołominie.

aIzabela WilczakLeszek Patejuk, otwierając spotkanie, przypomniał najważniejsze fakty z historii naszego miasta. Na podstawie przytoczonych danych statystycznych zwrócił również uwagę na zagrożenia wynikające z ujemnego przyrostu naturalnego w gminie Wołomin. „Wołomin to nasze miejsce na ziemi, tu pracujemy, tu mieszkają nasi bliscy, tu chcemy spędzać swój wolny czas, tu czujemy się u siebie” – powiedziała Danuta Michalik. Zwróciła też uwagę na to, że Izba chroni dziedzictwo kulturowe naszego miasta i promuje Wołomin i Wołominiaków poprzez różne wydarzenia, które wzmacniają więzi społeczne. Nie jest więc przesadą stwierdzenie, że w Izbie Wodiczków Dni Wołomina trwają cały rok. Po słowach wstępu przyszła kolej na występ artystów. Przedstawiła ich i ze swadą wprowadzała w kolejne punkty programu Izabela Wilczak.

Liza WesolowskaLiza Wesołowska to sopran liryczny, pedagog Studia Wokalnego Agaty Wrońskiej, solistka i kameralistka, laureatka Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury. Jest absolwentką Uniwersytetu Opolskiego na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie Dariusza Paradowskiego. Swój warsztat wokalny doskonaliła na kursach mistrzowskich u Ryszarda Karczykowskiego i Marcina Habeli. Jest solistką Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi oraz Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Od kilku sezonów współpracuje z Filharmonią Narodową.

 

lTowarzyszący Lizie pianista, Piotr Szymanowicz, jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu Marii Koreckiej-Soszkowskiej oraz Universität für Musik Und darstellende Kunst w Wiedniu – muzyka kameralna i akompaniament pieśni. W tym zakresie doskonalił swoje umiejętności także w Królewskim Konserwatorium w Brukseli. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Hartmuta Hölla i Jerzego Marchwińskiego. Jest laureatem Konkursu dla Duetów Pieśniarskich w Niemczech. Wykonał ponad 40 recitali w Europie, m.in. podczas uroczystości zamknięcia Roku Lutosławskiego w Austrii, otwarcia Akademii Kameralistyki we Francji oraz na zaproszenie Uniwersytetu Bosforskiego, w czasie Dni Polskich w Wiedniu. Współpracuje z Filharmonią Narodową oraz Filharmonią im. A. Rubinsteina w Łodzi. Prowadzi klasę kameralistyki w Zespole Szkół Muzycznych w Łodzi.

jhNa program koncertu złoży się utwory z oper, operetek i musicali takich jak: „Księżniczka czardasza” I. Kalmana, „Giuditta” i „Wesoła Wdówka” F. Lehara, „Carmen” G. Bizeta, „Zemsta nietoperza” J. Straussa, „Porgy and Bess” z muzyką G. Gershwina, „My Fair Lady” z muzyką F. Loewe’a, „Perichola” J. Offenbacha oraz „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” z muzyką H. Arlena. Dzięki rozdanym wraz z programem tekstów dwóch popularnych arii operetkowych „Usta milczą, dusza śpiewa” oraz „Co się dzieje, oszaleję” wszyscy włączyli się do wspólnego śpiewania. A ponieważ sala wypełniona była po brzegi, a nawet za brzegami, bo goście siedzieli również na schodach, chór brzmiał naprawdę imponująco. Również prosty refren piosenki neapolitańskiej „Funiculì, funiculà” L. Denza wykonany wspólnie pod batutą Lizy sprawił zebranym dużą przyjemność.

dgPełna wdzięku i wigoru artystka nie poprzestała na brawurowym wykonaniu zawartych w programie utworów. Wykonując arię Giuditty „Kto me usta całuje, ten śni” Liza obdarowała panów z widowni pąsowymi różami, śpiewając arię „Usta milczą, dusza śpiewa” porwała do walca Leszka Patejuka. Swój występ artystka zakończyła utwórem „Amigos para siempre” („Żegnajcie przyjaciele”) skomponowanym przez A. L. Webbera.

Po zakończonym koncercie, w imieniu Pani Burmistrz, pan Adrian Biel podziękował artystom i organizatorom za włączenie się w obchody Dni Wołomina.
nmo

Więcej… Galeria

Powrót

Komentarze są wyłączone.