Świece

Świece używane są co najmniej od kilku tysięcy lat. Wytwarzano je początkowo z lnu oblewanego woskiem i smołą, później wykorzystywano także tłuszcz zwierzęcy. Obecnie stosuje się najczęściej parafinę i stearynę.
Światło świec w religiach
W religii chrześcijańskiej światło świecy symbolizuje Jezusa Chrystusa. Świece, zwane gromnicami, zawsze płoną na ołtarzu w trakcie sprawowania Mszy Świętej. Towarzyszą wiernym podczas Chrztu Świętego, w różnych świętach religijnych np. Matki Bożej Gromnicznej czy w Święto Zmarłych.
W religii żydowskiej Świętem Światła zwanym Chanuką towarzyszy rytuał zapalania świec (kiedyś używano metalowych lub glinianych lampek oliwnych) przez osiem kolejnych dni w specjalnym świeczniku zwanym chanukiją. Świece zapala głowa domu wygłaszając błogosławieństwa.
W religii prawosławnej płomień świecy to świadectwo wiary, udziału człowieka w Boskiej światłości, oznacza miłość do Pana Boga, Matki Bożej, aniołów i świętych. Świece powinny być zapalane podczas odmawianej modlitwy.
Świeca wręczana przez kapłana nowożeńcom podczas ślubu jest symbolem radości, ciepła i czystości.
Świece domowe
Świece wytwarzane na warsztatach rękodzielniczych wykorzystywane są najczęściej ze względu na walory estetyczne, dla podkreślenia wyjątkowego charakteru różnych uroczystości i dla stworzenia romantycznego nastroju. Własnoręcznie zrobiona świeca może być doskonałym pomysłem na prezent.
Na „Warsztatach tworzenia świec” uczestnicy nauczyli się robić świece lane i sypane. W zależności od własnej inwencji twórczej przybrały one różne kolory, kształty i rozmiary.
Do zrobienia świec domowym sposobem można wykorzystać pojemniki po produktach żywnościowych i kosmetycznych (szklanki, puszki, flakoniki), będą miały wtedy niepowtarzalne wzory i ochronią nasze środowisko przed zaśmiecaniem. Szczególne znaczenie mają zapachy roślinne dodawane do parafiny. Olejki eteryczne znajdujące się w kwiatach, uwalniające się pod wpływem spalania, powodują cyrkulację energii, a tym samym wpływają na poprawę naszego samopoczucia. Galeria

Komentarze są wyłączone.