Sylwia Knap

Aleksander Teliga Sylwia Knap – skrzypaczka,pochodzi z rodziny muzycznej. W wieku lat 7 rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. Ukończyła Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie prof. Ewy Kowar-Mikołajczyk, a następnie Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina (obecnie UMFC im. Fryderyka Chopina w Warszawie) w klasie skrzypiec prof. Pawła Łosakiewicza (dyplom z wyróżnieniem). Doskonaliła swoje umiejętności podczas kursów mistrzowskich w Łańcucie i Głuchołazach pracując pod kierunkiem m.in.prof. Mirosława Ławrynowicza i prof. Tomasza Tomaszewskiego. W dziedzinie kameralistyki kształciła się pod okiem tak uznanych muzyków i pedagogów jak Maciej Paderewski, Maja Nosowska, Krystyna Borucińska czy Ryszard Duź. Jest laureatką III nagrody na Konkursie Zespołów Kameralnych w Warszawie (1994) i III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (1998), a także półfinalistką Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Portschach w Austrii (2000). W 2001 roku wraz z pianistką Miłosławą Brzezińską wystąpiła z recitalem w Teatrze im. Meliny Mercouri podczas Międzynarodowego Festiwalu w Salonikach (Grecja). W 2002 roku wykonała w ZAIKS-ie kompozycję Joachima Olkuśnika, „Sekwencje” na skrzypce i fortepian podczas jubileuszu kompozytora.

W trakcie studiów podjęła współpracę z orkiestrą kameralną Concerto Avenna pod dyr. Andrzeja Mysińskiego, z którą związana była przez 17 lat, niejednokrotnie prowadząc grupę II skrzypiec, a także występując nie tylko jako muzyk-kameralista, ale również jako solistka. Ponadto współpracowała z takimi orkiestrami, jak Vratislavia, Chopin Academia Orchestra, Nowa Orkiestra Kameralna, Mała Filharmonia, The New Art. Ensemble, Warsaw Camerata. Koncertowała w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Francja, Belgia, Dania, Hiszpania, Japonia i Zjednoczone Emiraty Arabskie).

W 2011 roku ukończyła Podyplomowe Studia Menedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a także zdała egzamin z języka angielskiego TOEFL.

W 2011 roku ukończyła Podyplomowe Studia Menedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a także zdała egzamin z języka angielskiego TOEFL. W tym samym roku wystąpiła podczas Europejskich Dni Dziedzictwa wraz z pianistką i dyrygent Martą Kluczyńską w koncercie uświetniającym otwarcie Izby Muzealnej poświęconej pamięci wybitnego polskiego dyrygenta Bohdana Wodiczko.

Od stycznia 2012 roku jest etatowym muzykiem Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie – I skrzypce (dawniej Polskiej Orkiestry Radiowej). Niejednokrotnie pełniła (w zastępstwie) funkcję koncertmistrza tejże orkiestry m.in. podczas finału Konkursu Eurowizji „Młody Muzyk Roku”, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu czy podczas koncertu pod dyr. Hamara Zsolta w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, a także podczas Muzycznej Fiesty Andrzeja Olejniczaka pod dyr. Krzesimira Dębskiego, Koncertu Muzyki Filmowej Hans Zimmer Tribute Show w katowickim Spodku oraz wielu nagrań.

Udziela się także jako muzyk – kameralistka. W sierpniu 2018 wystąpiła gościnnie jako członek Kwartetu „Wilanów” wraz z wiolonczelistą Tomaszem Strahlem i kontrabasistą Adamem Bogackim podczas Galowego Koncertu Mistrzowskich Kursów Muzycznych im. Macieja Paderewskiego w Oranżerii Pałacu w Wilanowie wykonując Elegię Henryka Mikołaja Góreckiego na wiolonczelę solo i kwintet smyczkowy. Ma również bogaty repertuar duetów na skrzypce i harfę.Ostatnio współpracuje z wybitną polską harfistką Anną Sikorzak-Olek.

Ma bogate doświadcenie w pracy studyjnej. Uczestniczyła w wielu nagraniach muzyki do filmów polskich i zagranicznych, a także do sztuk teatralnych.

Od lat jej pasją jest opera i śpiew operowy. Kształciła głos u swojej matki Barbary Rusin-Knap. Debiutowała jako Adela w „Zemście nietoperza” J. Straussa na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi. Z zespołem tym odbyła liczne tournée po Niemczech i Belgii śpiewając w Johann Strauss Gala, Gali Noworocznej oraz jako Pamina w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta. Współpracowała także z Operą Śląską w Bytomiu, gdzie kreowała partie Adeli w „Zemście nietoperza” J.Straussa, Paminy w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta oraz Hanny w „Strasznym dworze” St. Moniuszki. Ponadto występowała jako Anastazja w „Księżniczce czardasza” E. Kalmana (Teatr Wielki w Łodzi) i Hodel w „Skrzypku na dachu” J. Bocka z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. W swoim dorobku ma liczne partie oratoryjne oraz pieśni.

Komentarze są wyłączone.