Magdalena Brzozowska

Urodzona w 1976 r. Pianistka, historyk. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. J. Elsnera w Warszawie w klasie prof. Anny Radziwonowicz oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w klasie prof. Jerzego Romaniuka (2003). Kształciła się ponadto podczas wielu kursów muzycznych, m.in. u prof. prof. Ryszarda Baksta, Barbary Halskiej, Elli Susmanek, Karola Radziwonowicza, Wiktora Mierżanowa. W latach 2015 – 2017 odbyła staż podyplomowy w École normale de musique w Paryżu u prof. Anny Queffélec. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz stypendiów: I miejsca oraz nagród specjalnych, w tym za wykonanie utworu Fryderyka Chopina na Konkursie Młodych Pianistów w Sulechowie (1989); stypendiów chopinowskich (1992, 1993); wyróżnienia na III Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem (1992); wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej w Krasiczynie (2016); wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Fortepianowej w Budapeszcie (2016); wyróżnienia na Międzynarodowym Konkursie IBLA na Sycylii (2018). Magdalena Brzozowska posiada ponadto tytuł doktora nauk humanistycznych (mediewistyka, 2017, Instytut Historyczny UW), interesuje się tematyką historii kultury w średniowieczu.

Artystka ma na swoim koncie liczne koncerty solowe i kameralne w Polsce (m. in. w Warszawie, Wołominie, Żyrardowie, Wrocławiu, Zakopanem, Radomiu, Krakowie, Powsinie, Kozienicach, Brochowie, Żelazowej Woli), jak i za granicą: w Niemczech (Cottbus, Brema), Francji (Paryż), Szwajcarii (Eywald) i Izraelu (Tel–Aviv). Wielokrotnie grała recitale chopinowskie w Łazienkach, Brochowie i Żelazowej Woli. W 2012 r. promowała muzykę polską w Izraelu. Wydała 3 płyty z utworami Josepha Christoffa Kesslera (1800–1872) na fortepian solo (prawykonania) w wytwórni Acte Préalable (2014, 2021, 2024). Aktualnie promuje swoją ostatnią płytę z utworami tego kompozytora (stosowne koncerty odbyła już w Warszawie, Żyrardowie i we Wrocławiu). Magdalena Brzozowska regularnie gra też koncerty chopinowskie w salonie przy ul. Smolnej w Warszawie o raz w wielu innych miejscach. W tej chwili jest doktorantką prof. Michała Drewnowskiego na Akademii Muzycznej im G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Magdalena Brzozowska ponadto od wielu lat uczy gry na fortepianie, w latach 2004–2018 w Radomiu, następnie w Nadarzynie, a od 2021 r. w Szkole Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Wołominie. Bierze aktywny udział w życiu kulturalnym regionu. Niejednokrotnie była jurorką konkursów pianistycznych dla młodzieży w Radomiu. Współpracowała m.in. z Anną Kalską (klarnet), Dariuszem Krajewskim (puzon), z pianistą Pawłem Mazurkiewiczem (Szwajcaria), a ostatnio z sopranistką Pauliną Marszał–Zych. Poza muzyką i mediewistyką Magdalena Brzozowska ma wiele pasji, m.in. książki historyczne, nauka języków obcych, jazda konna.

Komentarze są wyłączone.