Drugie spotkanie z cyklu „Twoja i moja historia” poświęcone było Helenie i Stefanowi Nasfeterom oraz kolejnej postaci z rodziny Wodiczków – Eugeniuszowi Wodiczko. W części artystycznej wystąpiły wołominianki: światowej sławy sopranistka Katarzyna Kaswen-Wilk i pianistka Anna Kornacka.
Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów, Joanna Hołubicka, przypomniała gościom historię patronów swojej instytucji. Helena i Stefan Nasfeterowie to lokalni liderzy, społecznicy, zasłużeni dla rozwoju miasta, patroni wielu instytucji i stowarzyszeń, fundatorzy inwestycji miejskich, organizatorzy życia kulturalnego w przedwojennym Wołominie. Wołomin zawdzięcza Nasfeterom Kino „Oaza”, powstanie Osiedli Helenówka w Wołominie i Stefanówka w Kobyłce, pomnik Obrońcom Ojczyzny 1920 r., cmentarz w Kobyłce, pomoc dzieciom organizowaną w ramach Polskiej Macierzy Szkolnej, Dom Ludowy przy ulicy Długiej, czy wreszcie działania prowadzące do przeniesienia powiatu z Radzymina do Wołomina. Od 7 stycznia 2019 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna, mieszcząca się w budynku dawnego kina Oaza, nosi imię Heleny i Stefana Nasfeterów.
Danuta Michalik, Prezes Fundacji ODA i założycielka Izby Muzealnej Wodiczków, przedstawiła kolejną postać z rodziny Wodiczków – najstarszego syna naszego legendarnego kapelmistrza Franciszka Wodiczki.Pierworodny syn Anny i Franciszka Wodiczków, Eugeniusz, żył w latach 1903-1999 i od najmłodszych lat szedł edukacyjną, a później zawodową drogą swojego ojca Franciszka. Tak jak on, łączył talent muzyczny i powołanie pedagogiczne z pracą na kolei i w straży pożarnej; tak samo, jak Franciszek – za swoje zaangażowanie, pracę zawodową i solidność otrzymał wiele medali i wyróżnień. Doświadczony wojnami, przez całe życie ciężko pracował na rzecz Polski. Angażował się aktywnie w rozwój przemysłu kolejowego, działał społecznie jako kapelmistrz orkiestry kolejowej i strażackiej, sekretarz Ligi Morskiej i Kolonialnej, oficer wojska polskiego i oficer pożarnictwa, inżynier, mistrz rzemiosła spawalniczego, nauczyciel przedmiotów zawodowych, autor kilkudziesięciu artykułów o kolejnictwie oraz podręcznika szkolnego, wyróżniony wieloma medalami – dożył sędziwego wieku, pozostając do końca człowiekiem serdecznym, pogodnym i pracowitym.
Oba wystąpienia przeplatane były występami artystycznymi wołomińskich artystek: światowej sławy sopranistki Katarzyny Kaswen-Wilk i pianistki Anny Kornackiej. Tego wieczoru usłyszeliśmy najpiękniejsze utwory z legendarnych filmów: „Błękitny anioł”, „Ja tylko kochać chcę, i więcej nic…”, „Dziewiąte wrota” Romana Polańskiego, a ponadto „Ave Maria” Franciszka Schuberta, arię Łucji z III aktu opery „Łucja z Lammermoor” Gaetano Donizettiego i wiele innych.
Przypomnienie ważnych postaci historycznych związanych z naszym miastem w 100-lecie nadania praw miejskich Wołominowi jest niezwykle ważne, bo porządkuje naszą wiedzę o nich i buduje dumę z naszego lokalnego dziedzictwa.Fundacja ODA – pomysłodawca projektu „Twoja i moja historia”, włączyła do współpracy nie tylko wołomińskie instytucje kultury, zapraszając dyrektorów tych placówek do przypomnienia postaci swoich patronów ale także artystów pochodzących z Wołomina, występujących w najważniejszych teatrach operowych w kraju i na świecie. Artyści ci, tak jak Katarzyna Kaswen-Wilk, podkreślając często swoje związki z Wołominem, budują pozytywny wizerunek naszego miasta.