Liza Wesołowska

Liza-Wesołowska-2

Sopran liryczny. Absolwentka Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz klasy śpiewu prof. Dariusza Paradowskiego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Uczestniczyła w spektaklu dyplomowym opery Mozarta Bastien i Bastienne wystawionym na scenie Gdańskiej Opery Kameralnej (2005). Swój warsztat wokalny doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. prof. Ryszarda Karczykowskiego i Marcina Habeli. Współpracowała z Operą Wrocławską biorąc udział m. in. w Letnich Festiwalach Operowych w Xanten w Niemczech. Współpracowała z zespołem Cantores Minores Vratislaviensis (dyr. Piotr Karpeta). Jako członek Wokalnego Zespołu Kameralnego Sine Nomine (kier. art. Piotr Zawistowski) uczestniczyła w nagraniu 2 płyt:. Musica Claromontana z dziełami jasnogórskimi oraz kolędowej (ostatnia przy udziale zespołu Concerto Polacco pod batutą Marka Toporowskiego). Koncertuje w kraju i za granicą jako solistka i członek wokalnych zespołów kameralnych. Wykonuje zarówno repertuar operowy, operetkowy jak i oratoryjny.
Jest solistką Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Od kilku lat występuje w produkcjach Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury (Olga w Wesołej wdówce Lehara, Liza w Hrabinie Marica oraz Stasi w Księżniczce Czardasza Kalmana, spektakl Chopin, muzyka i miłość, arie Rusałki z opery Dvořáka w spektaklu Dziecko w Krainie Muzyki). Jako członek zespołu Teatru Muzycznego uczestniczy w koncertach tej sceny (Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki w Poznaniu, Sala Kongresowa). W 2009 roku otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Debiut. W 2010 z tejże okazji uczestniczyła w uroczystym koncercie w Teatrze Wielkim w Poznaniu z okazji Roku Chopinowskiego, z udziałem m. in. Wiesława Ochmana, Aleksandry Kubas-Kruk, Krystiana Krzeszowiaka, Arnolda Rutkowskiego, pod dyrekcją Tadeusza Strugały.
Współpracuje z wybitnymi reżyserami spektakli teatralno-muzycznych: Włodzimierzem Izbanem, Andrzejem Strzeleckim, dyrygentami: Jiří Petrdlíkiem, Tadeuszem Strugałą oraz z artystami scen dramatycznych, m. in. Dominiką Ostałowską. Od kilku sezonów współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie. Bierze udział także w licznych widowiskach z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej (m. in. koncert jubileuszowy Woodstock ’69 na festiwalu Jurka Owsiaka w Kostrzynie nad Odrą, koncert w Sali Kongresowej z okazji 75. urodzin i 50-lecia pracy artystycznej Ireny Santor, zarejestrowany na płycie Urodziny Ireny Santor). W ich ramach towarzyszyła m. in.: Arnoldowi Rutkowskiemu, Małgorzacie Walewskiej, Vadimowi Brodskiemu, Ewie Bem, Lorze Szafran, Zbigniewowi Wodeckiemu, Kasi Kowalskiej, Kayah, Ewelinie Flincie i Wojtkowi Waglewskiemu.

Komentarze są wyłączone.