Sylwia Knap

SylwiaKnap_mala

Sylwia Knap urodziła się w Warszawie, w rodzinie muzycznej. W wieku lat siedmiu rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. W 2001 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Pawła Losakiewicza. Jednocześnie rozwijała swój talent wokalny kształcąc głos u swojej matki Barbary Rusin-Knap oraz u prof. Małgorzaty Marczewskiej. Doskonaliła także swoje umiejętności biorąc udział w Mistrzowskim Kursie Techniki i Interpretacji Wokalnej prowadzonym przez Maestrę Teresę Żylis-Gara (Radziejowice) oraz w kursie interpretacji pieśni francuskiej prowadzonym przez prof. Maję Nosowską (Warszawa).

Jest półfinalistką Międzynarodowych konkursów Wokalnych w Rzymie i Bari (Włochy).

W czerwcu 2005 r. zadebiutowała w partii Adeli w operetce „Zemsta nietoperza” J. Straussa na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi.

W sezonie 2005/2006 odbyła wraz z zespołem Teatru Muzycznego w Łodzi turnee po Niemczech i Belgii śpiewając w „Kaiser Gala”, „Johann Strauss Gala”, gali operowo- operetkowej „Ein Abend in Wien” oraz Gali Noworocznej w tak prestiżowych salach, jak m.in. Filharmonia Berlioska, Konzerthaus w Berlinie, Herkulessaal w Monachium, Die Glocke w Bremen, Teatr w Wolfsburgu czy Cirque Royal w Brukseli.

W lipcu 2006 r. kreowała partię Adeli w „Zemście nietoperza” J. Straussa podczas Festiwalu w Klingenburgu (Niemcy). Śpiewała też partię Paminy „Czarodziejskim flecie” W.A. Mozarta podczas kolejnego turnee Teatru Muzycznego w Łodzi (Niemcy, 2006). Obie role przyniosły młodej artystce uznanie zarówno publiczności, jak i krytyki niemieckiej.

Od 2007 roku współpracuje z Operą Śląską w Bytomiu, gdzie śpiewa partie Adeli w „Zemście nietoperza”, Paminy w „Czarodziejskim flecie” oraz Hanny w „Strasznym dworze” St. Moniuszki. Występuje także w koncertach operetkowo-musicalowych. Z zespołem Opery Śląskiej w tym repertuarze podczas turnee po Niemczech i Francji.

W styczniu 2010 r. występowała jako Hodel w estradowej wersji musicalu „Skrzypek na dachu” J. Bocka we współpracy z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. W marcu 2010 r. śpiewała partię Anastazji w „Księżniczce czardasza” E. Kalmana w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Dania, Francja, Belgia, Włochy, Hiszpania, Grecja, Portugalia, Japonia, USA, emiraty Arabskie). W maju 2010 r., na specjalne zaproszenie Maestro Wiesława Ochmana, wystąpiła w Gali Operowo-Operetkowej, która odbyła się w Zawierciu. W lipcu 2010 r. wzięła udział w Gali Operowej w Amarante (Portugalia), a w sierpniu wystąpiła ponownie jako Adela w „Zemście nietoperza” podczas Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdrój. Artystka współpracuje z wieloma znanymi orkiestrami i zespołami m.in. Orkiestra Filharmonii Zabrzaoskiej, Concerto Avenna, Sinfonia Nova, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Orquestra do Norte w Amarante, Camerata Vistula, Trio „Consonare per Varsavia” Chętnie wykonuje repertuar oratoryjno-kantatowy. Zaszczytnym wyróżnieniem było zaproszenie przez orkiestrę Concerto Avenna pod dyrekcją prof. Andrzeja Mysińskiego do wykonania kantaty BWV 51 „Jauchzet Got in allen Landen” J.S. Bacha.

W 2008 roku ukazała się płyta z udziałem artystki zatytułowana „Operetkowy Gwiazdozbiór” nagrana z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Nova po dyrekcją Łukasza Wojakowskiego. W czerwcu i lipcu 2009 r. artystka śpiewała sopranową partię w dziele C. Orffa „Carmina Burana” pod batutą Jurgena Lindnera podczas cyklu koncertów, które odbyły się w Berlinie. Ostatni z tych koncertów został zarejestrowany na płycie CD wydanej w grudniu 2009 r. w Berlinie.

W roku 2010 Sylwia Knap wcieliła się w rolę Wiedźmy Dyssony w baśni „Koniec Dyssony” z cyklu Baśni Muzycznych prof. Jerzego Wiłkomirskiego prezentowanych m.in. w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

W 2011 r. ukończyła Podyplomowe Studia Menedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Powrót

Komentarze są wyłączone.