Joanna Okoń

Joanna Okon_malaPochodzi z rodziny z muzycznymi tradycjami. Od najmłodszych lat występowała na estradach koncertowych razem z mamą – pianistką, Aliną Jasielską-Okoń. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), gdzie kształciła się w klasie skrzypiec Janusza Kucharskiego, a następnie na studiach podyplomowych pod kierunkiem Jana Staniendy. Odbyła także staż artystyczny w klasie Konstantego Andrzeja Kulki. Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem Mariny Jaszwili oraz jako stypendystka Międzynarodowego Kursu Orkiestrowego w Attergau (Austria) prowadzonego przez Filharmoników Wiedeńskich. Tam przez kilka letnich sezonów pracowała pod okiem takich dyrygentów, jak Sir Neville Marriner, Riccardo Muti, Fabio Luisi, Sándor Végh, Leopold Hager, Theodor Guschlbauer, Heinrich Schiff. Jest laureatką m.in. I nagrody na Przesłuchaniach Młodych Skrzypków w Warszawie (1991) oraz IV nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym w Elblągu (1993).
Uczestniczyła w Międzynarodowym Kursie Muzycznym w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej w Kobe (Japonia). Była współtwórczynią interdyscyplinarnych przedsięwzięć artystycznych, m.in. widowiska muzycznego Mity w Teatrze Małym w Warszawie oraz w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.
Współpracowała z wieloma znanymi zespołami, takimi jak Warszawscy Soliści Concerto Avenna, Filharmonia Narodów (dyr. Justus Frantz) oraz Sinfonia Varsovia, z którą współpracuje do chwili obecnej.
Ważne miejsce w działalności artystki zajmują koncerty edukacyjne organizowane przez Filharmonię Narodową. Joanna Okoń jest również pedagogiem w Zespole Państwowych Szkól Muzycznych nr 1 w Warszawie.

Komentarze są wyłączone.