W sobotę 17 lutego w Izbie Muzealnej Wodiczków odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Podróże Wołominiaków”. Bohaterem tego spotkania, zatytułowanego „W głąb Rosji” był Wołominianin, Piotr Maciejuk. Swoją prezentację Piotr rozpoczął apelem, aby budować przyjaźń między naszymi słowiańskimi narodami. Warto mówić o Rosjanach i Polakach w taki sposób, żeby nas jednoczyć, budując dobre relacje między ludźmi, podtrzymywać wzajemną życzliwość, bo w bezpośrednich kontaktach jest ona odczuwalna. Jestem przekonany, że nie ma tak bliskiego narodu i życzliwego dla Polaków, jakimi są Rosjanie – mówił Piotr Maciejuk.
Miasta
Moskwa, stolica Rosji, w której najważniejszym miejscem jest Plac Czerwony, przy którym znajduje się Kreml, siedziba prezydenta Rosji oraz Mauzoleum Lenina. Nieopodal, na sztucznie wzniesionej wyspie u zbiegu rzeki Moskwy i Kanału Spustowego, stoi pomnik Piotra Pierwszego (Wielkiego). Jego całkowita wysokość wynosi 98 m, co czyni z niego najwyższy wolnostojący posąg w Rosji i siódmy pod względem wysokości na świecie. Sobór Wasyla Błogosławionego, największa i najbardziej malownicza świątynia prawosławna na świecie, znajduje się w Moskwie nieopodal Kremla i składa się z ośmiu cerkwi. Jego budowa trwała 44 lata. Jest to największy budynek sakralny w Moskwie, do którego, podobnie jak Polacy do Częstochowy, tłumnie ściągają tłumnie rosyjscy pielgrzymi
Krasnojarsk, jedno z największych miast Syberii, położone nad rzeką Jenisej, trzecie co do wielkości miasto Syberii, założony przez Andrzeja Dubieńskiego.
Jekaterynburg, dawniej Swierdłowsk, miasto położone w azjatyckiej części Rosji, słynące z tragicznego wydarzenia w historii Rosji, kiedy to w 1916 r. zamordowano ostatniego cara Rosji Mikołaja II Romanowa i jego najbliższą rodzinę. Miejsce, gdzie dokonano egzekucji, tzw. Dom Ipatiewa, został zburzony, a na jego miejscu postawiono Cerkiew Na Krwi. Rodzina Mikołaj II została kanonizowana przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną. Cerkiew Na Krwi jest miejscem kultu i cieszy się dużym zainteresowaniem Rosjan, którzy oddają cześć zamordowanej rodzinie cesarskiej.
Miasto Mirny w Jakucji zamieszkane przez 40 tys. mieszkańców, z którego pochodzi 25% światowego wydobycia diamentów. Nieczynna już kopalna diamentów, która wygląda jak ogromny lej o średnicy 1,5 km i głębokości 1,2 km wytwarza własne prądy, które powodowały katastrofy samolotowe.
Ludność
Rosjanie to barwna społeczność obejmująca kilkaset narodowości, nadająca miastom kolorytu. Rosjanie nie mają kompleksów, są otwarci, przyjaźni dla obcokrajowców, mają poczucie humoru, są spontaniczni, są narodem dumnym i tolerancyjnym, której to tolerancji nauczyli się obcując z wielonarodową, obejmującą 150 narodowości.
Religia
Prawosławie to powszechna religia na Syberii, stąd w każdym mieście i najmniejszej miejscowości widać cerkwie. Cerkwie są duże, pięknie zdobione, najczęściej drewniane, zdobione. Wśród wiernych najwięcej jest kobiet. W małych społecznościach na Syberii spotyka się maleńkie cerkiewki. Barwną społecznością na Syberii są Buriaci i Mongołowie. Są częściowo szamanistami i buddystami. W południowej Syberii zachował się, mimo prób wykorzenienia, i odradza lamaistyczny buddyzm. Serce buddyzmu bije w miejscowości Iwojnijska. Południowa Syberia to wpływy buddyzmu tybetańskiego, ze starowiercami, czyli ortodoksyjną odmianą prawosławia. W Kazaniu, stolicy Tatarstanu, odradza się islam. Jeden z największych meczetów na Syberii jest położony w Kazuniu na pograniczu Europy i Azji. Charakterystyczną cechą wielonarodowościowej społeczności rosyjskiej są budowle religijne, które zlokalizowane są często obok siebie. Nie jest rzadkością, że w wielu rosyjskich rodzinach można spotkać wyznawców różnych religii żyjących pod jednym dachem. Da się zauważyć wielką tolerancję dla wiary, nie ma podziałów religijnych, żadnego zwalczania się, czy wrogości.
Syberia
Jakucja, najbardziej nieprzyjazny do zamieszkiwania obszar Rosji. Zimą, która trwa 10 miesięcy w roku, temperatura spada poniżej – 70 stopni Celsjusza. Jak mówią Rosjanie, jest to obszar wredny do życia, bo na cieplejsze pory roku pozostają 2 miesiące. Mimo to Jakuci są pogodnymi i wiecznie uśmiechniętymi ludźmi. Charakterystyczną cechą Jakucji jest wieczna zmarzlina. Budynki użyteczności publicznej i domy stoją na palach, żeby nie było styku z podłożem – ogrzewanie domów pobudowanych na ziemi powodowało rozpuszczanie wiecznej zmarzliny i ich zapadanie się. Na Syberii buduje się domy małe o powierzchni 50-60 m2, drewniane z bogatymi rzeźbieniami, ażurowymi zwieńczeniami i ścianach malowanych niebieskim kolorem. Wiele z nich pamięta jeszcze czasy carskie.
Południowa Syberia to Chakasja, stepowe bezkresy, megalityczne kręgi i drogi na przyzwoitym i dobrym poziomie. Malowniczy krajobraz Syberii przecinają liczne rury gazownicze, które buduje się ze względów bezpieczeństwa na wierzchu, co psuje piękno syberyjskiego krajobrazu. Duże zasługi dla opracowań Syberii mieli zesłańcy polscy Syberii. Najbardziej znane nazwiska to: Jan Czerski, Aleksander Czekanowski, Benedykt Dybowski, za zasługi w opracowaniu geologicznym Syberii zostali w wielu miejscach upamiętnieni.
Malownicza Syberia przyciąga turystów z całego świata, coraz liczniej wyjeżdżają tam także Polacy. Bajkał, serce Syberii , to największe, najstarsze i najczystsze jezioro świata. Jego długość wynosi 636 km, a szerokość 80 km. Bajkał gromadzi 21% słodkiej wody świata, a woda w jeziorze jest przejrzysta do 40 m głębokości. Symbolem Bajkału jest Skała Szamanka – najbardziej charakterystyczne miejsce dla jeziora znajdująca się na wyspie Olchon.
Ochrona środowiska na Syberii, podobnie jak w całej Rosji, szwankuje, bo śmieci są wywożone za miasto i palone.
Edukacja nad Bajkałem
Szkoły podstawowe w Rosji mają 11 klas, po 9 klasach można pójść do college lub można skończyć 11 klas i iść od razu na uniwersytet. Młodzież szkolna w czasie trwania nauki wyjeżdża do internatu, w związku z czym obserwuje się, w społecznościach koczowniczych, zanik tradycji polowań i wytwarzania wyrobów ze skór. A w takich społecznościach Syberii żyje jeszcze około 20 tysięcy ludzi. Młodzież rosyjska jest podobna do każdej innej społeczności, jest barwna, radosna i bardzo umuzykalniona.
Rzeki Syberii
Jenisej, najdłuższa, wodonośna, o głębokości 80 m, pływają po niej statki historyczne, rejsy te poleca się do zwiedzanie terenów, szczególnie miłośnikom przyrody. Co kilkadziesiąt kilometrów jest przerwa w rejsie, podczas której można zwiedzać okoliczne miejscowości, zakupić świeże maliny, jabłka a także samogon.
Wielką atrakcją turystyczną jest Podkamienna Tunguzka, dopływ Jeniseju. Okolica znana jest z wielkiego meteorytu, który spadł w 1908 r. na niezamieszkałe tereny tajgi i spowodował zmiany klimatyczne na świecie.
Lena, rzeka w Jakucji, polecana miłośnikom przyrody. Przepłynięcie 3 tys. km w 5 dni to niezwykły rejs, który można polecić każdemu, kto wybierze się w te okolice. Po drodze ciągną się wypiętrzenia wapienne o wysokości 200 m. Lena to rzeka jak morze – w najszerszym miejscu ma 30 km. Galeria