Ludzie Fundacji

Danuta Michalik, Fundator i Prezes Zarządu

Danusia„Od wielu lat tworzę w Wołominie Izbę Muzealną, która ma na celu ochronę dziedzictwa kulturowego Rodziny Wodiczków. Te działania skierowane były na ochronę uratowanych pamiątek, na ich porządkowanie, opracowywanie i przygotowanie stałej wystawy zgromadzonych zbiorów. W 2011 r. z okazji setnej rocznicy urodzin Bohdana Wodiczki, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, udało mi się zakończyć pierwszy i najbardziej czasochłonny etap prac i udostępnić zebrane muzealia dla zwiedzających.
Wokół Izby Muzealnej wyłoniła się stała grupa osób, dla których te działania mają głęboki sens, a historia Wołomina i jego przyszłość leżą im na sercu. Te osoby tworzą trzon powołanej przeze mnie Fundacji ODA. Chcemy upowszechniać wkład Rodziny Wodiczków w kulturę naszego miasta i kraju, chcemy prezentować także dorobek innych osób, które to miasto tworzyły i tworzą, chcemy promować Wołomin i jego dziedzictwo kulturowe. Mam nadzieję, że nasze działania połączą różne wołomińskie środowiska dla wspólnego celu, jakim jest budowanie dumy z naszego lokalnego dziedzictwa. Chciałabym również, aby Izba Muzealna i Wołomin były ważnym miejscem dla rozproszonej po świecie Rodziny Wodiczków, aby przyjeżdżając tu czuli się w dalszym ciągu jak u siebie w domu.”

Anna Machowska – Członek Zarządu
AniaM_21Podróżniczka, miłośniczka Indii, programistka, autorka naszej strony internetowej. Dzięki Ani uwierzyliśmy, że da się zrobić nie tylko stronę internetową, ale też odtworzyć kilkuletnią historię wydarzeń w Izbie. Anna o sobie: „Od momentu rozpoczęcia pracy zawodowej zawsze marzyłam o emeryturze. Nie po to, żeby się nudzić, ale żeby się wyspać i mieć czas na robienie tego, co lubię. Owszem, zdarzały mi się takie posady, że wykonywałam swoje obowiązki z pasją, bo robiłam to, co lubię – prowadziłam szkolenia, wykonywałam przeróżne prace graficzne i programistyczne, opracowywałam szkolenia, również e-learningowe – ale tym bardziej nie pozwalały mi się one wyspać, bo wciągały i absorbowały bez umiaru. Osiągnęłam już swój wymarzony status, a praca pod skrzydłami pełnej pasji i pomysłów Danusi Michalik dała mi odwagę i energię, aby przekroczyć tę wymarzoną drugą stronę tęczy (czyli emeryturę), z ludźmi pełnymi pasji i oddanymi lokalnej społeczności, w której i ja się wreszcie odnajduję”.

Małgorzata Mikułan – Członek Zarządu
GosiaM_2„Urodziłam się i mieszkam w Wołominie. Wołomin uważam za swoje miejsce na ziemi, tu czuję się „u siebie”, tutaj chętnie wracam z podróży bliskich i dalekich. Podziwiam Danusię Michalik za działania, jakie podjęła i skutecznie zrealizowała, a ponieważ uważam je za ważne, chcę jej pomóc. Dlatego włączam się w działalność Fundacji ODA. A przy okazji mam nadzieję, że będziemy się dobrze bawić i ciekawie spędzać czas.”

Wala Patejuk
WalaP_1Artystka Teatru Wielkiego Opery Warszawskiej, pomysłodawczyni i reżyserka wielu wieczorów muzycznych w Izbie Muzealnej Wodiczków. Dba o wysoki poziom artystyczny organizowanych tu koncertów. Wala o sobie: Izba Muzealna Wodiczków jest dla mnie prawdziwą odskocznią od codzienności. Wieczory w Izbie są ucztą dla mojej duszy. Można tu przeżyć czarowne spotkania z muzyką, poezją, czy też uczestniczyć w zabawie dzieci podczas ich spotkań z muzyką. Jest to prawdziwa radość, którą odczuwamy wszyscy podczas takich spotkań. Zapraszamy! 

 

Leszek Patejuk
leszek_2014_wybranyZ zawodu geodeta, ale w sercu artysta. Kocha scenę z wzajemnością. To nasz etatowy konferansjer, który dba o edukacyjną wartość wszystkich naszych spotkań, zarówno muzycznych jak i podróżniczych. Leszek o sobie: „Wołominiak od pradziada, a właściwie od prababci, z rodziny od pokoleń związanej z oświatą. Moja rodzina – Stanisław Balon (dziadek), Stanisława Balonowa (babcia), Henryk Patejuk (tata), Danuta Patejuk (mama), Władysław Patejuk (stryj), Halina Patejuk (stryjenka) – uczyła przynajmniej http://fundacjaoda.pl/?page_id=32połowę mieszkańców Wołomina, Kobyłki i Zielonki. Jestem patriotą, kocham muzykę, podróże, fotografię, lubię o nich mówić i staram się zarazić tą miłością swoich słuchaczy”.

Małgorzata Gumienna – rzeczniczka Fundacji ODA
Malgorzata GumiennaMałgorzata Gumienna jest historykiem sztuki, menadżerem kultury i specjalistą w dziedzinie public relations. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie jest doktorantką Interdyscyplinarnych Humanistycznych Studiów Doktoranckich (IHSD) na UW. Posiada duże doświadczenie praktyczne w dziedzinie public relations, organizowaniu wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Prowadzi działalność edukacyjną i promocyjną, mającą na celu upowszechnianie kultury i sztuki; zajmuje się także rynkiem sztuki. Krąg jej zainteresowań to sztuka XX wieku, zwłaszcza sztuka współczesna oraz najnowsza, obejmująca sztukę od lat 90 – tych do czasów obecnych.

Adek Michalik
AdzikFotograf, dokumentuje wydarzenia w Izbie Muzealnej Wodiczków od 2010r. Jego nieocenioną zasługą jest także zeskanowanie większości zdjęć i dokumentów muzealnych. Przesiedział wiele godzin nad retuszem starych zdjęć wydobywając całe ich piękno. Sięgamy do tego bogatego archiwum szczególnie teraz, kiedy budujemy naszą stronę internetową i odtwarzamy historię Rodziny Wodiczków.

 

Monika Muczyńska-Rzempołuch
Monika Muczynska-Rzempoluch_malaWołominianka od urodzenia, ekonomistka z wykształcenia, szczęśliwa żona i mama trójki dzieci. Monika o sobie: „Pokochałam ”cyferki” dzięki Danucie Michalik, którą znów spotykam na swej drodze, choć tym razem w innej odsłonie. Cieszę się, że mogę postawić sobie nowe cele w życiu, korzystać z doświadczeń innych, ciekawych ludzi, których spotykam w Fundacji ODA. Wierzę, że w życiu nic nie dzieje się bez przyczyny, zaś ludzie są ”piękni” przede wszystkim w tym kim są. Uważam, że warto otaczać się ciekawymi, mądrymi ludźmi pełnymi pasji, miłości, optymizmu, chęci, od których można czerpać, ale także przy nich i zarazem dzięki nim można rozwijać siebie. Ważne jest, aby pogodę ducha, optymizm nosić w sobie, być dobrym człowiekiem i pomimo po brzegi wypełnionej codzienności znaleźć czas, aby zatrzymać się, wysłuchać innych, porozmawiać lub pomóc… i to staram się między innymi osiągnąć. Dużo satysfakcji sprawia mi znalezienie wolnej chwili i wypełnienie jej ciekawą książką, pielęgnowaniem ogrodu czy też odnajdywaniem smaków w pieczeniu słodkości.”

Beata Żurawska
Beata ŻurawskaKulturoznawczyni, dziennikarka. Absolwentka wołomińskiej „siódemki”, warszawskiej „Hoffmanowej” i Uniwersytetu Wrocławskiego. Reporterka gazet lokalnych: „Tygodnika Wołomińskiego” i „Mazowieckiego To i Owo” w Legionowie. Autorka artykułów o tematyce społecznej, kulturalnej i politycznej. Współpracowała z Fundacją Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Beata o sobie: „Mieszkałam w wielu miastach i regionach Polski. Urodziłam się nad morzem, dzieciństwo spędziłam na Śląsku w Raciborzu, lata szkolne na Mazowszu, a studenckie we Wrocławiu. Doświadczenie przeprowadzek nauczyło mnie otwartości na to co nowe i nieznane. Może właśnie dlatego szczególnie pociąga mnie pogranicze jako kategoria kulturowa i geograficzna. Inspiracje znajduję na Dolnym Śląsku, ale też wszędzie tam, gdzie łączą się ze sobą różne światy. W Wołominie szukam „znikających krajobrazów”, śladów zapomnianych miejsc i społeczności, opowieści o przeszłości. Dlatego trafiłam do Izby Muzealnej Wodiczków. Fascynuje mnie praca ze wspomnieniami i reportażem, a także działania artystyczne w przestrzeni miejskiej. Bliska jest mi idea „rozbrajania pamięci” Krzysztofa Wodiczki. A poza tym lubię przypadki i spotkania z ludźmi, którzy mają pasję.”

Beata Kielmans
IMG-20190404-WA0006Artystka, z wykształcenia, zamiłowania i charakteru. Miłośniczka jogi. Zauroczona światem, który ją otacza, maluje pejzaże, tworzy mandale i paisleye. Beata wprowadziła do Izby artystyczny łąd, piękno i… porządek. Beata o sobie: „W Fundacji spotkałam wspaniałych, otwartych ludzi, którzy są dla mnie inspiracją do życia. Doświadczam tutaj nowej, pozytywnej energii, poznaję nowych ludzi i uczę się nowych wyzwań.”

 

Marta Wyszyńska

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarka, redaktorka, ekspertka ds. komunikacji, public relation i promocji, organizatorka konferencji i kongresów naukowo-biznesowych, eventów, szkoleń, spotkań twórczych. Z zamiłowania, ale także z głębokiego przekonania pragnie podejmować działania na rzecz edukacji, zrównoważonego rozwoju, aktywizacji kobiet i młodzieży do działania w przestrzeni publicznej oraz wspierania instytucji działających na rzecz mieszkańców naszego miasta. Marta o sobie: „Ten zapał i chęć do tworzenia przywiodły mnie do pani Danuty Michalik i Fundacji Oda. Fundacja bardzo szybko okazała się enklawą inspiracji, wspaniałych inicjatyw, motywacji i możliwości realizacji najśmielszych pomysłów i marzeń. Zobaczyłam, zostałam i działam. Wołomin to miejsce, w którym można i warto zapuścić korzenie, każdy dzień w tym mieście jest jak spotkanie z dobrym znajomym, choć jednocześnie każdego dnia zadziwia, zaciekawia i wzbudza chęć do działania”.

Powrót

Komentarze są wyłączone.