Wolność, kocham i rozumiem

Pieśni polska, tyś jak rosa, co na nasze dusze spada, ty ją wiedziesz pod niebiosa, jak w noc ciemną gwiazda blada. My szczęśliwi, że z lat dawnych słowa i melodię wzięła. I ta jedna najpiękniejsza, „Jeszcze Polska nie zginęła” – Władysław Bełza

IMG_4368Późnym wieczorem 11 listopada w Izbie Muzealnej Wodiczków tymi słowami rozpoczął się Wieczór Niepodległościowy. – Wspominając historię naszego narodu nie sposób wymienić wszystkich symboli polskiego patriotyzmu i heroizmu – powiedział Leszek Patejuk w referacie poprzedzającym koncert. Ale kilka miejsc spośród setek bohaterskich bitew w historii Polski, zwanych Polskimi Termopilami, powinni znać wszyscy Polacy: bitwę pod Hodowem, Węgrowem, Zadwórzem, bitwę pod Dytiatynem i obronę Wizny.

IMG_4278IMG_4306W tym roku w Izbie Muzealnej Wodiczków postawiono na młodych wykonawców Karolinę Matuszkiewicz i Krzysztofa Stępnia. Karolina Matuszkiewicz to absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fideli kolanowych. Jest uznaną wokalistką, która ma na swoim koncie koncerty nie tylko w całej Polsce, ale także w Chinach, Republice Południowej Afryki, Tunezji i Wietnamie. Krzysztof Stępień, to jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów młodego pokolenia, który łączy w sobie niezwykłą wirtuozerię muzyki klasycznej, jak również zamiłowanie do improwizacji oraz muzyki rozrywkowej. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz licznych studiów podyplomowych w kraju i w Europie. Jest laureatem wielu konkursów gitarowych.

IMG_4330Młodzi wykonawcy w swoim entuzjastycznym wystąpieniu pokazali, jak radośnie i mądrze rozumieją wolność i niepodległość. „Rota”, „Wolność, kocham i rozumiem” to tylko niektóre z pieśni wykonanych przez artystów. Entuzjastycznie odebrane były także polskie piosenki ludowe. Wielokrotnie bisowaną „Zieloną lipką” wprowadzili gości we wspólne śpiewanie, które jest już tradycją w Izbie Muzealnej Wodiczków. W przygotowanym na tę okoliczność w śpiewniku znalazły się najpiękniejsze i najbardziej znane utwory patriotyczne takie jak: „Marsz I Brygady”, „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „Rozkwitały pąki białych róż”. Przy akompaniamencie Jolanty Łochowskiej , wspomagana profesjonalnymi głosami Wali Patejuk, Jadwigi Skotnickiej oraz Leszka Patejuka publiczność do późna świętowała 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wieczór Niepodległościowy realizowany był w ramach projektu „Niestandardowe działania mające na celu upamiętnianie świąt narodowych i postaci historycznych szczególnie związanych z ziemiami powiatu wołomińskiego” dofinansowanego przez Powiat Wołomiński.

Galeria

Powrót

Komentarze są wyłączone.