Piosenki z widokiem na szczęście

Sobotni koncert pod tytułem „Piosenki z widokiem na szczęście” odbędzie się na życzenie publiczności, która zatęskniła za poezją śpiewaną. Wystąpi Jacek Beszczyński z zespołem „Nadziei Maleńka Orkiestra” w składzie: Krzysztof Kwiatkowski – gitara solowa, Leszek Miliński – akordeon, pianino, Jacek Beszczyński – gitara, śpiew. Podczas wieczoru goście zgromadzeni w Izbie usłyszą piosenki do tekstów współczesnych, uznanych poetów polskich – m. in. Wiesławy Kwinto-Koczan, Krzysztofa Cezarego Buszmana, Antoniego Murackiego, Krzysztofa Kasperczyka, a także piosenki z repertuaru Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego, Leonarda Cohena i Agnieszki Osieckiej.

Jacek Beszczyński to poeta, bard, tłumacz i kompozytor. Jest organizatorem Międzynarodowych Spotkań Bardów „Herbata u Bułata”. Wziął udział w ponad 3000 koncertów w Polsce i wielu krajach Europy – m. in. Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, Szkocji, Rosji, Ukrainie, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie, Litwie i Łotwie. Wydał następujące płyty: „Leć kolędo w świat”, „Piękno w Tobie jest” (z Gordonem Haskellem) i „Piosenki z widokiem na szczęście”.

Serdecznie zapraszamy w sobotę 26 października 2024 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 22.10.2024 r.

Wieczór muzyczny – Już w sadach dojrzewa…

W najbliższą sobotę w Izbie Muzezalnej Wodiczków w Wołominie odbędzie się gościnny koncert Klasy Kameralistyki Wokalnej z Miejskiej Szkoły Artystycznej im. Konstantego R. Domagały w Mińsku Mazowieckim.

W programie koncertu znajdą się przeboje dawne i współczesne, utwory polskie, włoskie i angielskie, które skomponowali między innymi Giulio Caccini, Christoph Willibald Gluck, Wolfgang Amadeus Mozart, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Maria Szymanowska, Witold Lutosławski, Gerald Finzi, Franciszka Leszczyńska, Joachim Olkuśnik, Jarosław Abramow, Harold Arlen, George Gershwin.

Wybrane kompozycje przedstawią uczennice: Emilia Sołtys, Dominika Urbanek, Laura Trzaskowska, Zuzanna Mrowiec i Natalia Laskowska-Macios. Akompaniament na fortepianie zapewni Anna Kornacka . Przygotowanie spektaklu i prowadzenie Paweł Hruszwicki .

Serdecznie zapraszamy w sobotę 14 września 2024 o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

Dodano 07.09.2024 r.

Koncert Moniuszkowski – W kręgu polskiej liryki wokalnej

W piątek 14 czerwca w Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się Wieczór Muzyczny. W programie koncertu zorganizowanego w 205-lecie naszego największego liryka w pieśni, Stanisława Moniuszki (1819-1872), znajdą się najpiękniejsze przykłady polskiej pieśni XIX wieku i fin de siecle’u (do słów polskich mistrzów pióra, m. in. Adama Mickiewicza, Stefana Witwickiego, Bohdana Zaleskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Adama Asnyka, Marii Konopnickiej) – epoki rozbiorowej, intensywnego dążenia naszego narodu do odzyskania niepodległości. Uzupełnieniem będzie muzyka nawiązująca do melosu hiszpańskiego – narodu, którego samostanowienie przypadło na przełom XIX i XX wieku. Wykonawczyniami koncertu będą wyróżniające się warszawskie kameralistki – Diana GemborysMagdalena Brzozowska, słowem opatrzy muzykolog i publicysta muzyczny Michał Klubiński.

W programie zabrzmią utwory Kacpra Napoleona Wysockiego (dawniej Michała Kleofasa Ogińskiego), Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Josepha Christopha Kesslera, Stanisława Niewiadomskiego, Władysława Żeleńskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, a także Fernando Obradorsa i Georgesa Bizeta.

Serdecznie zapraszamy w piątek 14 czerwca 2024 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 04.06.2024 r.

Wieczór muzyczny dedykowany Bohdanowi Wodiczko

W niedzielę 12 maja w Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się koncert muzyki klasycznej poświęcony pamięci Bohdana Wodiczko, w kolejną rocznicę Jego śmierci. W koncercie wezmą udział artystki – skrzypaczka Sylwia Knap oraz harfistka Anna Sikorzak-Olek. W programie koncertu znajdą się utwory takich kompozytorów, jak J. Ibert, J. Massenet, A. Piazzola, F. Obrados, P. Losakiewicz.

Wieczór muzyczny będzie także okazją do wspomnień, którymi podzielą się zaproszeni goście: artyści i wychowankowie oraz bliscy Bohdana Wodiczki.

Koncert poprzedzi spotkanie przy grobie Maestra na Warszawskich Powązkach Wojskowych, które odbędzie się także 12 maja o godzinie 14:00 (kwatera A31-tuje-4).

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 12 maja 2024 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 30.04.2024 r.

Realizujemy projekt

wolomin_sepia-na-doleW poniedziałek 12 lutego podpisaliśmy umowę nr 72/WSP/9/2024 z Gminą Wołomin dotyczącą realizacji zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Dzięki niej pozyskaliśmy środki finansowe, które umożliwią nam przygotowanie dla mieszkańców naszej gminy wieczorów muzycznych, podwieczorków muzycznych dla dzieci, lekcji muzealnych, warsztatów artystycznych i spacerów historycznych.

Wieczór operowy

Utworami wybranymi do programu Wieczoru operowego przeniesiemy Państwa do magicznego świata opery. Będą to utwory z tak znanych oper, jak „Wesele Figara” W. A. Mozarta, „Cyrulik sewilski” G. Rossiniego czy „Norma” Belliniego. Szczególny akcent położymy na polskich operach: J. Stefaniego „Cud mniemany – pierwsza polska opera” i St. Moniuszki „Hrabina” oraz „Cyganie”. Oprócz arii wesołych, jak te z „Wesela Figara” czy „Cyrulika sewilskiego”, zabrzmią także arie pełne liryzmu i zadumy. Opowiemy przy okazji o śpiewających bohaterach oper i przybliżymy Państwu świat opery. Mamy nadzieję, że ten wieczór ociepli Państwu chłodny listopadowy wieczór.

W Wieczorze operowym wystąpią: Paulina Marszał-Zych – śpiew oraz Magdalena Brzozowska – fortepian.

Lista utworów:
– A. Vivaldi – „Sposa son disprezzata” z opery Bajazet,
– W. A. Mozart – „Voi che sapete” z opery Wesele Figara,
– W. A. Mozart – „Deh vieni, non tardar” z opery Wesele Figara,
– G. Rossini – „Giusto ciel, in tal periglio” z opery Maometto secondo,
– G. Rossini – „Il vecchiotto cerca moglie” z opery Cyrulik sewilski,
– V. Bellini – „Sgombra è la sacra selva” z opery Norma,
– J. Stefani, libretto W. Bogusławski – aria Basi z opery Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale,
– St. Moniuszko – „Dumka Jewy” z opery Cyganie,
– St. Moniuszko – aria Hrabiny z opery Hrabina,
– C.L. Menotti – utwór „The Black Swan” z opery Medium.

Serdecznie zapraszamy w sobotę 18 listopada 2023 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 07.11.2023 r.

Koncert Chopinowski

W niedzielę 22 października w Izbie Muzealnej Wodiczków w Wołominie odbędzie się wieczór muzyczny dedykowany Helenie (Juli) Dorabialskiej (1895-1944) pianistce, kompozytorce i pedagog, mieszkance Willi Dola na terenie Wołominka.
Wieczór muzyczny wypełni muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty Roberta Skiery.

W programie znajdą się się następujące utwory:
– Polonez A-dur op. 40 nr 1,
– Preludium Des –dur op. 28 nr 15,
– Walc cis-moll op. 64 nr 2,
– Mazurki op. 68 : nr 2 a-moll i nr 3 F-dur,
– Walc a-moll op. posth.,
– Etiuda f-moll op. 10 nr 9,
– Walc Es –dur op. 18.

Dodatkowym punktem programu tego wieczoru muzycznego będzie występ Magdaleny Brzozowskiej, artystki związanej z naszym miastem – prowadzi zajęcia gry na fortepianie w Szkole Muzycznej im. W. Lutosławskiego w Wołominie. Magdalena Brzozowska wystąpi w koncercie muzyki skomponowanej przez Fryderyka Chopina i jego przyjaciela Josepha Christopha Kesslera.

Spotkanie poprowadzi Michał Klubiński.


Serdecznie zapraszamy w niedzielę 22 października 2023 r. o godzinie 18:00. Wstęp Wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 14.10.2023 r.

Wieczór Moniuszkowski

W najbliższą sobotę w Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się Wieczór Moniuszkowski. Tegoroczny wieczór muzyczny jest poświęcony pamięci prof. Alicji Dorabialskiej, fizykochemiczce, profesor Politechniki Lwowskiej, Warszawskiej i Łódzkiej. Profesor Dorabialska mieszkała na terenie Wołominka w latach 1903-1939.
Wieczór uświetni występ męskiego zespołu wokalnego Oktawian, który tworzą artyści wywodzący się z chórów Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej i Filharmonii Narodowej. Zespół niejednokrotnie gościł już w Izbie Muzealnej.
Serdecznie zapraszamy w sobotę 23 września o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 18.09.2023 r.

Żyj każdą chwilą – wieczór poezji śpiewanej

W najbliższą sobotę, w Noc Muzeów, w Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się koncert, który na pewno wzbudzi nutkę emocji, inspiracji i radości. Wystąpią w nim dwoje zaprzyjaźnionych śpiewających autorów piosenek – Joanna Mioduchowska i Krzysztof Tkaczyk. Od kilku lat wspierając się wzajemnie dopełniali spontanicznie swoje utwory śpiewem przy różnych koncertowych okazjach. Poza autorskimi piosenkami odkryli pewną przestrzeń, która ich bardzo zainspirowała – stare, piękne, melodyjne polskie piosenki. Postanowili je wskrzesić i włączyć do wspólnego repertuaru. Ponieważ okres pandemii sprzyjał, przyszedł czas na wspólne tworzenie, z którego jak grzyby po deszczu rodziły się różne słowno-muzyczne pomysły. Postanowili więc wejść do studia i tak powstała i została wydana w grudniu 2021 roku współautorska płyta „Żyj każdą chwilą”.

Serdecznie zapraszamy w sobotę 13 maja 2023 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego”wolomin_sepia-na-dole finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 08.05.2023 r.

Czy to tylko walc? – koncert

Izba Muzealna Wodiczków ma przyjemność ponownie gościć klasę Kameralistyki Wokalnej Miejskiej Szkoły Artystycznej im. Konstantego R. Domagały w Mińsku Mazowieckim. W muzyczną podróż zabiorą nas wokalistki Klasy Wokalnej m.in. Stella Santorek, Emilia Sołtys, Dominika Urbanek, Maria Rucińska, Laura Trzaskowska, Zuzanna Mrowiec, Natalia Laskowska-Macios, Ewa Rucińska (gościnnie). Na fortepianie akompaniować będzie Piotr Szczepanik, a koncert poprowadzi Paweł Hruszwicki.

Tym razem w programie znajdą się przeboje muzyki dawnej i współczesnej największych kompozytorów włoskich, polskich i angielskich: Henry Purcell (barok, Anglia), Domenico Scarlatii (barok, Włochy), Gulio Caccini (barok,Włochy), Nicolla Vaccai (romantyzm, Włochy), Fryderyk Chopin (romantyzm, Polska), Stanisław Moniuszko (romantyzm, Polska), Maria Szymanowska (romantyzm, Polska), Tadeusz Mayzner (XX w., Polska), Gerald Finzi (neobarok, Anglia), Harold Arlen (XX w., USA), George Gershwin (XX w., USA), Henry Marcini (XX w., USA), Włodzimierz Kruszyński (XX-XXI w., Polska).

Serdecznie zapraszamy w sobotę 4 lutego 2023 r. o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Dodano 27.01.2023 r.