Spacer historyczny po Wołominie – Wołomińskie kontrasty

W najbliższą niedzielę zapraszamy na kolejny Historyczny spacer po Wołominie. W czasie spaceru padną informacje dotyczące dziejów Wołomina, ciekawych postaci, interesujących miejsc. Wszystko to zostanie przywołane jako intrygujące epizody składające się na frapującą opowieść o Wołominie.

Trasa spaceru będzie wiodła przez Plac Józefa Cicheckiego (pętla autobusowa przy PKP), pomnik Józefa Piłsudskiego, ulicę Nową, Piaskową, Lipińską, Legionów, Moniuszki, Plac 3 Maja, ulicę Mickiewicza, Wileńską i Ogrodową. Spacer – o autorskim charakterze – poprowadzi Jarosław Stryjek.

Zbiórka uczestników o godzinie 10:00 na Placu Józefa Cicheckiego. Przewidywane jest tempo spacerowe, czas ok. 1 h 30 min.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 14 czerwca o godzinie 10:00 na Plac Józefa Cicheckiego w Wołominie. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 08.06.2026 r.

Warsztaty florystyczne

Zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków na coroczne warsztaty florystyczne, które poprowadzi Bożenna Bońska. Uczestnicy wykonają stroiki i wiązanki okolicznościowe – część z wiązanek zostanie złożona podczas niedzielnego spaceru historycznego w miejscach ważnych dla historii Wołomina.

Przewidywany czas trwania 2-3 godziny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagane są wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu 601 281 581.

Serdecznie zapraszamy do Izby Muzealnej Wodiczków w czwartek 11 czerwca o godzinie 18:00. Udział w warsztatach florystycznych jest bezpłatny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 08.06.2026 r.

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Od Barcelony do Rio – muzyczna przygoda

Kolejny Podwieczorek muzyczny dla dzieci zatytułowany „Od Barcelony do Rio – muzyczna przygoda” jest przeznaczony dla uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. Podwieczorek jest połączony z krótką lekcją muzealną o historii rodziny Wodiczków. Dzieci poznają również instrumenty muzyczne i charakter pracy dyrygenta. Dzieci uczą się piosenek oraz nabywają umuiejętności akompaniowania na różnych instrumentach.

W Podwieczorku wystąpią Anna Kornacka (fortepian) i Beata Kierzkowska (flet). Spotkanie poprowadzi Dominika Karwowska.

Spotkanie odbędzie sie w piętek 22 maja 2026 r. w Izbie Muzealnej Wodiczków. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Realizujemy projekt

wolomin_sepia-na-doleW poniedziałek 16 marca podpisaliśmy umowę nr 127.2026 z Powiatem Wołomińskim na projekt pt. „Działania popularyzujące dziedzictwo historyczne i kulturowe Powiatu Wołomińskiego”. W ramach tego projektu zrealizujemy cztery Wieczory muzyczne przypominające ważne postacie historyczne związane z Ziemią Wołomińską: Alicję Dorabialską, Zofię Solarzową, Leona Bokiewicza i Franciszka i Eugeniusza Wodiczków.

Dodano 20.05.2026 r.

Realizujemy projekt

wolomin_sepia-na-doleW czwartek 12 marca podpisaliśmy umowę nr 92/WPS/10/2026 z Gminą Wołomin dotyczącą realizacji zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Dzięki niej pozyskaliśmy środki finansowe, które umożliwią nam przygotowanie dla mieszkańców naszej gminy wieczorów muzycznych, podwieczorków muzycznych dla dzieci, lekcji muzealnych, warsztatów artystycznych, spotkań o ważnych postaciach historycznych i spacerów historycznych.

Dodano 20.05.2026 r.

Dzieje kolejnictwa na Ziemi Wołomińskiej

Rozpoczynamy realizację projektu zgłoszonego przez nas w konkursie „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” ogłoszonym przez Powiat Wołomiński. Pierwszym z wydarzeń w ramach tego projektu będzie spotkanie poświęcone dziejom kolejnictwa na Ziemi Wołomińskiej i w rodzinie Wodiczków. Prelekcję na temat „Dzieje kolejnictwa na Ziemi Wołomińskiej” wygłosi regionalista Jarosław Stryjek. O tradycjach kolejarskich w rodzinie Wodiczków wspomni założycielka Izby Muzealnej Wodiczków Danuta Michalik.

Wieczór uświetni koncert Joanny Mioduchowskiej i Krzysztofa Tkaczyka.

Serdecznie zapraszamy w piątek 22 maja o godzinie 18:00 do Izby Muzealnej Wodiczków. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Działania popularyzujące dziedzictwo historyczne i kulturowe powiatu wołomińskiego”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Powiatu Wołomińskiego.

Dodano 18.05.2026 r.

Violin Spring

Po raz kolejny w Izbie Muzealnej Wodiczków, gościć będziemy uczniów klasy skrzypiec ze Szkół Muzycznych w Warszawie i w Wołominie. Warto posłuchać pięknej klasycznej muzyki i zobaczyć efekty pracy młodych artystów. Państwa obecność będzie najlepszą motywacją dla wykonawców, a dla pedagogów podziękowaniem za całoroczną pracę.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 17 maja o godzinie 16:00 do Izby Muzealnej Wodiczków w Wołominie. Wstęp wolny.

Dodano 16.05.2026 r.

Noc Muzeów w Izbie Muzealnej Wodiczków

Na wyjątkowy wieczór z cyklu Noc Muzeów przygotowaliśmy dwa interesujące tematy:

19:00 – „Archiwalne kadry – zbiorowa wystawa zdjęć architektury Wołomina.
20:00 – „Mona Lisa z Warszawy – historia dwóch obrazów Rembrandta ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie”, prelekcja dr Reginy Dmowskiej.

Zdjęcia wybrane na wystawę „Archiwalne kadry…” pochodzą z projektów organizowanych przez Fundację ODA w latach 2018 -2023. Autorami zdjęć są: Magdalena Kochanowska, Małgorzata Dębska, Stefan Rutkowski, Joanna Małolepszy, Irena Iwańska, Iwona Waszkiel (EgzoitQ), Radosław Staniszewski, Stanisław Drężek, Piotr Żurawski, Dariusz Miszczuk, Adek Michalik, Agnieszka Szyszkowska, Krzysztof Groszek, Hanna Szcześniak, Jerzy Kielak i Anna Machowska.

Komentarz do wystawy wygłosi wołomińska architektka Katarzyna Kosobudzka, absolwentka Politechniki Gdańskiej, członkini Gminnego Komitetu Rewitalizacji.

Podczas wykładu „Mona Lisa z Warszawy nasza Wołominianka, Regina Dmowska, przedstawi historię dwóch obrazów Rembrandta ze zbiorów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Dziewczyna w ramie obrazu i Uczony przy pulpicie, które po 200 latach nieobecności niespodziewanie powróciły do Polski. Badania i konserwacja obrazów, w których Autorka brała udział, pozwoliły badaczom z Rembrandt Research Project na ponowne przypisanie ich holenderskiemu mistrzowi, dzięki czemu zyskały światową sławę, zaś portret Dziewczyny został nazwany Mona Lisa z Warszawy. W tym roku obchodzimy 20. rocznicę tego ważnego wydarzenia.

Serdecznie zapraszamy na Noc Muzeów w sobotę 16 maja 2026 r. o godz. 19:00 do Izby Muzealnej Wodiczków w Wołominie. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 13.05.2026 r.

Podwieczorek muzyczny dla dzieci – Tańczące marakasy

W najbliższą niedzielę w Izbie Muzealnej Wodiczków odbędzie się kolejny Podwieczorek muzyczny dla dzieci zatytułowany „Tańczące marakasy”. Podczas wydarzenia wystąpią Anna Kornacka (fortepian) i Beata Kierzkowska (flet), które zagrają utwory G. Bizeta, Ernesta Koehera, Maurycego Moszkowskiego i G. Rodriguesa. Animatorka Małgorzata Chmielewska zorganizuje dzieciom zabawy muzyczne z użyciem marakasów czyli instrumentów perkusyjnych pochodzących z Ameryki Łacińskiej.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 10 maja o godzinie 16:30 do Izby Muzealnej Wodiczków w Wołominie. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 08.05.2026 r.

Podwieczorek muzyczny – Muzyka Mistrzów

Kolejny Podwieczorek muzyczny dla dzieci zatytułowany „Muzyka Mistrzów” przybliży najmłodszym melomanom utwory znanych kompozytorów muzyki klasycznej. W Podwieczorku wystąpią Anna Kornacka (fortepian) i Beata Kierzkowska (flet). Spotkanie poprowadzi Małgorzata Chmielewska.

Serdecznie zapraszamy w niedzielę 26 kwietnia 2016 r. o godzinie 16:30 do Izby Muzealnej Wodiczków w Wołominie. Wstęp wolny.

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Prowadzenie wolomin_sepia-na-doledziałań wspierających edukację kulturalną oraz popularyzację dziedzictwa historycznego Wołomina” finansowanego przez Gminę Wołomin.

Dodano 20.04.2026 r.